balgam.gen.tr https://www.balgam.gen.tr Balgam, Balgam Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, balgam.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sun, 18 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Faranjit Belirtileri Balgam https://www.balgam.gen.tr/faranjit-belirtileri-balgam.html Fri, 19 Oct 2018 13:23:56 +0000 Faranjit Belirtileri Balgam; Faranjit hastalığı her yaşta insanda az yada çok görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık boğazda kısmında bulunan bademciklerin etrafı, burun boşlukları ve gırtlakta iltihaplanma olarak bilinir. H Faranjit Belirtileri Balgam; Faranjit hastalığı her yaşta insanda az yada çok görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık boğazda kısmında bulunan bademciklerin etrafı, burun boşlukları ve gırtlakta iltihaplanma olarak bilinir. Hastalık kişide sonra derece halsizlik meydana getirir. Sigara kullanımı, virüs, alerji, grip, üşütme ve bakteriler faranjit hastalığına neden olan etkenlerden birkaçıdır.  Faranjit hastalığı boğazda bulunan mukoza tabakasın da meydana gelen enfeksiyonel bir hastalıktır. Ayrıca bu hastalık meslek hastalığı olarak da bilinmektedir. Sesini çok yüksek kullanan kişilerde, kimyasal madde veya toz içeren ortamda çalışan kişilerde görülür. Örneğin; öğretmen hastalığı olarak ifade edilir.

Faranjit Belirtileri Balgam ve Oluşumu;

Geniz akıntısı yutakta mukus birikimini meydana getirir. öksürükle beraber balgam çıkmasına neden olur. Balgam akciğerlere soluk borusunda salgılanan mukus salgısından oluşur. mukusun görevi boğazımıza kaçan toz ve yabancı maddelerin içeri gitmesini engelleyerek üzerine yapışmasını sağlar bu yabancı maddelerin dışarı atılması için balgam oluşumu meydana gelir. Balgamın ana maddesi sudur ve saydam bir yapıya sahiptir. Balgam da enfeksiyonun etkisiyle iltihap oluşur. Bronşit ve bronşial astım hastalıkları balgamın yoğunluğunu artırır ve koyulaşmasına sebep olur. Koyulaşan balgamın dışarı atılması için öksürük meydana gelir ve öksürük sayesinde balgam dışarı atılır. Çocukların faranjit hastalığının oluşmasında %95 virüsler, erişkinlerde oluşmasının %3-5 oranında ise bakteriler neden olur. 

Faranjit Belirtileri Balgam;
 • Hastalığın başlangıcında meydana gelen belirtiler çok fazladır.
 • Genelde ilk olarak boğazlarda meydana gelen yanma, batma, yutkunmada zorlanma, ses kısıklığı ve boğazlarda kuruluk
 • Hastalıkta en büyük belirtilerden biri öksürük
 • Ses kısılması ve ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Burun akması
 • Toz, bakteri ve yiyeceklere karşı hassasiyet
]]>
8 Aylık Bebeklerde Balgam Söktürücü https://www.balgam.gen.tr/8-aylik-bebeklerde-balgam-sokturucu.html Sat, 20 Oct 2018 11:55:27 +0000 8 Aylık Bebeklerde Balgam Söktürücü, solunum sistemimizin ağızdan ciğerlere kadar hava akışının sağlandığı yerlerin nemli olması gerekir. Bu yüzden akciğerlerimiz bir salgı üretir buna da balgam denir. Balgam herkeste olma 8 Aylık Bebeklerde Balgam Söktürücü, solunum sistemimizin ağızdan ciğerlere kadar hava akışının sağlandığı yerlerin nemli olması gerekir. Bu yüzden akciğerlerimiz bir salgı üretir buna da balgam denir. Balgam herkeste olması gereken normal bir sıvıdır. Bebeklerde de  bulunur ve bazı hastalıklara bağlı olarak balgam artabilir ve sorun oluşturabilir. Bebeklerde bir hastalıktan dolayı balgam artışı yaşanıyorsa, bunu anlamanın en iyi yolu bebeğin nefes alış verişine bakmaktır. Balgamlı bebeklerin nefes alış verişi genelde hırıltılıdır. Bebe nefes alıp verirken elimizi kaburga veya sırt bölümüne koyduğumuzda titreşim oluşacaktır. Balgam arttıkça bu titreşim dışarıya hırıltı olarak gelmektedir. Bebeklerde balgam problemi yaşandığında, bebekte halsizlik, iştahsızlık ve ateş görülebilir. Bu belirtiler meydana geldiğinde doktora başvurmak önemlidir.

8 Aylık Bebeklerde Balgam Söktürücü Yöntemler

Balgam problemi yaşayan bebeklerde, doktora başvurulduğundan genellikle ilk aşamada  uygulanan tedavi yöntemi bebekler için olan balgam söktürücü ilaçlardır. Ne yazık ki 1 yaş altı bebeklerde özellikle de sekiz, dokuz aylık bebeklerde kullanılan bu ilaçlar faydadan çok yan etki meydana getirmektedir. Bu nedenle 8 aylık bir bebeğe verilecek ilacın, şurup ve buhar şeklinde verilmesi önemli bir husustur. 8 aylık bebeklerde ilaçlar dışında kullanılabilecek diğer yöntemler ise şu şekildedir:
 • Bebeğe ıhlamur verilebilir.
 • Az miktarda ada çayı tüketilebilir.
 • Havuç suyu tüketimi sağlanabilir.
 • Elma kabukları kaynatılarak elde edilen su içirilebilir.
 • Çörek otunu kaynatıp içirmek de balgam söktürücü bir yöntemdir.
 • Bebeğin odası sürekli olarak nemli tutulabilir.
]]>
Aşırı Balgam https://www.balgam.gen.tr/asiri-balgam.html Sat, 20 Oct 2018 15:40:31 +0000 Aşırı balgam; balgamlı öksürük mutlaka akciğer hava yollarında önemli bir hastalık gelişmesi anlamına gelmektedir. Bunun en basit sebeplerinden biri akut bronşit olabileceği gibi bazı durumlarda sinsice ilerleyen ve ölümcül Aşırı balgam; balgamlı öksürük mutlaka akciğer hava yollarında önemli bir hastalık gelişmesi anlamına gelmektedir. Bunun en basit sebeplerinden biri akut bronşit olabileceği gibi bazı durumlarda sinsice ilerleyen ve ölümcül sonuçlar doğuran hastalıklarda olabilir. Her türlü ihtimal değerlendirilmeli ve uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Aşırı balgam sebepleri nenerdir

Akut bronşit: Genellikle sonbahar ve kış aylarında hastaların öksürük, ateş, halsizlik ve hırıltı şeklinde şikayetlerine sebep olan bir hastalıktır. Bronşit akciğer enfeksiyonudur. Fakat akciğer dokusunu tutmadan bronşların enfeksiyona bağlı irritasyonuyla meydana gelen bir hastalıktır. Kronik olmayan geçici bir hastalıktır. 

Kronik bronşit: Kronik bronşitin ana belirtileri öksürük ve balgamdır. Öksürük kronik karakterlidir. Özellikle sabahları 50 cc balgam çıkarılabilir. Bunun nedeni gece boyu biriken mukusu akciğerin temizleme çabasıdır. Kronik bronşitin akut alevlenmelerinde yani akciğer enfeksiyonları sonucunda tükürükte ve balgam miktarında artış olur. Balgam rengi koyulaşır, nefes darlığı ve hırıltı gelişir. Öksürük ve balgam kış aylarında artış gösterebilir. Öksürük bazı vakalarda o kadar şiddetli olur ki hastalarda göğüs ve sırt ağrılarına, kaburga çatlaklarına sebep olabilir. Bazı yaşlılarda idrar kaçırmaya ve baygınlığa neden olabilir. Bu durumun bir sonraki evresi ise koah hastalığıdır. Erken dönemde efor sarf edilecek işler yapılırken nefes darlığı yaşayan hastalar ileri dönemlerde istirahatte bile nefes darlığı yaşayabilir. Hasta bu gibi durumlarda hastaneye yatırılabilir.

Alerjik bronşit: Kişide sigara dumanı, mevsim geçişlerine bağlı, ani sıcaklık yükselmesi, genetik faktörler gibi uyaranlara tepki olarak vücudunda gelişen  tepkilerdir. Alerjik bronşitte balgam ve hırıltı görülebilir. Alerjik durumun gözden geçirilebilmesi için immünolojiye başvurulmalıdır.

Bronşektazi hastalığı: Bu hastalık genellikle çocukluk çağında geçirilmiş akciğer enfeksiyonu sonucunda bronşlarda oluşan harabiyet ve deformasyona bağlı gelişebilir. Belirtileri, ateş, balgamlı öksürük, çomak parmak, nefes kokusudur. Bir takım tetkik ve görüntüleme yöntemlerinden sonra doktorun gerek görmesi durumunda cerrahi müdahale uygulanabilir.

Akciğer veremi: Korch basili adı verilen bir bakterinin sebep olduğu kişiden kişiye bulaşan ölümcül hastalıktır. Bu bakteri insan vücuduna girerek yıllarca sinsice uyuyabilir ve bağışıklık düştüğü zaman devreye girer. En fazla ekonomik yönden zayıf milletlerde görülen, genellikle beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. En çok görülen belirtileri; kanlı veya kansız balgam, kilo kaybı, şiddetli öksürük, gece terlemesi, halsizlik, iştahsızlık şeklindedir. Bu belirtiler görüldüğü zaman göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Akciğer kanseri: Normal görevlerini bölünüp çoğalarak yapan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla kanser gelişir. Başlıca sebepleri arasında, sigara, tütün, radon gazı, verem ve kimyasal maddeler sayılabilir. Bazı durumlarda sinsice ilerler ve en tehlikeli karaktere sahip olan kanser çeşiti budur. Sırtta batan ağrı, balgamlı öksürük, kanlı balgam, artan nefes darlığı, iştahsızlık, halsizlik ve kilo kaybı en belirgin şikayetlerdir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Tedavisi cerrahi müdahale ile hastalıklı kısmın çıkarılması ve sonrasında gerekli görülürse radyoterapi şeklinde olabilir.

Aşırı balgam; sebeplerinden bazıları da kolejen doku hastalıkları olabilir. Kişinin yukarıda belirtildiği gibi şikayetleri olması durumunda vakit kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir.
]]>
Astım Balgam https://www.balgam.gen.tr/astim-balgam.html Sun, 21 Oct 2018 04:41:06 +0000 Astım balgam; organlarımızdan akciğer tarafından üretilen kalın, yapışkan ve kaygan bir maddedir. Balgamın içerisinde, ölü hücreler, iltihap ve toz gibi diğer maddeleri bulundurmaktadır. Özellikle bronşit ve astım raha Astım balgam; organlarımızdan akciğer tarafından üretilen kalın, yapışkan ve kaygan bir maddedir. Balgamın içerisinde, ölü hücreler, iltihap ve toz gibi diğer maddeleri bulundurmaktadır. Özellikle bronşit ve astım rahatsızlığı olan kişilerde balgam çok fazla miktarda olabilmektedir. Balgamın farklı renklerde olması hangi sağlık problemlerinden kaynaklandığının göstergesi olabilmektedir. Hastalık hakkında sinyaller vermektedir.

İltihaplı balgam, kapılan mikroba göre koyu yeşil ve koyu renkte olabilmektedir. Verem, kronik bronşit, zatürre ve astım rahatsızlıkları ile meydana gelebilir. Fakat en çok astım hastalarında görülmektedir. Nefes alma problemlerine sebep olmaktadır.

Astım balgamın nedenleri;

Çevresel etkenler ve aileden gelen genetik faktörler astım rahatsızlığının meydana gelmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu etkenler rahatsızlığın veya astım nöbetlerinin meydana gelmesinde en önemli nedendir. Eğer ailede bu rahatsızlık var ise kişi bu hastalığa daha yatkındır. Hem annesinde hem de babasında astım olan kişilerde risk daha fazladır.

Astımın nedeninin en büyük bölümünü alerjik etkenler oluşturmaktadır. Bazı kişiler bazı maddelere karşı daha çok duyarlıdır. Toz, tüy, koku gibi etkenlere karşı hassas olan kişiler astıma karşı daha yatkındırlar. Özellikle sigara ve sigara dumanından uzak durulması gerekir. Aynı zamanda nem faktörü de astım rahatsızlığını tetikleyen bir faktördür. Astım rahatsızlığının başlamasına sebep olacak bazı meslekler bulunmaktadır. Bu meslekler; kuaför, fırın çalışanları ve mobilyacılar gibi mesleklerde çalışanlardır. Özellikle soğuk kış günlerinde oluşan grip gibi soğuk algınlıkları astıma sebep olmaktan çok astım ataklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Astım balgamın belirtileri;
 • Öksürük,
 • Baş ağrısı,
 • İştah kaybı,
 • Mide bulantısı,
 • Çoğunlukla yeşil ve sarı mukus akıntısı ile burun tıkanıklığı ve burun akıntısının oluşması,
 • Boğaz kuruluğu, bademcik şişmesi ve yutkunamama problemi,
 • Geniz akıntısı,
 • Sulu ve kaşıntılı gözler,
 • Burun ve kulak kaşıntısı,
 • Alerjik etkenler,
 • Yorgunluk ile kendini göstermektedir.
Astım balgam belirtileri kesinlikle ciddiye alınması gereken problemlerdir. Çok ciddi ve yaşamı tehdit eden bir rahatsızlık olup mutlaka doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Çok yüksek miktarda astım balgam olduğu zaman mutlaka tıbbi müdahale gerekebilir.

Astım balgam tedavisi;

Rahatsızlığın tanısını koymak çok zor değildir. Uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Hastanın şikayetlerinin yanında rahatsızlığın kesin tanısı için bazı testler gerekmektedir. Zor yöntemler değildir. Solunum testleri yapılarak tanı konulmaktadır. Aynı zamanda akciğer filmi çekilmektedir ve akciğerlerin ne kadar hava alıp bırakıldığına bakılmaktadır. Alerjik etkenlerden astım meydana geldiği düşünülüyorsa kan testleri ve deri testleri yapılabilmektedir. Etkenin ayırt edilemediği durumlarda balgam ve ter testi yapılmaktadır. Tüm muayene ve testler sonucunda doktorunuz gerekli tedaviye daha sonra karar verecektir.
]]>
2 Aylık Bebekte Öksürük Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/2-aylik-bebekte-oksuruk-ve-balgam.html Sun, 21 Oct 2018 19:46:30 +0000 2 Aylık Bebekte Öksürük ve Balgam,Bebeklerde öksürük ve balgam bir çok nedene bağlı olarak gelişir. Bebeklerde öksürük bir hastalık değildir, nefes yollarında yolunda gitmeyen olaylara karşı vücudun verdiği bir reflekstir. 2 Aylık Bebekte Öksürük ve Balgam,Bebeklerde öksürük ve balgam bir çok nedene bağlı olarak gelişir. Bebeklerde öksürük bir hastalık değildir, nefes yollarında yolunda gitmeyen olaylara karşı vücudun verdiği bir reflekstir. Tedavide doktor öksürüğe neden olan durumları araştırıp ona yönelik uygulamalarda bulunacaktır.

2 Aylık Bebekte Öksürük ve Balgam Yapan Sebepler
 • Bebeklerde balgam oluşmasının başında viral enfeksiyonlar yer alır. Bebek virüsü aldığı zaman solunum yollarındaki dokular virüslere karşı kendini koruyabilmek için fazla balgam üretmeye başlar ve bebekte oluşan bu balgamı atmak için öksürük gelişir. Bebek bu öksürük sayesinde balgamı dışarı atmaya çalışır.
 • Sigara dumanı yada kirli hava şartlarında olan bebekte balgam gelişir, böyle bir durum söz konusu olduğunda savunma mekanizması olarak bebeğin akciğerleri bol miktarda balgam üreterek tepki verir.
 • Doğumsal olarak oluşan anomalilerdir. Bebekte solunum sistemi ile ilgili veya kalple ilgili doğumsal rahatsızlığın olması durumunda 2 aylık bebekte öksürük görülebilir. Bu rahatsızlıklar dan ilki bebeğin ses tellerinde olan bir rahatsızlık nedeniyle beslenme ve ağlama sırasında öksürüğe neden olan bir durumdur. 
 •  Bebeklerde doğumsal olarak görülen reflü hastalığı
 • Doğumsal enfeksiyonlar genellikle ilk 2-3 ayda bebeğe bulaşabilen boğmaca enfeksiyonlarıdır, enfeksiyona ve balgama neden olur.
 • Nezle virüslerinden dolayı balgam ve öksürük oluşur.
 • Bebeğin bronşit olması yine öksürüğe ve balgama neden olur.
 • Ayrıca bağışıklık sisteminin iyi çalışmaması durumunda 2 aylık bebekte öksürük ve balgam oluşur.
Özellikle 3 aydan küçük bebeklerde balgam oluşması bebekte çok ciddi solunum yolu sıkıntılarına, hırlamalara yol açar. Bebek rahat nefes alamadığı için ağlama, huzursuzluk ve uyku problemleri yaşar.
Beslenmesinde olumsuzluklar yaşanır. Bebek balgam ve öksürük nedeniyle zor nefes alacağı için enerjisi tükenir beslenmesi olumsuz etkilenir, emmeyi reddeder. Bu durumlarda anne bebeği beslemek için ısrarcı olmamalı aksi taktirde bebek kusacak ve kusmuğu akciğerine giderek zatürreye neden olabilecektir. Böyle durumlarda öksüren ve balgamı olan bebekleri beslerken anneler dikkatli olmalı, ısrarcı davranmayıp bir çocuk doktoruna baş vurmalıdır.
2 aylık bebekte öksürük ve balgam problemi varsa, öksürük şurupları ve balgam söktürücüler genellikle fayda yerine zarar verir. Bu nedenle bebeğe böyle bir durumda, bu tarz şuruplar verilmemeli bir çocuk doktoruna müracaat edilmelidir. Doktor buharla birlikte bir takım ilaçlar vererek bebeğin balgamını rahat çıkartmasını sağlayacak ve öksürüğü geçirecektir. 
]]>
Gırtlakta Balgam https://www.balgam.gen.tr/girtlakta-balgam.html Mon, 22 Oct 2018 01:56:58 +0000 Gırtlakta balgam, Gırtlakta balgam mukusun artışından ve atılamamasından kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla kış aylarında hemen hemen herkesin bir defa olsa bile yaşayacağı bir durumdur. Çoğu zaman kendiliğinden geçmesi beklense Gırtlakta balgam, Gırtlakta balgam mukusun artışından ve atılamamasından kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla kış aylarında hemen hemen herkesin bir defa olsa bile yaşayacağı bir durumdur. Çoğu zaman kendiliğinden geçmesi beklense bile çoğu zaman ilaç yada bitkisel tedaviler uygulanmaktadır. Sıcak içecekler tüketilerek boğaz yumuşatılmaya  ve gırtlakta balgam söktürülmeye çalışılır. Gırtlakta balgam kişileri rahatsız eder ve nefes alışverişini zorlar. Ayrıca dışarıdan duyulacak şekilde bir hırıltı yaşanmasına neden olur. Yaşanan balgam uzun süreli ve geçmezse uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü uzun süreli olan ve geçmek bilmeyen gırtlaktaki balgam bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle kontrol olunması sağlık açısından faydalıdır. Gırtlakta balgama neden olan bir kaç durum bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanır.

Gırtlakta balgam nedenleri; 
 • Sigara: Gırtlakta balgam oluşmasının en başlıca sebeplerinden biride sigara tüketimi olmaktadır. Sigara boğazı ve ses tellerini kuruttuğu için vücut solunum yollarını nemlendirmek için fazla miktarda balgam üretmektedir. Ayrıca oluşan balgamı süt ürünleri tüketerek bilmeden kalınlaştırmış olursunuz. Bu nedenle bitkisel içecekler tüketerek gırtlakta balgamın sökülmesine ve tedavisine yardımcı olabilirsiniz.
 • Geniz akıntısı: Yaşanan geniz akıntısı da gırtlakta balgam birikmesine neden olmaktadır.
 • Sinüzit: Çoğu kişinin yaşamış olduğu sinüzit hastalığı balgam nedenlerinin başlıca sebeplerindendir.
 • Hava: Bulunduğumuz havanın kuru, kirli ve tozlu olmasından dolayı gırtlakta balgama neden olur.
 • Hastalıklar: Yaşanan bazı boğaz hastalıklarında gırtlakta balgam birikir ve atılması güç hale gelir. Ancak ki uzman bir doktora giderek ilaç tedavisi ile geçmesi sağlanır.
Bu durumlar sonrasında kişiler evde bazı tedaviler uygulayarak gırtlakta balgamın giderilmesini sağlarlar. Gırtlakta balgamın tedavisi için uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanır.

Gırtlakta balgam nasıl tedavi edilir
 • Limon ve bal: Limonun asidik etkisi olduğundan dolayı gırtlaktaki balgamın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Bir su bardağı limonlu suya bir kaşık bal eklenerek içilebilir.
 • Acı yiyecekler: Acı yiyecekler tüketilerek burun akıntısı sağlanır ve gırtlaktaki biriken balgamın kolaylıkla giderilmesini sağlar.
 • Tuzlu su: Bir bardak su içerisine yarım çay kaşığı tuz koyularak gargara yapılır. Bu şekilde gırtlakta balgam yavaş yavaş kaybolur.
 • Sıcak içecekler: Günlük olarak taze ve sıcak bitkisel içecekler hazırlanarak boğaz yumuşatılır bu şekilde gırtlakta biriken balgam fazlalığı atılır. Bu içeceklere ıhlamur, ada çayı vb bitkisel içecekler hazırlanabilir.
]]>
6 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Çıkarılır https://www.balgam.gen.tr/6-aylik-bebeklerde-balgam-nasil-cikarilir.html Mon, 22 Oct 2018 13:20:11 +0000 6 Aylık bebeklerde balgam nasıl çıkarılır: Balgam, bebekleri yoran ve sıkıntıya sokan bir rahatsızlıktır. Kolay çıkaramazlar ve sık sık ağlarlar. 6 aylık bebeklerde balgam, solunum yollarının tahriş olması sonucunda ortay 6 Aylık bebeklerde balgam nasıl çıkarılır: Balgam, bebekleri yoran ve sıkıntıya sokan bir rahatsızlıktır. Kolay çıkaramazlar ve sık sık ağlarlar. 6 aylık bebeklerde balgam, solunum yollarının tahriş olması sonucunda ortaya çıkar. Balgam, yalnızca bebeklerde değil bir çok insanda görülür. Akciğerlerin ürettiği fizyolojik bir salgı şeklidir. Bebeklerde balgam başladığı zaman, nefes almaları güçleşir ve hırıltılar oluşur. Bu yüzden bebeklerin enfeksiyon kapamaması gerekir. Annelerin bebeklerine bu açıdan son derece dikkatli ederek korumalar gerekir.

6 Aylık bebeklerde balgam nasıl çıkarılır belirti ve tedavisi

6 aylık bebekler, balgam çıkarmak için çok sık öksürükler. Bunu çok sıkı takip edip, nedenini iyi anlamak gerekir. Çünkü bebekte başlayan öksürüğün nedeni araştırılmalı ve ona göre tedavi edilmelidir. Balgam varsa bunu daha çok doğal yollarla tedavi etmek, bebeğin sağlığı için daha iyi olacaktır. Doktora danışmadan balgam söktürücü ilaç vermek sakıncalıdır. Bebeğin balgam çıkarması, vücudunun hastalıklara karşı dirençli olduğunu gösterir. 6 aylık bebeklerde, balgam nasıl çıkarılır sorusuna en olumlu cevap. Bebek öksürdüğünde balgam çıkıyorsa, bu duruma kesinlikle öksürük şurubu vererek engel olmamaktır. Çünkü hedef öksürüğün devam ederek balgamın atılmasıdır. Bebeğin kolay balgam çıkarması için, bebek öksürmeye başlayınca yüzü koyun çevirerek, sırtına hafif hafif vurmalı balgam çıkarmasına yardımcı olunmalıdır. 

6 Aylık bebeklerde balgam tedavisi:

6 aylık bebeğin odasının ısı derecesi yüksek olamamalı ve devamlı şekilde nemli olmasına dikkat edilmelidir. Bebek öksürüyorsa evde kesinlikle sigara içilmemelidir. Bebeği yatırırken yastığının biraz yükseltilmesi, nefes almasında kolaylık sağlayacaktır. Bebeği, uyutmadan önce solunum yollarının yumuşaması için ılık su verilmeli. Gün içinde de bol su vermeye dikkat etmelidir. Daha önemlisi bebeğin anne tarafından bol bol emzirilmesi gerekir, çünkü bu aylarda bebeğe en yararlı sıvı, anne sütüdür. Tüm bu gelişmeler doktor kontrolünde olmalı, tavsiyeler alınmalıdır.
]]>
Sigara Balgam https://www.balgam.gen.tr/sigara-balgam.html Mon, 22 Oct 2018 17:04:21 +0000 Sigara balgam denilince ilk akla gelen şey akciğer hastalığının genellikle ilerleyen ve geri dönüşü olmayan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize edilebilir. bir hastalıktır. Uzun süre solunum yolundaki balgam sigara d Sigara balgam denilince ilk akla gelen şey akciğer hastalığının genellikle ilerleyen ve geri dönüşü olmayan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize edilebilir. bir hastalıktır. Uzun süre solunum yolundaki balgam sigara dumanı ve zararlı gazlar akciğerlerde oluşmuş iltihapı çoğaltır. Bu durum yıllar geçtikçe bronşların ve hava kesecilerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların tıkanması ile birlikte amfizem ortaya çıkar.

Sigara balgam nedir nelere yol açar

Sigara balgam ve fazla tozlu ortamlar koah hastalığının oluşmasındaki en önemli risk faktörlerinin başında gelir. Son yapılan bir araştırmaya göre sigara içen her 5 kişiden birinde mutlaka koah hastalığının ortaya çıktığı belirlenmiştir. KOAH hastalarının bir kısmı bu hastalığı farketmeden uzunca bir süre rahatsızlık çekmeden yaşarlar. Çünkü bu hastalığın ilk başlangıç aşamalarında şikayetler çok rahatsız edici değildir. Oysaki sigara bırakıldıktan sonra akciğerde oluşmuş hasarların tamamen kaybolmadığı ve yavaşladığı bildirilmiştir. Fakat hasta sigarayı bırakmazsa hastalığın ilerlemesi çok hızlı bir şekilde devam eder

 Koah hastalığında sigara balgamın rolü nedir

Sigara balgam koah hastalığın ilk evrelerinde öksürük olarak belirti vermeye başlar. Ve sabahları genelde öksürüklü ile balgam çıkarmalar görülür. Genelde insanlar bu belirtileri sigara içtiklerinden dolayı olduğunu zannederek çokda fazla önemsemezler. Aslında öksürük balgam çıkarmak Koah yani akciğer hastalığının ilk dönemlerindeki belirtiler olabilir. Sigara içmeye devam edildiği sürece öksürük balgam çıkarma daha çok şiddetlenir. Koah hastalığının ilk aşamalarında iken hızlı yürürken  merdiven çıkarken hatta istirahat halindeyken bile nefes darlığı oluşur. Sigara içen insanların bu anlattığımız şikayetleri varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı gerekir. Çünkü erken teşhis her zaman için hayat kurtarır. Ayrıca sigara bırakılmazsa Kandaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak başka rahatsızlıklar ortaya çıkar. 

Sigara balgamın yarattığı şikayetler ve hastalıklar nelerdir

Sigara balgamı olan insanların dikkatli bir şekilde kendilerini takip etmeleri gerekir. Çünkü sigaranın içilmeye devam edilmesi farklı şikayetler ve ilerleyen hastalıklar yapar. Bu şikayetlerden bazıları aşırı terleme, şiddetli baş ağrıları, gece uykusuzluk ve gündüz uyuklama, unutkanlık, aşırı sinirli olmak ve dikkatsizlik, hazımsızlık, kabızlık ve karında şişkinlik, ellerde ve ayaklarda yanma hissi ve titreme olarak kendini gösterir. Bu bu şikayetlerin devam etmesi kalp yetmezliği, ödem ve nefes darlığı gibi daha ağır hastalıkları ortaya çıkar. Bu aşamadaki hastalar mutlaka oksijen makinalarına bağlı olarak yaşarlar. 


Sigara balgamın sebep olduğu Koah hastalığının tedavisi

Sigara balgam genelde 40 yaş üstü erişkin insanlardan nefes darlığı öksürük ve balgam şikayetleri olarak kendini gösteren bu hastalığın önlenmesi için mutlaka sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekir.  Ayrıca tozlu ortamlarda çalışmak zorunda kalan insanların mutlaka gidip solunum fonksiyon testleri yaptırarak Koah hava akımı kısıtlılığının olup olmadığına bakılır. Bu hastalığın tedavisi için doktora giden kişilerin mutlaka İlaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları ve kesinlikle sigarayı bırakmaları gerekir Çünkü sigaranın bırakılması bronşların genişlemesine ve nefes darlığını azaltmada fayda sağlar. Ancak sigara içmeye devam eden kişilerin her geçen gün biraz daha şikayetleri fazla artarak yaşam kalitesi düşer. 
]]>
Bal Balgam Söktürürmü https://www.balgam.gen.tr/bal-balgam-soktururmu.html Tue, 23 Oct 2018 04:49:48 +0000 Bal balgam söktürürmü; balgam insan vücudunda birikmiş olan  ve kişiler için zararlı olan maddelerin dışarı çıkarılmasını sağlayan bir çeşit salgıdır.  Salgının dışarı çıkmaması durumunda kişilerde kronik, Bal balgam söktürürmü; balgam insan vücudunda birikmiş olan  ve kişiler için zararlı olan maddelerin dışarı çıkarılmasını sağlayan bir çeşit salgıdır.  Salgının dışarı çıkmaması durumunda kişilerde kronik, kalıcı ve sürekli devam eden öksürük sorunu baş gösterir.  Salgı dışarı atılamazsa, biriken balgam boğazda birikir ve ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Oluşan sorunların başında  boğazda tıkanıklık,  öksürük, boğazda tahriş ve kusma hissi, öksürük sonucu ortaya çıkan mide bulantısı sayılabilir. Doğal yöntemler uygulanarak balgamın dışarı atılması mümkündür. Bal balgam söktürme konusunda oldukça faydalı bir besindir.

Balın özellikleri;

Bal içinde bakteri bulundurmayan bir besindir. Canlıların tümü hayatlarını devam ettirebilmek için mutlaka neme ihtiyaç duyarlar. Bal ile temas eden bakteriler nemden yoksun kalır ve yok olurlar. Aynı zamanda balın içeriğinde bulunan asidi tepkisi de bakteriler  için uygunsuz bir ortam sağlar ve yaşamalarını engeller. İnsan bedenini etkileyen bazı mikro organizmalar  balla yok olurlar. Unutulmamalıdır ki, bal içerisinde bakteri barındırmadığı gibi  bakteri öldürücü olarak ta güvenle kullanılır. Zira balın yaklaşık olarak 500 hastalığa faydasının olduğu belirtilmiştir. Bal balgam söktürür ve ayrıca vücutta oluşan  pis rutubetin giderilmesine yardımcı olur. 

Bal ile balgam tedavisi;

Yaklaşık 2 yemek kaşığı bal  ve 1 tatlı kaşığı tereyağı karıştırılır ve  gece yatmadan önce yenilir.  Bu küre en az bir hafta devam edilir. Bu uygulama balgam söktürmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Bir yemek kaşığı  toz zencefil, 6 yemek kaşığı bal ile karıştırılır ve günde 1 tatlı kaşığı aç karnına yenilir. Eğer balgam çok yoğun ise bu uygulama günde bir kaç kez uygulanılabilir. 

Yaklaşık 3 yemek kaşığı bal bir miktar limon suyu ile sulandırılır ve  sabahları aç karnına yenilir. Bu karışıma yaklaşık olarak on gün kadar devam edilir. 

Bir yemek kaşığı toz zencefil ile bir tatlı kaşığı zerdeçal bal ile karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Geceleri yatmadan önce bir tatlı kaşığı yenilir. Balgam söktürmenin yanı sıra öksürüğe de faydalı olan bu karışım, sorun çözümleninceye kadar uygulamaya devam edilir.
]]>
Hamilelikte Boğazda Balgam https://www.balgam.gen.tr/hamilelikte-bogazda-balgam.html Tue, 23 Oct 2018 13:35:23 +0000 Hamilelikte Boğazda Balgam; Hamile olan bayanlarda alt solunum yolları ve üst solunum yollarında meydana gelen bir çok rahatsızlık öksürük ile birlikte balgam oluşumu görülür. Alt ve üst solunum yolunda oluşan balgamın dışar Hamilelikte Boğazda Balgam; Hamile olan bayanlarda alt solunum yolları ve üst solunum yollarında meydana gelen bir çok rahatsızlık öksürük ile birlikte balgam oluşumu görülür. Alt ve üst solunum yolunda oluşan balgamın dışarıya atılıyor olması aslında kişi için rahatsızlığın bir nebzede olsa azaltılması açısından faydalı bir olaydır. Hamile bir bayanda enfeksiyon sonucu oluşan balgamın doğal yoldan dışarıya atılması ancak evde kendi yapabileceği kürler ile atabilir. Hamile olmayan kişiler balgam atarken solunum yollarında bulunan enfeksiyon için oldukça faydalı, gerekli ve zararsızdır. Fakat hamile bayanlar için bu olasılıklar çokta faydalı değildir. Çünkü anne adayının balgam çıkartmak için sürekli ve şiddetli bir şekilde öksürmesi karnındaki bebek için risk oluşturur. Anne öksürüğün şiddetli olmasıyla nefessiz kalarak karnında şiddetli bir şekilde sarsıntıya neden olur. Buda bebeğinin anne ile arasındaki beslenmeyi sağlayan kordona dolanarak plesentadan ayrılarak ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Hamilelikte Boğazda Balgam ve Tedavisi: 

Hamile bir bayan hasta olduğun zaman mümkün olduğu kadar hastalığının çok fazla ilerlemesine izin vermeden en kısa sürede doktora görünmelidir. Doktor hasta için gerekli olan tedaviyi uygular. Fakat hamile bayanlar karnındaki bebeğine ilaçlarını zarar verdiğini düşünerek genellikle alternatif tıp yollarına başvurur. Hamilelikte boğazda balgam atımı için pekmez veya zencefilli bal tüketilir. Ayrıca ılık olan sütün içerisine balı ve taze sıkılmış olan elma suyunu ilave edilir. günde 2 bardak içilmesi gerekir. Bu karışım boğazdaki balgamı yumuşatır ve öksürüğün şiddetini de azaltıcı etkiye sahiptir. Hamilelikte boğazda balgam atımı için bitkisel çaylarda kullanılır. Bu çaylardan en etkili olanı nane çayıdır. Nane çayı balgam sökmenin yanı sıra kas ağrılarına ve mide bulantılarına iyi gelmektedir. Ayrıca akciğer ve öksürük tedavisinde etkili yöntemlerden biridir.
]]>
Balgam Söktürücü İçecekler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-icecekler.html Tue, 23 Oct 2018 22:57:24 +0000 Balgam söktürücü içecekler, Balgam genellikle kış aylarında havanın soğuk olmasından dolayı kaynaklanan bir hastalık türüdür. Boğaz yollarını tıkayan mukus kişilerde öksürük ile birlikte görülmektedir. Çoğu zaman ke Balgam söktürücü içecekler, Balgam genellikle kış aylarında havanın soğuk olmasından dolayı kaynaklanan bir hastalık türüdür. Boğaz yollarını tıkayan mukus kişilerde öksürük ile birlikte görülmektedir. Çoğu zaman kendisi geçsin diye beklenen bu durum bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir bu nedenle uzun süren balgam için mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda olur. Doktorun yapacağı tetkikler sonucu tehlikeli bir durum yok ise kişiler evde bazı içecekler yada doğal yöntemler uygulayarak kısa sürede balgamı söktürerek kurtulabilir. Geçmişte genellikle bu durum yaşandığı zaman balgam söktürücü içecekler hazırlanarak uzun bir süre kullanılarak tedavisi yapılırmış. Ayrıca hazırlanan içeceklerin hiçbir yan etkisi olmayıp yedisinden yetmişine herkesin rahatlıkla tüketebileceği  bir durumdur. Ancak kişiler balgam söktürücü içecekler kullanmadan önce vücudunda alerjisi olup olmadığını bilmelidir. Genellikle içecekler hazırlanırken en çok bitkisel ürünler seçilmektedir. Bitkisel ürünlerin balgam söktürücü etkileri daha fazladır. 

Balgam söktürücü içecekler nelerdir
 • Nane çayı: Balgam dolu boğazı temizlemede ve yumuşatmaya bire bir faydalı bir içecek türü olmaktadır. Ayrıca nane çayı balgamın sebep olduğu öksürüğü keser. İçerken çayın buharı içe çekildiği zaman ciğerleri açmaya yardımcı olur. Nane çayı içemeyen kişilere ise nane yağını göğüse ve boğaza masaj yaparak uygulamak da etkili olur.
 • Okaliptüs çayı: Okaliptüs en etkili balgam söktürücü bitkiler arasında yerini almaktadır. Çünkü bu çay tüketildiği zaman ilk olarak boğazı yumuşatmaya yardımcı olur. Bu şekilde biriken balgamın kolaylıkla sökülmesini ve dışarı atılmasını sağlar. Ancak en önemlisi ise günlük taze şekilde ve düzenli olarak uygulamaktır.
 • Rezene çayı: Bu çay bağışıklığı ve meydana gelen gribal enfeksiyonun balgam ile birlikte iyileşmesini sağlar.
 • Meyan kökü çayı: Meydana gelen iltihaplı balgamı kolaylıkla söker. Solunum yollarının tıkanması durumunda kolaylıkla ve kısa sürede iyileşmesi sağlanır.
 • Ada çayı: Herkesin zayıflamak için tükettiği bu içecek balgam söktürücü etkisi ile en baş sırada yerini almaktadır.
 • Tarçın: Tarçın kaynatılarak suyunun içilmesi tıkanmış olan boğazı yumuşatarak açmaya yardımcı olur. Bu şekilde kolaylıkla balgamı atmaya yardımcı olur.
]]>
Geçmeyen Öksürük Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/gecmeyen-oksuruk-ve-balgam.html Wed, 24 Oct 2018 00:25:08 +0000 Geçmeyen öksürük ve balgam; bir süre sonra hastanın yaşam koşullarını olumsuz olarak etkilemeye başlar. Sıradan bir solunum yolu hastalığı olarak bilinen öksürük her zaman hafife alınmamalıdır. Akciğer gibi önemli b Geçmeyen öksürük ve balgam; bir süre sonra hastanın yaşam koşullarını olumsuz olarak etkilemeye başlar. Sıradan bir solunum yolu hastalığı olarak bilinen öksürük her zaman hafife alınmamalıdır. Akciğer gibi önemli bir organın zamanında tedavi edilmemesi bazen telafisi zor olan bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle size göre basit bir öksürük bile olsa mutlaka zaman kaybetmeden gerekli olan tıbbi önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin başında bir göğüs kliniğine muayene olmak gelir. Bazı öksürük türleri inatçı olabilir. Özellikle sert ve kuru öksürük olar tabir edilen öksürükten kurtulmak daha fazla zaman alır. Bu durumun temel sebebi öksürürken balgam çıkmamasıdır. Hasta balgam atamadığı için öksürük daha sert ve gürültülü gerçekleşir. Bu nedenle de hastanın iyileşme süreci uzar. Tabi hasta balgam atmaya başladığında öksürüğün niteliği de değişme sürecine girer. Balgam denildiğinde pek çok kişinin midesi bulanabilir. Ancak balgam öksüren hastalar için hem sonuç hem de şifadır. Balgam atılamadığında akciğere yapışır ve bir süre başka solunum yolu hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Yine öksürük anında gelen balgamın tükürük yoluyla dışarı atılmayıp yutulması halinde de artık gideceği yer midedir. Bu durum da bir zaman sonra başta mide bulantısı olmak üzere başka şikayetlere sebep olabilir. Bu nedenle bebekler ve çocuklar balgam atmayı başaramadıkları için bu işlemi genellikle kusarak yerine getirirler.

Geçmeyen öksürük ve balgamın tedavi için yapılması gerekenler nelerdir 
 • Akciğer hastalıklarının tedavisinde su çok önemlidir. Hastada özellikle öksürük ve balgam gibi şikayetler mevcutsa günde en az 2 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. Tabi suyun özelliği de çok önemlidir. Hasta mümkün olduğu kadar ılık su içmeye özen göstermelidir. En azından günde birkaç bardak ılık su tüketimi boğazı yumuşatır. Su tüketimin artırmak için en etkili yol yanınızda bir su kabıyla dolaşmaktır.  
 • Kekik çayı geçmeyen inatçı öksürükler için çok etkilidir. Bunun için demlenen kekik çayını balla tatlandırarak içebilirsiniz.
 • Ayva yaprağı da öksürük ve balgam tedavisinde kullanılır. Bunun için kuru veya taze ayva yaprağını demleyin ve günde 2 defa içmeye özen gösterin. Ayrıca ayva yaprağının içine ıhlamur ve kuşburnu gibi başka otlarda katabilirsiniz. 
 • Kuru inciri sade veya içine ceviz koyarak yerseniz geçmeyen öksürük ve balgamdan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Öksürük için süt çok tavsiye edilmese de incirle mayalandığında tıpkı muhallebiye benzediğinden incir uyutmasından da yaralanabilirsiniz. 
 • Öksürük refleksi geldiğinde sakın tutmayın ve öksürebildiğiniz kadar öksürün. Böylece ciğerleriniz daha hızlı açılır. Ayrıca balon ve sazkı şişirerek akciğerinizi rahatlatabilirsiniz. Medikalcilerde satılan aparatları alabilirsiniz. 
]]>
Boğazda Kuruluk Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/bogazda-kuruluk-ve-balgam.html Wed, 24 Oct 2018 23:55:00 +0000 Boğazda kuruluk ve balgam, Hemen hemen herkesin başına gelmiş olan bir durumdur ve kişide oldukça büyük bir sorun oluşturabilir. Çünkü boğazda meydana gelen kuruluk ve bunun yanı sıra gelişen balgam kişinin solunum yolların Boğazda kuruluk ve balgam, Hemen hemen herkesin başına gelmiş olan bir durumdur ve kişide oldukça büyük bir sorun oluşturabilir. Çünkü boğazda meydana gelen kuruluk ve bunun yanı sıra gelişen balgam kişinin solunum yollarının tahriş olmasına ve acımasına neden olur. Bunun yanında kişi her nefes alıp verme esnasında oldukça büyük bir rahatsızlık hisseder. Çünkü boğazda meydana gelen bu kuruluk kişinin boğazında gıdıklanma hissi oluşturur. Bu durum da kişi sürekli olarak bir öksürük ve balgam hissinin meydana gelmesine neden olur. Bu yüzden de kişinin boğazının sürekli olarak nemlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde kişide önce boğazda kuruluk ve ardında da balgam ya da kuru öksürük gelişebilmektedir.

Boğazda kuruluk ve balgam genel olarak kişide meydana gelen hastalıkların bir belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de balgam son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü balgamın atılamadığı ya da boğazda birikerek meydana getirdiği bazı durumlar kişide oldukça büyük bir sorun oluşturur. Bu durumda da kişide nefes darlığı gibi bazı durumlar gelişebilmektedir. Boğazda kuruluk ve balgam için en etkili yollar bitkisel çaylar olsa dahi aşırı derecede bir kuruluk ve balgam oluşumu var ise mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilerek muayene olunması gerekir.

Boğazda kuruluk ve balgam nedenleri:

Birçok etken kişinim boğazında tahrişe, kuruluğa hatta balgam oluşmasına bile neden olabilmektedir. Özellikle de boğazda kuruluk ve balgam kişinin nefes alıp verme esnasında büyük bir zorluk çekmesine neden olur. Genel olarak herkesin karşılaşmış olduğu bir durum olan boğazda kuruluk balgamın nedenleri:
 • Kişide gelişen alerjik tablolar
 • Soğuk havanın neden olduğu üşütme, grip ve soğuk algınlığı 
 • Sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin kullanımı 
 • Boğaz enfeksiyonları 
 • Akciğer hastalıkları 
 • Sinüzit hastalığı 
 • Boğazda gelişen iltihaplanma 
Boğazda kuruluk ve balgam tedavisi

Özellikle de herhangi bir hastalık sonucunda gelişmiş ise en kısa süre içerisinde önlemi alınması gerekmektedir. Kişide meydana gelen bu boğaz kuruluğu ileri seviyelere ulaştığı zaman öksürük ile boğazın tahriş olmasına neden olur. 

Boğazda kuruluk ve balgam için doğal olarak hazırlanmış olan bitki çayları oldukça sağlıklı ve iyi gelecektir. Özellikle de ıhlamur çayı hem balgamın rahat bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı iken hem de kişide gelişen boğaz kuruluğunun geçmesini sağlayacaktır. Arzu ettiğiniz takdirde de boğaz kuruluğu ve balgam için de ilaç kullanabilirsiniz.
]]>
Balgam Temizleme https://www.balgam.gen.tr/balgam-temizleme.html Thu, 25 Oct 2018 05:46:08 +0000 Balgam Temizleme, Balgam her insanın hayatında en az bir kere yaşadığı rahatsızlıklardan birisidir. Genellikle soğuk kış günlerinde, sigara kullanımında, alkol kullanımında ve kötü havadan kaynaklı oluşabilmektedir. Ayrıca Balgam Temizleme, Balgam her insanın hayatında en az bir kere yaşadığı rahatsızlıklardan birisidir. Genellikle soğuk kış günlerinde, sigara kullanımında, alkol kullanımında ve kötü havadan kaynaklı oluşabilmektedir. Ayrıca balgam ile birlikte çoğu zaman solunum sıkıntısı ve öksürük de yaşanmaktadır. Çoğu zaman balgam başka hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Genellikle yaşanılan olumsuz durumlar da ve sigara kullanımında akciğerlere biriken zehirli maddeler yüzünden işlemini yerine getirememektedir. Bu nedenle balgam tıkanıklık oluşturarak kişilerde yürürken, merdiven çıkarken, hızlı hareket edememe gibi durumlara neden olur. Bununla birlikte nefes alışverişi yaparken hırıltı ve ses gelmesi durumunda akciğerlerde iyi bir tıkanıklık ve balgam biriktiği söz konusudur. Ayrıca akciğerde biriken balgam mutlaka temizlenmelidir. Bunu ise doktor kontrolüne giderek tavsiye ettiği ilaçları kullanmak önemli olmaktadır. Yanı sıra verilen ilaçlar ile giderilemeyen balgam evde hazırlanacak bitkisel yollar ile temizlenebilir. Oldukça etkili ve hızlı çözüm sağlayan, balgam temizlemek için uygulanan bitkisel yöntemler vardır.

Balgam Temizleme nasıl yapılır

Balgam temizleme olarak en doğal yöntem evde hazırlanan bitkisel çözümlerdir. Oldukça faydalı ve pratiktir. Örneğin balgam temizleme için kullanılan ürünler şu şekilde sıralanır.
 • Keçi boynuzu: Balgam temizlemede ilk sırada yerini almaktadır. Keçi boynuzu 3-4 barsak suya koyularak 5 dakika kaynatılır. Daha sonra düzenli bir şekilde 25 gün boyunca günlük içildiği zaman balgamı temizlemektedir. Aynı şekilde akciğerde biriken mukusu da temizleyerek tekrar balgam oluşumunu engeller.
 • Elma: En doğal balgam temizleme yöntemleri arasındadır. 3 adet elmayı 4-5 parçaya bölerek çekirdekleri çıkarılır. Daha sonra yaklaşık bir litre su içerisine koyularak üzerine zencefil, zerdeçal, tarçın ve bir tane karanfil koyularak kaynatılır. Eklenen her ürün yarım yemek kaşığı miktarında olmalıdır. Kaynamaya yakın şekeri de ilave ederek  on dakika daha kaynatalım. Daha sonra bu karışımı 2 ay düzenli kullanarak balgamın temizlediğini göreceksiniz.
 • Nane limon: Balgam temizlemenin yanı sıra bir çok gribal enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Nane limon kaynatılarak süzülür ve içerisine 1 çay kaşığı kadar karabiber eklenir. Sıcak sıcak içilerek yatılır ve terleme sağlanır. Bu sayede bir hafta düzenli uygulanması halinde balgam rahatlıkla temizlenmiş olur.
]]>
Çoçuklarda Balgam Nasıl Atılır https://www.balgam.gen.tr/cocuklarda-balgam-nasil-atilir.html Thu, 25 Oct 2018 07:06:11 +0000 Çocuklarda balgam nasıl atılır; sorusuna cevap verebilmek için balgama iyi gelen şeyleri çok iyi bilmek gerekir. Balgam akciğerden salgılanan saydam, yeşil veya kahve rengi bir renge sahip sümüğü andıran mukozaya verilen is Çocuklarda balgam nasıl atılır; sorusuna cevap verebilmek için balgama iyi gelen şeyleri çok iyi bilmek gerekir. Balgam akciğerden salgılanan saydam, yeşil veya kahve rengi bir renge sahip sümüğü andıran mukozaya verilen isimdir. Balgam pek çok insana iğrenç gelebilir. Ancak akciğerin istenmeyen maddelerden arınması ancak balgam sayesinde gerçekleşir. Örneğin genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlarda hastanın uyutulması için verilen narkoz başta akciğer olmak üzere bir çok organı etkiler. Narkoz ilerleyen günlerde ter, idrar veya balgamla hızlı bir şekilde vücuttan atılır. Bu kadar önemli olan balgamın öksürüğün niteliğini ve iyileşme sürecini de etkilediği unutulmamalıdır. Öksüren bir hastanın en çok yakındığı şeylerden bir tanesi öksürüğün sert olmasıdır. Bu öksürük halk arasında kuru öksürük olarak anılır ve hasta balgam çıkartamadığı için iyileşme süreci de uzar. Oysaki öksürük ne kadar yumuşak gerçekleşirse hasta o kadar kısa süre içinde eski sağlığına kavuşur. Ancak bu süreç çocuklarda biraz daha zor atlatılmaktadır. Bir yetişkine göre daha hassas yapıda olan çocuğun balgamı akciğerinden atması için başta balgam söktürücü olmak üzere pek çok ilaç reçete edilebilir. Bunlar sayesinde öksürük kısa süre içinde yumuşar ve balgam atmak kolaylaşır. Ancak balgam çocuğun ağzına kadar gelse de boğazından nasıl çıkartması gerektiği çocuğa öğretilmediği sürece balgam çıkartılamaz. Bu nedenle belirli bir yaşın altındaki çocuklar balgamı genellikle geri yutarlar. Tabi bu durum bazı mide şikayetlerini de beraberinde getirir. Çocuklara belirli bir yaştan sonra burnun nasıl temizleneceği ve boğaza kadar gelen balgamın nasıl çıkartılması gerektiği yetişkinler tarafından uygulamalı olarak öğretilmelidir. Bu sayede çocuğunuz da tedavi sürecinde etkin rol almaya başlar.

Çocuklarda balgam nasıl atılır

Çocukların balgam atması için tavsiye edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması en önemli husustur. Ancak bunu yanı sıra bazı basit ve zararsız besin maddeleri ve çaylar sayesinde de çocuğun rahatlaması sağlanılmalıdır. Bunların bir çoğu zaten sürekli olarak tüketilen gıda ve bitki çaylarından oluşmaktadır. 
 • Çocuklarda balgamı atmanın en kolay yolu bol su içmektir. Yetişkinler için öngörülen günlük 2 litre su miktarı çocuklar için fazladır. Ancak yaşına uygun olarak günlük belirli bir miktar su tüketiminin altına düşülmemesi gerekir. Tabi bunu takip etme görevi yetişkinlere düşer. Eğer çocuğun yaşı büyükse tüketmesi gereke su miktarı hedef olarak gösterilebilir.  
 • Ada çayı, ıhlamur gibi bitkilerle hazırlanan çaylar çocuğa ılık olarak içirilebilir. Çocuğun kolay içmesini sağlamak için balla tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Zaten bal da bu konuda çok şifalı kabul edilen besinlerden birisidir. 
 • Ballı toz zencefil, ballı soğan suyu ve ballı turp da çocuklarda balgamı atmada oldukça etkidir. Ancak tadı ve kokusu itibariyle bu karışımların çocuğa yedirilmesi çok kolay olmayabilir. 
 • Ayvanın kendisi ve yaprakları da şifa kaynağıdır. Bunun için ayva yaprağını çekirdekleriyle karıştırıp kaynatın ve ılık olarak içirin. Çocuklarda oluşan balgam bu sayede kolay atılabilir. 
]]>
Sabahları Balgam https://www.balgam.gen.tr/sabahlari-balgam.html Thu, 25 Oct 2018 13:34:36 +0000 Sabahları Balgam, Sabah kalktığımız da balgam oluşmasında birçok faktör bulunmaktadır. Balgamın oluşmasında, solunum sistemi, boğaz, burun, nefes borusu sorunları, akciğer ve bronş ile ilgili sorunları, üst sind Sabahları Balgam, Sabah kalktığımız da balgam oluşmasında birçok faktör bulunmaktadır. Balgamın oluşmasında, solunum sistemi, boğaz, burun, nefes borusu sorunları, akciğer ve bronş ile ilgili sorunları, üst sindirim sistemi ve kalp yetmezliği gibi sorunlar nedeniyle oluşmaktadır. Balgam semptomları genellikle üst solunum ve akciğer yollarında viral veya bakteriyel enfeksiyonlara neden olur. Sağlıklı akciğerler mukusun ince bir tabakası ile etrafları kaplanmıştır.  Toz ve duman gibi bulaşıcı mikroplar veya zararlı yabancı maddeler tarafından vücuda tehdit olduğunda, akciğerler ek mukus da üretmeye başlamaktadır. Buna ek olarak da bazı gıdalar, özellikle de süt ürünleri ya da ilaçlar, balgam oluşumunu  ya da belirtilerini artırabilir.  

Sabahları Balgam Oluşumuna Neden Olan En Önemli Etkenler

Sabahları balgam çıkarmanın kişi üzerinden en önemli faktörlerden biri ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanan bireyler günün ilk ışıklarında yani sabah kalktıklarında vücuttan direk olarak çıkarılan beyaz renkli bir balgam oluşumudur bu balgamı zor bir şekilde vücut dan atarlar. Oluşan bu balgam beklenen bir durumdur ve oluşumu çok normaldir, çünkü normalde sigara kullanmayan kişiler salgı yapan hücrelerin sayısı bir iken, sigara içen kişilerin bunun beş on katı kadar bu hücrelerin miktarında çok sayıda artış olur ve vücuttan balgam çıkarma durumu daha fazla olmaktadır. 

Eğer balgam vücuttan çıkmaz ise içeride tıkanıklıklara neden olur ve büyük hasarlara yol açar.Balgamı çıkarırken rengine bakmak çok önemlidir, sabahları balgam çıkarırken hangi renkte olduğunuza bakmalı ve koyu renkte ise en yakın hekiminize giderek yardım istemelisiniz yoksa ilerde size bu durum ciddi sıkıntılar yaratabilir. Sabahları balgam atma durumunu sevmiyor iseniz biran önce sigara kullanımından uzak durmanız ve destek almanız gerekmektedir.
]]>
Kronik Balgam https://www.balgam.gen.tr/kronik-balgam.html Thu, 25 Oct 2018 23:17:34 +0000 Kronik Balgam, Solunum yollarında bulunan mukoza tabakasının etrafında salgılanan mukus salgısı balgam oluşumu sağlamaktadır. Bu mukus tabakasının görevi burundan veya ağızdan soluduğumuz hava esnasında bu yapılardan içeri Kronik Balgam, Solunum yollarında bulunan mukoza tabakasının etrafında salgılanan mukus salgısı balgam oluşumu sağlamaktadır. Bu mukus tabakasının görevi burundan veya ağızdan soluduğumuz hava esnasında bu yapılardan içeri giren toz ve benzeri yapıları tutarak enfeksiyon hastalıklarını önlemektir. Vücudumuzda ki koruyucu görev gören yapıların enfeksiyon ve iltihaplarını dışarı atmak için balgam oluşumu görülür. Kronik balgam sürekli olarak görülen belirtiler ile ortaya çıkar. Eğer her gün aynı şikayetler ile kalkıyorsanız o sizin için kronikleşmiş anlamına gelir. Bu belirtiler; baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz kuruluğu, nefes almakta güçlük ve sürekli öksürüktür. Kronik balgam yaygın olarak görülen bir hastalıktır. 

Kronik Balgam ve Sebepleri
 • Basit bir şekilde olan mevsimsel grip geçirdiyseniz meydana gelir.
 • Herhangi bir alerji ve sinüzit sonucu oluşur.
 • Grip ve bronşit gibi bakteriyel enfeksiyonlar esnasında görülür.
 • Aşırı şekilde sigara tüketimi ve kalitesiz yaşam şeklinin olması
 • Ciddi bir akciğer hastalığı veya problemin olması
Kronik Balgam ve Renkleri; Kronik balgam da renk ve kıvam hastalığın boyutunu belirler. Bu renklere bakılarak hastalığa tedavi uygulanması gerçekleşir.

Beyaz balgam: Hastalığın iyi derecede olduğunu ifade eder. Eğer tükürülen balgam beyaz renkte ise kişinin vücut sağlının iyi olduğu anlamına gelir.

Sarı balgam: Bu renk balgam bağışıklık sisteminizin iyi çalıştığı anlamına gelir. Kronik bronşit hastalığında görülen belirti şeklidir.

Yeşil balgam: Solunum yollarında bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalığa işarettir. Astım hastalarında da görülebilir. Bu yüzden bu hastalık belirtilerinde antibiyotik kullanımı olmaz.

Kahverengi balgam: Çok fazla sigara içen kişilerde, KOAH hastalarında görülen balgam çeşididir. Ayrıca mantarların enden olduğu hastalıklar sonucu da meydana gelebilir.

Kanla karışık balgam: Bu balgam şekli hiç iyi hastalıkların belirtisi olarak bilinir. Tüberküloz,akciğer kanseri, akciğer ambolisi gibi hastalıklar bunların örneğidir.
]]>
Balgam Nefes Darlığı Yaparmı https://www.balgam.gen.tr/balgam-nefes-darligi-yaparmi.html Fri, 26 Oct 2018 07:46:34 +0000 Balgam nefes darlığı yaparmı, Kış mevsiminin gelmesiyle çoğu kişinin soğuk algınlığı ve bu soğuk algınlığının yanı sıra öksürük, balgam, burun akıntısının gerçekleşmesi ile birlikte nefes darlığının olması Balgam nefes darlığı yaparmı, Kış mevsiminin gelmesiyle çoğu kişinin soğuk algınlığı ve bu soğuk algınlığının yanı sıra öksürük, balgam, burun akıntısının gerçekleşmesi ile birlikte nefes darlığının olması oldukça sık görülen şikayetler olarak bilinir. Hasta olan kişi ilk başta sıradan bir hastalık olarak algılayabilir. Fakat bazen bu belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. Solunum yollarında enfeksiyon sonucu oluşan öksürük ve balgam bazen çok ciddi bir şekilde nefes darlığını da meydana getirebilir. Çoğu zaman kişiler sabah kalktığı zamanlar balgamlı öksürük ve bunun beraberinde hırıltı, nefes darlığı, gece çok sık terleme, aşırı bir şekilde kilo kaybı görülebilir. Balgamı olan bir kişide doğal olarak soluk borusunu tıkadığı için nefes almakta sıkıntı yaşar.

Balgam nefes darlığı yaparmı ve tedavisi; Evet bu tür hastalıklarda genel olarak kişiler doktora gitmekten kaçınırlar. Doktorun verdiği ilaçlarda ziyade kendisinin evde yaptığı ve yararlandığı alternatif tıp ile çözüm bulmaya çalışır. Evde uygulanacak bazı yöntemler balgamın meydana getirdiği nefes darlığı tedavi edilebilir. Bu yöntemler şunlardır;

Bitkisel çaylardan ıhlamur çayı özellikle nefes darlığına iyi bir çözüm olduğu bilinir. Ayrıca tarçın kökü, zencefil de balgama bağlı olan nefes darlığının bitkisel tedavisinde en faydalı çözümlerden birisidir. 2 su bardağı kaynatılmış su, 3 çay kaşığı kurutulmuş nane

Uygulama: kaynamış olan suyun içerisine kurutulmuş olan naneler konulur ve demlenmeye bırakılır. bu karışımdan her gün 1 bardak alınıp içilir. nefes darlığının yanı sıra mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi geldiği bilinir. 4-5 adet havuç, yarım su bardağı süt ve 1 çay kaşığı bal kullanılarak hazırlanır.

Uygulama: ilk olarak havuçlar rendelenir. daha sonra suyu çıkarılıp içerisine kaynamış olan süt dökülür. 1 çay kaşığı da bal dökülerek günde 3 defa içilir.
]]>
5 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır https://www.balgam.gen.tr/5-aylik-bebeklerde-balgam-nasil-atilir.html Fri, 26 Oct 2018 18:53:15 +0000 5 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Yetişkinler de görülen ve öksürerek vücut dışına attığı balgamı, bebekler ise hiç de kolayca vücut dışına atamazlar. 5 aylık bebeklerin balgamı vücut dışına atabilmes 5 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Yetişkinler de görülen ve öksürerek vücut dışına attığı balgamı, bebekler ise hiç de kolayca vücut dışına atamazlar. 5 aylık bebeklerin balgamı vücut dışına atabilmesi için yapılması gereken ve izlenilmesi gereken yollar vardır.

5 aylık bebekler balgamı öksürerek zor da olsa çıkarabildiği gibi ağız akıntıları ile de balgamı çıkarabilirler. 5 aylık bebekleriniz de balgam çıkarmakta zorlanan bebekleriniz in solunumu sesli bir şekilde ve hırıltı olur siz bu sesi rahatlıkla duyabilirsiniz bu durum devam ettiği sürece ise bebeğinizin uyku problemine neden olur. 5 aylık bebeğinizin balgamını çıkarmak için vereceğiniz tıbbi ilaçlar muhakkak şurup şeklinde veya buhar halinde uygulanması gereklidir.

5 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Yöntemleri Nelerdir 

Fiziksel Müdahale

 • Bebeğiniz şiddetli bir şekilde öksürüyor ise bebeği yüzü koyun olarak dizlerinin üzerine gelecek şekilde yatırmalı ve sırtına çok hafif bir şekilde vurarak balgamını çıkarmasın da destek olmalısınız.
 • Balgamı çıkarmakta zorlanan 5 aylık bebeklerin yastıklarının altına yani başlarına destek konulmalı ve dik olarak uyumaları sağlanmalıdır ama yastık çokta fazla dik ve bebeği rahatsız edici şekilde olmamalıdır. Bu şekilde oluşan sümüğün direk olarak boğaza akmasını önleyerek balgamın boğazda çok daha fazla birikmesinin önüne geçmiş olursunuz ve bebeğinizde rahat etmiş olur.     
Ortam Şartlarının Ayarlanması
 • Bebeğin bulunduğu odanın havası her zaman temiz tutmalı, odanın içinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Oda havasında %44-53 oranında nem sağlayarak odayı verilen değerler arasın da nemlendirmelisiniz. Odanın içinde bir kap su kaynatın, pencereleri çok fazla olmamak şartı ile hafif aralık bırakarak oda havasının kurumasının önüne geçmiş olun ve odayı çok fazla yüksek derecelere kadar ısıtmayın. Bu sıcaklık bebeğinizin sağlığı için problemler yaratabilir. Gerekleri işlemleri yaparak bebeğin daha rahat nefes almasını sağlarsınız.
Gıda Takviyesi

 • Bebeklerin boğazlarını yumuşatmaları için ılık su –bir damla zeytin yağı karışımının içine bal karıştırarak bebeğinize verin. Bu karışım bebeğinizin boğazını oldukça rahatlatacak ve yumuşatacak 5 aylık bebeğinizin balgamını daha kolay atılmasını sağlayacaktır.
 • Bebeğinize sık sık ve bolca su içmeli bu sayede bebeğinizin vücuttaki salgılar hızlanacak ve su ile balgam atılması kolaylaşacaktır.
 • Çörek otunu 5 dakika kaynatıp süzülmüş olan suyu bebeğe verilmelidir. Çörek otu oldukça faydalı ve bebek için balgam söktürücü özelliği olan doğal bir balgam sökücüdür. Aynı şekilde ıhlamur da bildiğimiz üzere bebeklerde balgam sökmeye yardımcı olan etkili bir ilaçtır.
 • Zencefil, tarçın, armut, kabukları ile kaynatılarak dikkatlice süzülmüş suyunun bebeğe çok az miktarda içirilmesi bebeklerde balgam atılmasına etkili bir şekilde yardımcı olur. Zencefil boğazda katı olan balgamın kısa sürede yumuşatılmasını sağlayacaktır 

]]>
Burundan Balgam Gelmesi https://www.balgam.gen.tr/burundan-balgam-gelmesi.html Sat, 27 Oct 2018 07:13:02 +0000 Burundan balgam gelmesi, Bir çok kişinin en büyük şikayetlerinden biriside boğazda biriken balgamlar yada burunda biriken balgamların boğaza akması. Burundan gelen balgamlar boğaza aktığında öksürük gibi başka ha Burundan balgam gelmesi, Bir çok kişinin en büyük şikayetlerinden biriside boğazda biriken balgamlar yada burunda biriken balgamların boğaza akması. Burundan gelen balgamlar boğaza aktığında öksürük gibi başka hastalıklara da yol açmaktadır. Burundan gelen balgamın dışarıya atılması için sürekli öksürme ihtiyacı duyulur ve öksürülerek bu balgam dışarıya atılır. Eğer burundan balgam gelmesi dikkate alınmaz ve ilerlerse daha sonrasında üst solunum enfeksiyonuna sebep olabilir. Burundan balgam gelmesinin sebeplerine ve belirtilerine göz atmakta fayda vardır.

Burundan balgam gelmesi belirtileri

 • Baş ağrısı
 • burun akıntısı
 • sürekli öksürme ihtiyacı
 • nefes almakta güçlük çekme
 • Bazen de ateşlenme

Burundan balgam gelmesi nedenleri

 • Mevsimsel gribal enfeksiyonlar
 • Alerji ve sinüzit olması
 • Grip, bronşit gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Sağlıksız beslenme, aşırı sigara tüketimi
 • Akciğer hastalıklarından biride etki edebilir.

Burundan gelen balgamın rengine ve miktarına göre teşhis koyulmaktadır. Burundan gelen balgamın renkleri, anlamları nelerdir bir göz geçirelim.

Beyaz renkli balgam; Balgamın en sağlıklı şeklini gösteren beyaz renkli balgamdır.

Sarı renkli balgam; Bazen balgam açık sarı veya koyu sarı olarak kendini gösterebilir. Eğer burnunuzdan gelen balgam açık renkli sarı ise sağlık yönünden iyi olduğunuza işaret eder. Ama diğer türlü iltihaplanma vardır. Buda kronik bronşit, zatürree, tüberküloz gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Yeşil renkli balgam; İltihaplanma nedeniyle yeşilimsi bir renge bürünen balgam çoğu zamanda akciğer hastalıklarının habercisi olabilir. Bazen astım hastalarından da yeşilimsi balgam gelebilir.

Kahve renkli balgam; Genellikle koah hastalarında gelen kahve renkli balgam çok sigara tüketenlerde de görülen bir çeşit balgamdır. Eğer balgamınızda kan varsa kanın değişmesi durumunda da balgam kahve rengini alır.

]]>
Balgam Söktürücü Yöntemler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-yontemler.html Sat, 27 Oct 2018 19:16:34 +0000 Balgam söktürücü yöntemler; Vücuda solunum yolu ile alınan mikroplar içeri girdikten sonra hava yolunda bulunan bronşların iltihap kapmasına neden olur. Bu şekilde gelişen olaylardan refleks olarak vücut balgam üretir. Balgamın Balgam söktürücü yöntemler; Vücuda solunum yolu ile alınan mikroplar içeri girdikten sonra hava yolunda bulunan bronşların iltihap kapmasına neden olur. Bu şekilde gelişen olaylardan refleks olarak vücut balgam üretir. Balgamın bulunduğu esas yer akciğerler organlarıdır. Balgamın içerisinde toz zerrecikleri, bakteriler ve akyuvarlar bulunur. Aslında kişide biraz balgam olması rahatsız olduğu anlamına gelmez. Çünkü akciğer organlarının içerisinde az bir miktar balgam vardır. Balgamı vücudun dışarısına çıkarmak iyidir. Eğer çıkarılmaz ise kişide nefesinde hırıltı, baş ağrısı, öksürme ve nefes almasında zorlanma meydana gelir. Balgamın kıvamı, rengi ve miktarı kişiliğin hastalığı hakkında bilgi verebilmektedir. Özellikle renkte kişinin enfekte olmuş mu yoksa olmamış mı olduğunu gösterir. Hastanın balgamında belirgin bir şekilde değişiklik söz konusu ise acil olarak tedavi edilmelidir. Hasta balgamı kesinlikle geri yutmamalıdır.

Balgam söktürücü yöntemler nelerdir
 • Hastanın bolca tüketeceği su balgamın sulanmasını sağlar. Bu sayede vücuttan balgamı atımı hızlı olur. 
 • Bir litreye yakın suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun  içerisine kafur yağı yada okaliptüs damlatın. Hasta baş kısmını kapatarak buharı içine solur. Böylece öksürük yumuşar ve balgam sökümü kolaylaşır. 
 • En bilindik balgam söktürücü yöntemlerden biride ıhlamur bitkisidir. Tabi bu bitkiyi tek olarak değilde yanında karanfil ve zencefil ek olarak ekleyip kaynatır iseniz hem rahatsızlığa hemde balgamının sökümüne yarar.
 • Bal ile Antep fıstığı güzelce karıştırın. Her gün düzenli olarak tüketilir ise öksürüğe ve balgam için oldukça etkilidir.
 • Isırgan otu tohumu ve suyu güzelce alınmış üzüm ile suyun içerisinde kaynatın. Hazırlanmış olan bu karışımdan gün içerisinde bir çorba kaşığı tüketmelisiniz. Yapılan bu karışım balgamın atımını ve boğazın yumuşamasına yardımcı olur.
 • Andız otu başlı başına bir söktürücüdür. 1 adet yarım tatlı kaşığı olacak şekilde andız otunun kökünü iyice doğrayın. Sonrasında 1 bardak  soğuk suya atın. Bu karşımı yaklaşım 8-10 saat civarı demleyin. Devamında güzelce süzün. Her gün düzenli olarak özellikle sıcak olacak şekilde 2 bardak tüketilebilir.
 • Balgamın oluşmasına neden olan enfeksiyonu yok etmek için 1 adet yemek kaşığı bal ve içine 1 adet yarım çay kaşığı olacak şekilde biber koyun. Bu karışımı yaptığınızda 13-15 saniye olacak şekilde mikrodalganın içerisine koyup ısıtın. Düzenli olarak her gün yediğinizde balgamdan eser kalmayacaktır.
 • Nane çayı mucizevi bitkilerden biridir. Hem hastanın ciğerlerini açar hem de balgamın sökülerek atılmasını sağlar. Nane çayının yapılışı 1 adet su bardağı kaynar suyun içine 1 buçuk çay kaşığı gelecek şekilde nane ekleyin. Bu şekilde 4 dakika gibi demleyin. Sonra güzelce süzün ve her gün 2 bardak tüketebilirsiniz. Nanenin çayı dışında buharını bile solusanız vücuttan balgamın yok olmasını sağlar. 
 • Halk arasında en bilindik balgam söktürücü yöntemlerden biride kekik çayıdır. Öksürük, balgam ve soğuk algınlığı içinde kullanır. Bahsedeceğimiz olan karışımı yapıp, tükettikten sonra boğaz kısmında bir yumuşama ve ciğerlerde oluşmuş olan zararlı maddeleri yok eder. Böylece hastanın vücudunda bulunan balgamda hızlı bir şekilde dışarı atılır. Yapılışı 2 adet su bardağı kaynar su içine 1 adet yemek kaşığı kurutulmuş olan kekiği ekleyin. Neredeyse 10 dakika civarı  demlenmesi gereklidir. Eğer tadı biraz acı gelir ise tatlanması için 1 adet çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
]]>
Öksürük Balgam Söktürücü Bitkiler https://www.balgam.gen.tr/oksuruk-balgam-sokturucu-bitkiler.html Sun, 28 Oct 2018 11:32:49 +0000 Öksürük balgam söktürücü bitkiler, soğuk algınlığı durumlarda balgam ve öksürük oluşumu şekillenmektedir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik bir çok bitki çeşidi mevcuttur. İçerisindeki maddele Öksürük balgam söktürücü bitkiler, soğuk algınlığı durumlarda balgam ve öksürük oluşumu şekillenmektedir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik bir çok bitki çeşidi mevcuttur. İçerisindeki maddelerden dolayı boğazdaki balgamın sökülüp atılmasını sağlamaktadır. Bu bitkilerin faydasının yanı sıra bir takım yan etkileri de vardır bir uzmana danışılarak tüketilmesinde fayda vardır. Alerji, kaşıntı gibi bir takım hassasiyetleri olan kişilerin bu bitkilerin tüketimine dikkat etmelidir.   

Öksürük balgam söktürücü bitkiler nelerdir
 • Kekik 
 • Nane
 • Okaliptüs
 • Anason
 • Melekotu kökü
 • Rezene 
 • Meyan kökü
 • Öksürük otu
 • Sarımsak
 • Güneş gülü
Öksürük balgam söktürücü bitkiler ve olumlu etkileri

Genellikle kış aylarında artan üst solunum enfeksiyonlarının artışı ile sıklıkla tüketilmeye başlanmaktadır. Öksürük balgam söktürücü bitkiler  genellikle çay tarzında demlenerek tüketilmektedir. Bu konuda nane çayı, kekik çayı gibi çay demleri balgam söktürmede çok faydalıdır. Bu bitkisel çayların akciğerleri temizlemede farklı biçimlerde de yardımcı olmaktadır. 

Öksürük balgam söktürücü bitkilerin balgam oluşumunu söküp attırmaya yardımcı olucu etkisinin yanında antimikrobiyal etkisi ile de bakteriyel hastalıkların oluşmasında da vücut direncini arttırıcı etkileri de vardır. Eski zamanlardan beri yararı bilinen kekik çayının iyi bir balgam söktürücü, iyi bir antimikrobial özellikte olduğunu ve öksürük ile oluşan kasılmaların azaltılmasında çok faydası vardır. Kekik çayının içiminden hemen sonra boğazı yumuşatma özelliği hemen göstermekte, boğaz ağrısını azaltmakta ve vücudu terletmeyi sağlaması ile hastalığın bir an önce atlatılmasını sağlamaktır. 

Öksürük balgam söktürücü bitkilerden biri olan nanenin çay gibi demlenerek tüketilmesi oldukça faydalıdır. İçerisine limon dilimlenerek demlenen nane çayı balgam söktürme ve öksürüğe çok faydası olur. Okaliptüs bitkisi çayı ise en etkili balgam söktürücü bitkilerdendir. Bu bitki çay gibi demlenip içildiğinde boğazı yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Kaynar suya okaliptüs bitkisi yapraklarının bir kaç yaprağı alınıp solunması, solunum yollarını açar. Esas kullanım amacı gaz giderici ve şişkinlik azaltıcı olan anason bitkisinin, birde bu faydaları yanı sıra boğaz enfeksiyonlarına bağlı oluşan öksürüğün giderilmesinde faydası vardır. İçeriğinde ki creosol ve alpapinene maddelerden dolayı tıkanıkların açılması ve öksürüğün kesilmesinde etkilidir. 
]]>
Asist Balgam Sökücü https://www.balgam.gen.tr/asist-balgam-sokucu.html Sun, 28 Oct 2018 21:52:24 +0000 Asist Balgam Sökücü; Balgam solunum organlarından salgılanan vücuttan atılması gereken bir maddedir. Balgam ile beraber öksürük ve boğazda hırıltı tarzında rahatsız edici faktörler gelir. Bu nedenle balgamın tedavi edilmesi Asist Balgam Sökücü; Balgam solunum organlarından salgılanan vücuttan atılması gereken bir maddedir. Balgam ile beraber öksürük ve boğazda hırıltı tarzında rahatsız edici faktörler gelir. Bu nedenle balgamın tedavi edilmesi ve söktürülmesi gerekir. Balgamın sökülmesi için medikal yöntemler yeterlidir. Eczanelerde satılan balgam sökücü şuruplar, kapsüller, ev yapımı balgam sökücü şuruplar kesinlikle kullanılmalı ve tedavi edilmelidir. 

Asist Balgam Sökücü Nedir

Asist balgam sökücü 600 miligram kadar olan ve ağız yolu ile vücuda alınan toz saşe şeklinde bir balgam tedavi yoludur. Asist balgam sökücünün temel etkili maddesi '' 600 mg asetilsistein'' adlı maddedir. Bunun dışında etkili olan maddeler ise; sorbitol, aspartam, portakal esansı ve beta karotendir. Sadece balgam tedavisinde değil uygun şartlarda karaciğer tedavisinde de kullanılır. 

Asist Balgam Sökücü Nasıl Tedavi Eder

Balgam solunum yollarında meydana gelen sümüksü bir yapı olduğu için solunum yollarında tedavi olmalıdır. Bu nedenle Asist balgam sökücü solunum yollarında mukoza yapısını düzenler ve balgamın salgısını azaltır, balgam kıvamını azaltır ve balgamın sökülmesini kolaylaştırıcı etki ile yok eder. 

Asist Balgam Sökücü Kullanımı

Bu ilaç 1 bardak su içinde eritilerek tüketilir. 600 miligram olan tablet su dolu bardağın içerisine atılır ve erimesi beklenir. Tablet iyice eridikten sonra tabletin atılmış olduğu suyu içebilirsiniz. Asist balgam sökücü 4-5 gün kadar kullanılmalıdır. Bu süre zarfında tedavi eder. Fakat yine de durum hastadan hastaya birkaç gün farklılık gösterebilir. Günde bir tablet kullanım yeterlidir. Daha fazla tablet tüketimi daha kısa sürede iyileşme sağlamaz. Bu nedenle verilen ölçülere uyulmalıdır. Aksi takdirde vücut fonksiyonları zarar görebilir. Asist balgam sökücü hem aç hem de tok karnına tüketilebilir. 

Asist Balgam Sökücü Yan Etkileri
 • Nefes alma esnasında hırıltı
 • Nefes darlığı 
 • Soluk alıp vermede zorlanmalar yaşama
 • Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kurdeşen tarzı alerjik reaksiyonlar
 • Kan basıncının azalması
 • Kusma
 • Ağızda iltihaplanma
 • Karın ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İshal
Asist Balgam Sökücü Kimler Kullanamaz
 • Hamile kadınlar, kesinlikle kullanımdan önce doktora danışmalıdır. Asist balgam sökücünün bebeğe yada anneye herhangi bir zarar verdiğine dair kesin bulgular yoksa da dikkat edilmelidir.
 • Emziren anneler kullanımdan önce doktora danışmalıdır. 
 • 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Ki 6 aydan önce bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Bu ve bunun gibi ilaçlar bebeklere 1 yaş öncesinde kullanılmamalıdır. 
]]>
Boğazda Balgam Birikmesi https://www.balgam.gen.tr/bogazda-balgam-birikmesi.html Mon, 29 Oct 2018 19:51:40 +0000 Boğazda balgam birikmesi, boğazda balgam birikmesi esasen her insanda görülen bur durumdur. Yani insanın burnunun içinde yarım kilogram kadar sümük üretilmektedir. Tabii bu ancak mikroskop yardımıyla görülebilir. Boğaz Boğazda balgam birikmesi, boğazda balgam birikmesi esasen her insanda görülen bur durumdur. Yani insanın burnunun içinde yarım kilogram kadar sümük üretilmektedir. Tabii bu ancak mikroskop yardımıyla görülebilir. Boğazda balgam birikmesi, bu anlamda üretilen mukus salgısı burnun boşluğunda geriye doğru boğazda ilerler ve inerek yutulur. Doğal olarak insan normal şartlarda bunu fark etmiyor. Bu jel kıvamlı hale geldikten sonra salgı burun içerisinde örten mukozayı nemlendirerek temizlenmektedir. Bundan dolayı burun ve sinüs boşlukları da burna giren polenler, tozlar herhangi yabancı maddelerin birikmesini engellemektedir. Boğazda balgam birikmesi aşırı düzeyde ve kalın mukus veya boğaz kaslarında meydana gelen bozukluklar ya da yutma problemlerinden de kaynaklanma ihtimali vardır.

Boğazda balgam birikmesi belirtileri

Boğazda balgam birikmesi hissiyatı uyandığı zaman kişinin sürekli olarak boğazını temizleme isteyene ihtiyaç duyar. Oluşan bu durum da hastanın sürekli tükürme ihtiyacının olması, toplumda güç duruma düşürmektedir. Aynı zamanda boğazda balgam birikmesi, öksürük ve gıcık gibi belirtileri vardır. Boğazda balgam birikmesi çoğu zaman baş ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gibi belirtileri beraberinde getirmektedir. Zaten bu durum özellikle sinüzit ve grip hastası olan kişilerde çok fazla görülmektedir. 

Boğazda balgam birikmesinin nedenleri

Boğazda balgam birikmesi bir çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Özellikle kirli alanlarda ve tozlu yerlerde çalışan kişilerin en fazla maruz kaldığı durumlardan birisidir.  Bunu en çok tetikleyen nedenlerden birisi de yutma bozuklukların oluşmasıdır. Yani kişi yutmada herhangi bir problem yaşıyorsa, sıvı ya da gıda alımında boğazda birikmesine sebep olabilir. Geceler uyuyan kişilerin ister istemez yutkunma durumları azalır ve bu da boğazlarında tükürük birikmesi meydana gelmektedir. O kişi uyandığı zaman öksürmeye ya da boğazını temizleme ihtiyacını duyar. İlerleyen yaştan dolayı kaynaklanan sorunların olması sevinme, üzülme ve heyecan gibi duygularda boğazda balgam birikmesi neden olan bir başka etkenlerdir. En önemlisi ise sürekli sinüs hastalığına maruz kalan bireyler boğazda balgam birikmesi durumunu yaşarlar.

Boğazda balgam birikmesinin tedavisi 

Bu gibi hastalıkların ortaya çıkmasında doktora danışmadan ilkel yöntemlerle tedavi olmak mümkündür. Ama ev tedavilerinde istenilen neticeye ulaşılamazsa kesinlikle doktora gitmek şart olacaktır. Bu yüzden boğazda balgam birikmesine karşı, burna tuzlu su çekilir. Yani tuzlu su kaynatılmış şekilde olacak ve tatlı kaşığı kadar da karbonat ve tuz katılarak karıştıracaktır. Hazırlanan bu su, bol bol burna çekilmelidir. Aynı zamanda papatya buharından da faydalanmak mümkündür. Bir demet papatyayı çaydanlığın içine koyarak çıkacak buharın burnun içine çekilmelidir. Baharatlı yiyeceklerden de kesinlikle uzak durulmalıdır. Boğazda balgam birikmesi 1 ile 2 hafta arasında iyileşme süreci vardır. Bu yüzden endişe edilecek bir durum yoktur. 
]]>
Oruçluyken Balgam Yutmak https://www.balgam.gen.tr/orucluyken-balgam-yutmak.html Tue, 30 Oct 2018 08:54:07 +0000 Oruçluyken Balgam Yutmak; Oruç sağlığı yerinde olan her müslümanın üzerine farzdır. Sağlık problemi olan kimseler ramazan ayında tutamadığı günlerin fidyesini verir, sağlığına kavuşunca tutamadığı günleri kaza e Oruçluyken Balgam Yutmak; Oruç sağlığı yerinde olan her müslümanın üzerine farzdır. Sağlık problemi olan kimseler ramazan ayında tutamadığı günlerin fidyesini verir, sağlığına kavuşunca tutamadığı günleri kaza eder. Orucun farz olduğu ;  " Ey iman edenler, sizden öncekileri ümmetlerin üzerine farz kılındığı gibi sizin üzerinize de farz kılındı.  Umulur ki sakınırsınız." -Bakara Suresi 183- ayet-i kerimesine göre  sabittir. Oruç her ümmetin üzerine farz kılınmıştır. Oruç gerekliliklerini yerine getirmek  nefsin isteklerini bastırmayı öğrenip takva ehli olmaya vesile olur. Ayet-i kerimede " umulur ki sakınırsınız" kısmından anlaşılıyor ki oruç sadece yeme içme konusu değil, huy ve ahlak güzelleştirmek için bir fırsattır. Yani sadece mideye değil, tüm azalara oruç tutturmak farzdır. Kişi yeme ve içmeden uzak durduğu için bedendeki organlar kendilerini yenilerler. Kişi azalarına da oruç tutturursa kötü huy ve davranışlardan uzak durmayı öğrenir ve nefsinin isteklerini yerine getirmemeyi öğrenir ve islami huy ve ahlaka sahip olmaya başlar. Ayet-i kerimede ki kötülüklerden sakınanlardan olma durumu vücud bulur, oruç gerçek anlamına kavuşmuş olur.

Oruç tutan kişiler orucu neyin bozduğuna dair her daim şüpheler içinde kalır. Oruç tutan kişi balgam yutarsa oruç bozulur mu sorusu da merak edilen konular arasındadır.  Bu konu hakkında  her mezhep farklı bir yorum getirmektedir.  Bilindiği gibi  vücuda dışarıdan giren herhangi bir şey orucu, vücuttan dışarı çıkan her hangi bir şey abdesti bozar.

Mezheplere Göre Oruçluyken Balgam Yutmak;

Balgamı vücut salgıladığından dolayı Hanefi mezhebine göre ; oruçlu iken balgam yutmak orucu bozmaz. Lakin bu salgı pis olduğundan dolayı, dışarı atılmasının daha iyi olacağı savunulmaktadır.

Şafii mezhebinde ise;  balgam, boğazdaki "h" harfinin çıktığı yeri aşıp ağıza kadar ulaşmışsa ve kişi isteyerek yuttuysa,  bu durumda orucun bozulduğu kabul edilmektedir. Eğer ki balgam  gayri ihtiyari olarak yutulmuşsa, oruç bozulmamaktadır.

İslam alimlerinin görüşü; kişi oruçlu olsun ya da olmasın balgam yutmanın haram olduğu savunulmaktadır. Zira balgam denen salgı, insan bedeninde olan  hastalıkları barındırabileceği gibi aynı zamanda tiksindirici ve pis bir şey olmasına rağmen oruçlu bir kişi tarafından yutulan balgam, yeme veya içme sayılmadığından dolayı, orucu bozmamaktadır.  Diyanet Bakanlığı ve İslam alimlerinin çoğu, oruçluyken tükürük yutmanın orucu bozmadığı gibi,balgam yutmak da orucu bozmayan durumlar arasında kabul edilmiştir.
]]>
Şeffaf Balgam https://www.balgam.gen.tr/seffaf-balgam.html Tue, 30 Oct 2018 09:26:42 +0000 Şeffaf Balgam, balgamın kaynağı genellikle akciğerlerimiz de mevcut olan ve öksürük yolu ile dışarıya çıkardığımız salgıya "balgam" denilmektedir. Şeffaf balgam özellikle astım hastalığının tipik olan özelliklerinden Şeffaf Balgam, balgamın kaynağı genellikle akciğerlerimiz de mevcut olan ve öksürük yolu ile dışarıya çıkardığımız salgıya "balgam" denilmektedir. Şeffaf balgam özellikle astım hastalığının tipik olan özelliklerinden bir tanesidir. Şeffaf balgamın genel yapısı oldukça yoğun ve yapışkandır. Bu nedenle şeffaf balgamı dışarıya atma konusunda oldukça zorlanırken, aynı zamanda kalabalık ortamlarda iken pek çok kişi öksürürken çıkarmış olduğu şeffaf balgamı ne yazık ki, yeniden yutmak zorunda kalmaktadır. Ancak yutulan bu balgam genellikle dışkı yolu ile dışarıya atılabilmektedir. 

Şeffaf Balgam Oluşma Nedenleri, şeffaf balgamın oluşma nedeni genellikle trake borusundan içeriye kaçan tozlar ve buna benzer maddelerin boğazdaki balgama yapışması sonucunda meydana gelmektedir. Balgam çoğunlukla sudan meydana geldiği için rengi şeffaf olur, ancak bazen vücutta meydana gelen hastalıklar sebebi ile balgam iltihaplı hele gelmesinden dolayı hem rengin hem de yapısı değişmektedir. Bronşit, astım ve zatürre hastalıkları akciğerleri etkilediği için balgamın renginde ve kıvamında değişiklikler oluşmaktadır. Şeffaf balgam diğer balgam çeşitleri arasında bulunan türlerden sadece bir tanesidir. Şeffaf balgam astım hastalarında görülebildiği gibi, zatürre hastalarında da görülebilmektedir. 

Şeffaf Balgam Tedavisi, şeffaf balgam tedavisinde kişi ilk önce bol miktarlarda su tüketmelidir. Ancak şeffaf balgamın tedavisi için bitkisel çaylar ve bazı otlardan faydalanılabilir. Bu bitkilerin ilk sırasında tere otu şeffaf balgam tedavisinde sıklıkla önerilmektedir. Tere otunu özellikle sabahları uyandığınızda aç karnına üzerine bir kaç damla limon suyu damlatılarak tükettiğiniz zaman şeffaf balgamın sökülmesinde çok faydalıdır. Ayrıca ısırgan otu, zencefil ve meyan kökü de şeffaf balgamın atılmasında yardımcı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitkiler ile şeffaf balgamın atılması mümkün olunmayan durumlarda kişinin mutlak doktora başvurması gerekmektedir. Kişide meydana gelen balgamın rengi uzaman tarafından öğrenildikten sonra neden kaynaklı olarak meydana geldiği tespit edilir. Buna göre de kişiye ilaç tedavisine başlanır, hatta bu teşhis ne kadar erken olur ise, kişinin sağlığı açısından çok faydalı olmaktadır. Özellikle meydana gelen balgamın rengi solunum yollarında ya da akciğerlerde ciddi bir hastalığın söz konusu olduğunun habercisi olabilmektedir. Eğer uzun süreli olarak balgam sorunu yaşıyorsanız, zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulması ileride meydana gelebilecek olan ciddi hastalıklardan korunmak için büyük önem taşımaktadır.
]]>
Balgam Orucu Bozar Mı https://www.balgam.gen.tr/balgam-orucu-bozar-mi.html Wed, 31 Oct 2018 05:28:50 +0000 Balgam Orucu Bozar Mı, İslamın beş şartından biri olan oruç farziyeti her Müslümanın yerine getirmesi gereken ibadetlerden biri olup, bu farz ibadet Kuran’ı Kerimde açık olarak bildirilmiştir. Ramazan ayında tutulan farz Balgam Orucu Bozar Mı, İslamın beş şartından biri olan oruç farziyeti her Müslümanın yerine getirmesi gereken ibadetlerden biri olup, bu farz ibadet Kuran’ı Kerimde açık olarak bildirilmiştir. Ramazan ayında tutulan farz oruçla ile ilgili olarak akıllarda en çok yer edinen sorulardan biride balgam orucu bozar mı sorusudur.

Bu ve buna benzer şaibeli sorular için, insanlar arasında kulaktan dolma bilgilerin bir kenara bırakılarak, İslam alimleri tarafından doğru bir şekilde insanları aydınlatması gereği ortaya çıkmıştır. Böylece, bu farziyetin İslam dininde belirtildiği şekli ile yerine getirilmesi sağlanıp, halk arasında ortaya çıkan kuşkular giderilmiş olacaktır.

Bu konu ile ilgili olarak, din alimleri arasında yaygın olarak, ortak bir görüş bulunsa da, İslam dinindeki mezhep farklılıkları ile boğazdaki balgamı yutmanın yeme ve içme gibi kabul edilmesi üzerine değişik bakış açıları, yine de tartışmalara sebep olmaktadır.

Mezheplere Göre Balgam Orucu Bozar Mı Cevapları

Balgam orucu bozar mı sorusu için, her mezhep değişik bir görüş ortaya getirir. Herkesin malumu olmak üzere, vücut içine, hariçten alınan herhangi bir şey orucu bozar. Yemek yemek, su içmek, sigara içmek, vücuda iğne yaptırmak bunlardan bazılarıdır. Ancak balgam, vücut tarafından salgılanan tabii bir salgı olduğu görüşünden giderek,  Hanefi mezhebi balgam yutmanın orucu bozmadığını belirtmektedir. Fakat balgamın pis bir salgı olduğu kabul edildiği için, vücuttan dışarı atılmasının daha iyi olacağı savunulur.

Şafii mezhebinde ise balgam orucu bozar mı sorusu daha farklı olarak yorumlanıyor. Buna göre balgam şayet, boğazda "h" harfinin çıktığı yeri aşarak ağza gelmiş ve isteğe bağlı olarak yutulmuşsa, orucun bozulduğu kabul ediliyor. Ancak, gayri ihtiyari olarak balgam yutulduysa o zaman oruç bozulmuyor.

Zira balgam, vücuttan çıkan mikroplu hastalıkları taşıyabildiği gibi, bununla birlikte pis ve tiksindirici bir salgıdır. Ancak oruçlu bir insanın balgam yutması, yeme veya içme şeklinde kabul edilmemesi nedeniyle, orucu bozmaz. Günümüzde, Diyanet İşleri Başkanlığı ile İslam alimlerinin bir çoğu tarafından tükürük gibi, oruçlu olarak balgam yutmanın da orucu bozmayan durumlar arasında olduğu kabul ediliyor. Buna benzer olarak Ramazan ayı içinde oruçluyken, balgam yutmanın orucu bozduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

]]>
Alerjik Balgam https://www.balgam.gen.tr/alerjik-balgam.html Thu, 01 Nov 2018 03:24:35 +0000 Alerjik Balgam; Geniz akıntısı ile başı belada olmayan yoktur. Geniz akıntısı hemen hemen her insanda bulunur. Gün içerisinde 1 litre mukus üreten burun geniz bölgesine doğru ilerleyerek boğaza doğru iner ve yutulur Alerjik Balgam; Geniz akıntısı ile başı belada olmayan yoktur. Geniz akıntısı hemen hemen her insanda bulunur. Gün içerisinde 1 litre mukus üreten burun geniz bölgesine doğru ilerleyerek boğaza doğru iner ve yutulur. Biz mukusun oluşturduğu olayı pek hissetmeyiz. Halbuki bu jel burun içerisini nemlendirir ve temizlemeye yardımcı olur. Bu sayede buruna giren tozlar, polenler ve yabancı maddelerden korur. Ama bazı durumlarda geniz akıntısı artar ve hastalıklara yol açabilir. Alerjik balgama ve daha birçok alerjik reaksiyona yol açabilir. Reflü hastalığı, sık sigara tüketimi, mevsim geçişleri alerjik balgamı tetikler ve son raddeye gelinmiş olabilir.

Alerjik balgam belirtileri nelerdir;

 • Boğazda geniz akıntısı hissedilir.
 • Boğazda sık sık öksürme isteği ve balgam hissi oluşur.
 • Balgamlı öksürük veya balgamsız öksürük olur.
 • Mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda gösterebilir.
 • Burun tıkanıklığı ve yüz bölgelerinde şişme görülür.
 • Baş ağrısı ve hapşırma gibi durumlar da gösterebilir.
 • iştah kaybı ve ateşe yol açar.
 • Kas ve bademcik ağrıları yapar.

Alerjik balgam nasıl tedavi edilir;

Zencefil ve bal; Zencefil kökünü kaynatıp soğuttuktan sonra gün içerisinde 2 bardak tüketin. Ayrıca zencefil tozu ve balı karıştırarak 2 kaşık yiyebilirsiniz.

Biber; Beyaz bibere bir çorba kaşığı bal ekleyerek 15 saniye ısıtın ve gün içerisinde bir veya iki kere tüketin. Ayrıca limon ve karabiberi de beraber tüketirseniz balgamı sökmeye yardımcı olur.

Soğan ve limon; Soğan ve limon suyunu karıştırarak ocakta kaynatın daha sonra içerisine bal ekleyerek günde bir veya iki kere tüketiniz.

Üzüm suyu; Üzüm suyunun içerisine 2 yemek kaşığı bal karıştırınız gün içerisinde 3 kere tüketiniz.

]]>
Reflü Balgam https://www.balgam.gen.tr/reflu-balgam.html Thu, 01 Nov 2018 20:04:39 +0000 Reflü Balgam, boğaz reflüsü olan kişilerde sıklıkla gözlenen durumlardan bir tanesi de reflü balgam ilişkisidir. Yemek borusunun girişinde olan ve yemek borusunun çevresini saran krikofaringeus kası bulunmaktadır Bu kas özellikl Reflü Balgam, boğaz reflüsü olan kişilerde sıklıkla gözlenen durumlardan bir tanesi de reflü balgam ilişkisidir. Yemek borusunun girişinde olan ve yemek borusunun çevresini saran krikofaringeus kası bulunmaktadır Bu kas özellikle yemek borusundan gırtlağa bağlantılı olarak yer almaktadır. Bu kas sık olarak kasılıp gevşeme hareketi uyguladığı için zaman içerisinde kasılma fonksiyonu meydana gelir. Bu sıkılık hissi özellikle boğaz bölgesinin tahriş olmasına ve buna bağlantılı olarak da reflünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Boğaz reflüsü özellikle kişinin boğazında bir şey takılıyormuş hissinin dışında, kızarıklığa ve şişmeye sebep olur. Bu nedenlerden kaynaklı olarak reflü balgam sebebi ile kişide gıcık hissi artmaktadır. 

Kişi reflü balgam her defasında çıkarmak için öksürük ile kendiniz zorladığı durumlarda tahriş artarak durumu daha fazla etkilemektedir. Bazen kişiler meydana gelen reflü balgam sorununu önemsemeyerek gözardı etmektedir. Oysa ilerde yaşanabilecek olan ciddi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. 

Reflü Balgam Nedenleri Nelerdir

Kişide meydana gelen balgam akıntısının sebebi olarak boğaz reflüsü bulunabilmektedir. Aynı zamanda refli balgam nedenleri arasında kişinin çok aşırı baharatlı olan yiyecekleri tüketmesi, aşırı soğuk havalar, soğuk algınlığı rahatsızlığı, parlak ışık nedenler arasında sayılabilmektedir. Ayrıca kişinin tansiyon ilaçları kullanması, gebelik döneminde doğum denetim haplarının kullanılması reflü balgam tetikleyen nedenler içinde yer almaktadır. Kişide bu nedenlere bağlı olarak gelişen balgam boğazdaki salgının şeklinde bozuklukları meydana getiren belli başlı nedenlerdendir. Alerjik farenjit genellikle balgam çıkarılmasına neden olurken, aynı zamanda reflüye bağlı olarak kronikleşen farenjit balgama neden olabilmektedir.  
]]>
Yutkunma Zorluğu Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/yutkunma-zorlugu-ve-balgam.html Fri, 02 Nov 2018 09:32:33 +0000 Yutkunma zorluğu ve balgam, Yaz aylarının başlaması ile odalar sıcak olmaya başladı. Özellikle sıcak güney bölgelerimizde insanlar sıcak nedeni ile evlerinin ve balkonlarının kapı, pencerelerini açık uyumaya başladıla Yutkunma zorluğu ve balgam, Yaz aylarının başlaması ile odalar sıcak olmaya başladı. Özellikle sıcak güney bölgelerimizde insanlar sıcak nedeni ile evlerinin ve balkonlarının kapı, pencerelerini açık uyumaya başladılar. Bu durum uyku uyunan oda içinde cereyan etkisi yaparak başta çocuk ve yaşlılar olmak üzeren insanların hastalanmasına neden olmaktadır. Üşütmeden kaynaklanan hastalık çoğu zaman yutkunma zorluğu ve balgam oluşmasına neden olur. 

Yutkunma zorluğu ve balgam bademciklerin enfeksiyonlara bağlı olarak şişmesiyle boğaz yutak bölgesini tıkaması ile ortaya çıkar. Bademcikler vücudumuzun reseptörleridir. Dış etkenlere karşı daha duyarlıdırlar, bademciklerin şişmesi vücudun daha da rahatsızlanmasını önlemek için uyarıdır. Bademciklerin tedavi edilmemesi, hastalığın daha da aşağılara inerek akciğerler da balgam oluşmasına neden olur. Hastalığın bu aşamasında yutkunma zorluğu ve balgam aynı anda oluşur.

Yutkunma zorluğu ve balgam diğer nedenleri:

Nörolojik bazı hastalıklar boğaz kaslarının görevlerini yerine getirmesine engel olabilir. Bu olay transfer bozukluğu olarak adlandırılır. Bununla birlikte boğazın gerisinde meydana gelen yemek borusu sorunları da yutkunma zorluğu ve balgam oluşmasına neden olabilir. 

Ağızda oluşan bazı hastalıklar ve ortopedik sorunlarda yutkunma zorluğu ve balgam yapabilir. Bunlardan birisi sağlıksız takma dişlerdir. Ayrıca psikolojik bir travma sonucu disfaji hastalığı da bu sorunun oluşmasına neden olabilir.

Yutkunma zorluğu ve balgam nasıl tedavi edilir

Öncelikle evde tedavi yöntemlerini denemek gerekir. Bunun için bademciklerin şiş olup olmaması önemlidir. Genel olarak bademcik şişliği yutkunma zorluğu ve balgam oluşmasına neden olduğundan, bademcikte oluşan iltihabın bitirilmesi gerekir. Bunun için antibiyotik içerikli besinler kullanılması esastır. Bu besinler;

Propolis, bir arı ürünü olan propolis, arıların kovan içini steril hale getirmek için kullandıkları bir sıvıdır. Bu sıvıya ilişkin yapılan bilimsel araştırmalara göre çiçeklerin kendilerini tedavi etmek için kullandıkları sıvı olduğu anlaşılmıştır. Propolis arılar tarafından kovan içinde çatlak veya yabancı cisimlerin üzerini kaplayarak balın bozulmasını önledikleri tespit edilmiştir. 

Tadı ve aroması kırların ve açık arazilerin kokusunu içinde barındıran propolis oldukça etkili bir antibiyotiktir. Aktarlarda tabletler halinde de bulunan bu besin ince bulgur görünümünde ve rengindedir. Sabah öğlen akşam yemeklerden önce birer tablet yada birir çay kaşığı bu besinden tüketmek bademciklerinizin normale dönerek yutkunma zorluğu ve balgam sorununun ortadan kalkmasına neden olduğu gibi hücre yenileme özelliği ile de vücudunuzda ki diğer hastalıkları tedavi edecektir.

Isırgan otu, sarımsak, limon, nane: bir başka doğal mucize olan bu besinler kimyasal ilaçlardan kaçınmak isteyen kişiler için oldukça etkili antibiyotik etkisi gösterir. Genel olarak ısırgan otu, sabahları çay olarak, bir diş sarımsak akşamdan yutularak, nane ve limon ise birlikte kaynatılarak çay halinde içilerek yutkunma zorluğu ve balgam oluşumu önlenebilir. 
]]>
Balgamda Kan https://www.balgam.gen.tr/balgamda-kan.html Fri, 02 Nov 2018 11:53:37 +0000 Balgamda kan, Genel olarak tıp dilinde hemoptizi adı verilen bu rahatsızlık bir solunum yolu rahatsızlığı belirtisidir. En büyük bulgusu balgamda kan olarak görülür. Fakat her balgamda kan görülmesi hemoptizi rahatsızlığı b Balgamda kan, Genel olarak tıp dilinde hemoptizi adı verilen bu rahatsızlık bir solunum yolu rahatsızlığı belirtisidir. En büyük bulgusu balgamda kan olarak görülür. Fakat her balgamda kan görülmesi hemoptizi rahatsızlığı belirtisi değildir. Ağızdan yemek borusuna ya da soluk borusuna kaçan herhangi bir cisimde balgamda kan gözükmesine neden olur. Balgam da kan görünmesi öksürük ile tahriş olan soluk borusundan gelebilir. Çok ağır şekilde hasta olan akciğer hastaları hangi ciğerinden kan geldiğini bazen hissedebilmektedir.

Balgamda kan görülmesinin nedenleri nelerdir

Tüberküloz (verem): Balgamda kan görülmesinin en büyük işareti tüberküloz (verem) hastalığıdır. Diğer ismi halk arasında ince hastalık olarak adlandırılan rahatsızlık iştahsızlık, halsizlik, zayıflama, terleme gibi belirtiler gösterir. Hastalığın tanısı için ilk başta akciğer röntgeni çekilir ve balgamda verem mikrobunun olup olmadığı araştırılır. Düzgün bir şekilde kullanılan ilaçlarla hastalık kısa bir sürede atlatılır.

Akciğer kanseri: Balgamda kan görünmesinin diğer bir nedeni de akciğer kanserinde bağlıdır. İleri yaştaki kişilerde ve aşırı derecede sigara tüketen kişilerde görülme oranı oldukça yüksek bir rahatsızlıktır. Hemoptizi yani balgamda kan görülmesi kanserin ilk belirtilerinden biri olabilir. Hastalığın tanısı için röntgenden ziyade tomografi gerekir. Bütün kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

Zatürre: Bunların haricinde iste görülen balgamda kan rahatsızlığı bazı durumlarda bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda da ortaya çıkabilir. En büyük belirtileri öksürük, kanlı balgam, yüksek ateş, titreme ve üşümedir. Akciğer röntgeni kesin teşhis için yeterlidir. Doktorun vereceği antibiyotik ile kısa zamanda iyileşir.

Akciğer embolisi: Akciğere giden damarların bir pıhtı sonucu tıkanması ile meydana gelir. Bu pıhtının asıl nedeni bacaklarda bulunan toplardamarlardan kaynaklanmaktadır. Çok ani başlayan ve batar tarzda olan göğüs ağrısı, öksürük, akciğer embolisinin habercilerindendir. Hastalığın genel teşhisi için akciğer sintigrafisi ve gerekirse anjiyografi yapılmalıdır.

Akciğer absesi: Çok fazla alkol tüketen insanlarda ve ileri yaştaki kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanlı balgamın yanı sıra kötü kokulu balgam, yüksek ateş, titreme gibi durumlar ile kendini gösterir. Rahatsızlıkta genelde tedavi için antibiyotik kullanılır. Fakat hastalık ilerlemişse cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Ayrıca kan pıhtılaşması sorunu yaşayan hastalarda daha nadir de olsa görülür. Hastaların yaşamış oldukları kalp hastalıkları, kalp kapakçıkları sorunları, kalp yetmezliği gibi durumlarda kanlı balgama sebeplerindendir. Eğer bir fincandan daha fazla kanlı bakalım gözüküyorsa Çok acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması şarttır.

Balgamda kan tedavi şekilleri

Balgamların da kan rastlayan hastalar en yakın sağlık kuruluşuna gittiklerinde kan pıhtılaşma sorununun olup olmadığını da kontrol ettirmesi gerekir. Hemoptizi rahatsızlığı genelde bir akciğer hastalığıdır fakat geniz akıntısından dolayı kulak burun boğazdan ya da gırtlaktan da gelebilir. Bu yüzden hastanın ilk basta kulak burun boğaz doktoruna gözüküp muayene olması gerekir. Eğer kulak burun boğaz ile ilgili bir problem yok ise göğüs hastalıkları ile ilgili birime muayene olunmalıdır.
]]>
Hamilelikte Balgam Söktürücü https://www.balgam.gen.tr/hamilelikte-balgam-sokturucu.html Fri, 02 Nov 2018 22:10:36 +0000 Hamilelikte balgam söktürücü, İnsan vücudunda meydana gelen her türlü hastalık kendini farklı şekillerde ortaya koymaktadır. Bu belirtilerin ise değişikliği yaşa ya da cinsiyete bağlı olarak herhangi bir değişikliğe uğra Hamilelikte balgam söktürücü, İnsan vücudunda meydana gelen her türlü hastalık kendini farklı şekillerde ortaya koymaktadır. Bu belirtilerin ise değişikliği yaşa ya da cinsiyete bağlı olarak herhangi bir değişikliğe uğraması kesinlikle söz konusu değildir. Çocuklarda, bebekler de yaşlılarlada ya da genç kesimlerde meydana gelen en küçük bir hastalık ileri seviyelere ulaştığı zaman daha büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Özelikle de solunum yolları hastalıkları insanlar üzerinde oldukça büyük bir etki göstermekte ve rahatsız edici olmaktadır. Çünkü üst solunum yollarında meydana gelen bir hastalık ya da alt solunum yollarında meydana gelen bir hastalık insan vücudu üzerinde de oldukça büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ayrıca da öksürük, aksırık, hapşırma, burun akıntısı gibi belirgin olarak görülen hastalık belirtilerine balgam da ilave olmaktadır. Özellikle de vücutta öksürük ile atılamayan şeyler balgama dönüşmekte ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hamilelik oldukça önemli ve oldukça zor bir süreçtir. Çünkü hamilelikte gelişen bir hastalık aynı zamanda da bebeğin etkilemesine neden olacağı için daha büyük bir önem arz etmektedir. Hamilelikte meydana gelen üşütme, grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda balgam oluşumu daha fazla görülür. Bu yüzden de hamilelikte balgam oluşumunu dışarı atabilmek için öyle her ilaç kullanılmaz. Çünkü bu hamilelikte balgam söktürücü ilaçlar bazen yan etki oluşturarak hem bebeğin hayatını hem de annenin hayatını büyük bir tehlikeye sokarak ciddi tabloların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.  Bu yüzden de kişinin hamilelikte balgam söktürücü herhangi bir ilaç ya da tedaviyi kullanmadan önce mutlaka kendi doktoruna danışarak kullanması gereklidir.

Hamilelikte balgam oluşumun önemi:

Aslında insan vücudunda meydana gelen balgam oluşumunun vücuttan dışarı atılması son derece önemli ve iyi bir şeydir. Çünkü balgam kişinin rahat bir şekilde nefes alıp vermesine engel olur. Bu yüzden de vücuttaki balgamın dışarı atılması son derece önemli olan bir durumdur. Ayrıca vücutta biriken balgam kişinin rahat bir şekilde nefes alıp vermesine de neden olduğu için hamilelikte balgam sömürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Fakat biraz önce de bahsettiğimiz gibi gebe yani hamile bir bayanın herhangi bir hastalık için ya da vücuttaki balgamın dışarı atılması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olması gerekir. Ayrıca hamile olan bayanın balgam söktüren için kullanacağı balgam sömürücü ilacı da doktoruna danışarak kullanması gerekir. 

Hamilelikte balgam söktürücü kullanımı

Balgam vücutta meydan gelen herhangi bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta biriken balgam kişide bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olsa da vücuttan atıldığı zaman kişide bir rahatlamaya neden olur. Kısaca toparlamak gerekir ise hamilelikte balgam söktürücü ilaç kullanılması gerekli ise doktor kontrolündeyken kullanılabilir fakat ne olduğunu bilmediğiniz ya da kulaktan duyma ilaç ve tedavi yöntemlerinden mümkün olduğu kadar uzak kalmalısınız.
]]>
Mideden Balgam Gelmesi https://www.balgam.gen.tr/mideden-balgam-gelmesi.html Sat, 03 Nov 2018 13:14:24 +0000 Mideden balgam gelmesi, genellikle boğaz, burun, sinüsler ve mideden gelen sümük ile balgamın karıştırılması durumudur. Çünkü balgam sadece öksürükle akciğerlerden ve bronşlardan gelir.Neden Mid Mideden balgam gelmesi, genellikle boğaz, burun, sinüsler ve mideden gelen sümük ile balgamın karıştırılması durumudur. Çünkü balgam sadece öksürükle akciğerlerden ve bronşlardan gelir.

Neden Mideden Balgam Geldiği Düşünülür

Vücudumuzda salgılanan sümüğün balgam zannedilerek, ağızdan geldiği için de mideden balgam gelmesi olarak adlandırılması oldukça sık rastlanılan bir durumdur.

Öksürükle ağza gelen balgamın mideden balgam gelmesi şeklinde algılanması sık rastlanan bir durumdur. Ancak ister mideden balgam gelmesi, ister bronşlardan balgam gelmesi, isterse sinüslerden balgam gelmesi şeklinde algılansın gelen balgamın tekrarlanma sıklığı, rengi, yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

Balgam, akciğerlerde  trake borusu ve devamıyla salgılanan ve vücuda giren yabancı partikülleri, bakteri kolonilerini, toz zerreciklerini atmaya yardımcı olan sümüksü bir salgı, mukustur. Bu salgıyı vücut kendisini korumak amacı ile salgılar.

Balgam Tedavi Yöntemleri

Tek başına bir hastalık olmayan balgam, genellikle başka hastalıkların belirlenmesinde değerlendirilir. Bu nedenle de takibe alınmalı, rastgele ilaç kullanılmamalı ve uzman bir hekimlere görünmelidir.

Sebebi belirlendikten sonra hastaya tıbbi tedavi uygulanır. Kimi zaman doğadan elde edilen şifalı bitkilerden faydalanılarak hazırlanan bitki çayları ve özel karışımlar balgam giderici ve balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

Balgamın Rengi Önemli midir

Genellikle saydam renklidir ancak astım, bronşit gibi hastalıklar söz konusu ise balgamın rengi koyulaşır ve yoğunluğu artar.
Enfeksiyon ilerledikçe mukusta renk sarıya ve hatta yeşile çalan sarıya doğru değişir. Bu durum daha çok bronş genişlemesinde, zatürre, verem ve müzmin bronşitte rastlanan bir bulgudur. Balgamın içinde kan görülmesi akciğer kanserinde, veremde, boğmaca ve kronik bronşitte görülen bir durumdur. Yani mideden balgam gelmesi olarak algılanan durumlarda ve balgamın da kanlı olması midede kanama belirtisi olarak değerlendirilmez.
]]>
Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir https://www.balgam.gen.tr/bebeklerde-balgama-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 04:24:07 +0000 Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir, Bebeğinizde balgam olup olmadığını hırıltılı şekilde nefes alışverişinden anlayabiliriz. Bebeklerdeki balgam yine yetişkinlerdeki gibi öksürük ile vücuttan ağız yolu ile atılır. Bebeğin Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir, Bebeğinizde balgam olup olmadığını hırıltılı şekilde nefes alışverişinden anlayabiliriz. Bebeklerdeki balgam yine yetişkinlerdeki gibi öksürük ile vücuttan ağız yolu ile atılır. Bebeğinizi yüz üstü, dik veya yan yatırdığınızda burnundaki sümük boğazına doğru kayar ve balgam oluşmasına neden olur. 

Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir 
 • Ada çayı: Bebeğinize ılık bir ada çayı içirirseniz balgamın sökülmesinde etkili olur.
 • Havuç suyu: Taze sıkılmış havuçlardan bir iki tatlı kaşığı kadar havuç suyunu bebeğinize içirmeniz balgamın sökülmesinde yardımcı olur. 
 • Ilık Su: Bebeğimize hafif ılık su içirebilirsiniz. Ilık su bebeğinizin boğazını yumuşatarak balgamın sökülmesini hızlandıracaktır.
 • Anne sütü: Bebeğimiz 6 aylık ve altında ise bebeğe doktorunuzun verdiği bir ilaç tedavisi yoksa anne kendi bünyesine göre balgam sökücü çaylar içebilir. Annenin tükettiği tüm gıdalar anne sütü nede geçtiği için bebek emzirmeye başladığı anda bebeğe de olumlu yönde etki eder.
 • Ihlamur çayı: Bir yemek kaşığı kadar bebeğinize içireceğiniz ıhlamur çayı bebeğinizdeki balgamın sökülmesinde yardımcı olur.
 • Elma kabukları: Taze veya çürümemiş elma kabuklarını suda kaynatalım. Kaynatılan elma kabuklarını süzdükten sonra ılık bir şekilde bebeğimize bir kaç çay kaşığı kadar içtirelim. Bebeğinizdeki balgamın sökülmesine yardımcı olacaktır. Bebeklerde balgama ne iyi gelir sorusunun en etkili çözüm yollarındandır.
 • Bal ve Fıstık: Bir çay kaşığı kadar Antep fıstığı tozu ile balı karıştırıp macun haline getirelim. Günde bir çay kaşığını aşmayacak şekilde bu macunu bebeğimize yedirelim. Bu yöntem bebeğimizin balgamını sökmek için faydalı bir karışımdır.
 • Çörek otu: 1-1,5 çay kaşığı çörek otu ile bir bardak suyu kaynatın ve günde bir şeker kaşığı kadar bebeğinize içirebilirisiniz. Bu karışım ile bebeklerdeki balgamı sökebilirsiniz.
 • Ayva yaprağı: Bir tutam ayva yaprağının içerisine bir kaç tutam ıhlamur katılıp kaynatılmalı ve süzülerek bebeğe bir şekere kaşığı kadar içirilmesi bebekte oluşacak balgamı engeller ve varsa balgamı sökmeye yardımcı olur.
]]>
Kokulu Balgam https://www.balgam.gen.tr/kokulu-balgam.html Mon, 05 Nov 2018 02:28:01 +0000 Kokulu balgam: Vücudun bazı enfeksiyon ve hastalıklara karşı maruz kalması sonucunda vücut bu duruma tepki olarak bazı belirtiler göstermektedir. Özellikle de kişinin kendisine pek fazla dikkat etmemesi ya da kış mevsiminin veya s Kokulu balgam: Vücudun bazı enfeksiyon ve hastalıklara karşı maruz kalması sonucunda vücut bu duruma tepki olarak bazı belirtiler göstermektedir. Özellikle de kişinin kendisine pek fazla dikkat etmemesi ya da kış mevsiminin veya soğuk havaların vermiş olduğu hastalıklar insan vücudu üzerinde bazı oluşumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Soğuk kış mevsiminde daha fazla karşılaşılan grip, soğuk algınlığı, bronşit, nezle ya da diğer solunum sistemi hastalıkları kişilerde oldukça büyük bir etki meydana getirmektedir. Bu hastalıklar sonucunda kişide anormal bazı belirtiler meydana gelir. Özelikle boğazda yanma, burun akıntısı ya da kuru öksürük ve balgam ile kendini belli etmeye başlayan bu hastalıklar ileri seviyelere ulaştığı vakit daha büyük belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Solunum yollarında meydana gelen hastaların en büyük belirtilerinden bir tanesi de öksürük ve balgam oluşumudur. Öksürük kişinin ne denli bir şiddette hasta olmuş olması ile alakalı bir durumdur. Balgam ise çeşitli şekillerde kendini belli ederek önemli hastalıklar hakkında bilgi vermektedir.

Balgam çok önemli bir hastalık belirtisidir. Çünkü balgamın renginde, kokusunda ya da miktarında meydana gelen herhangi bir değişiklik oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bugünkü makalemizde sizler ile birlikte kokulu balgam konusunu konuşucağız. Kokulu balgam da diğer hastalık belirtilerinde olduğu gibi son derece önemli bir belirtidir. Çünkü birçok solunum yolu hastalığında öksürük ve balgam oluşumu kaçınılmaz bir belirtidir. Özellikle de kokulu balgam hangi hastalığın olduğu hakkında büyük ölçüde karar vermektedir.  Çünkü zatürrede, gripte, sinüzitte, akciğer ödeminde, veremde, bronşitte ya da diğer solunum yolu hastalıklarına göre balgam farklı sonuçlar elde etmeye yardımcı olur.

Kokulu balgam etkisi:

Kokulu balgam öyle her hastalık sonucunda meydana gelmez. Çünkü balgam oluşumu son derece önemli bir belirtidir. Özellikle de küçük yaşta ki çocuklarda ve bebeklerde meydana gelen balgam konusunda özellikle anne adaylarının çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bebeğin yutma refleksi tam olarak gelişmediği için vücuttaki balgamı dışarı atamaz. Bu nedenle de bebek boğulma tehlikesi geçirebilir. Kokulu balgamın değişik bir yapısı bulunmaktadır. Vücuttaki mukozanın koyu bir şekilde dışarı atılmasını ifade etmektedir. Ayrıca kokulu balgamın adından da anlaşılacağı üzere oldukça pis bir kokuya sahiptir. Kişinin herhangi bir doktora giderek muayene olduğu zaman mutlaka balgam konusunda doktoruna bilgi vermesi gerekir.

Kokulu balgam hastalıkların habercisi olabilir,

Vücudun öyle bir mekanizması vardır ki hangi hastalık olursa olsun, vücut hastalığın neden olmuş olduğu belirtilere karşı tepki göstermektedir. Özellikle de kokulu balgam solunum yollarında gelişen hastalıkların en büyük belirtisi olmaktadır. Çünkü kokulu balgam birçok hastalık hakkında bilgi veren bir belirtidir. Örneğin kuru ciğerlerden gelen bir öksürükten sonra aşırı miktarda kokulu balgam gelmesi bronşit hastalığı hakkında bilgi vermektedir. Yani kısacası kokulu balgam makalesini toparlamak gerekirse solunum yolu belirtisidir. Ve insanların yakalanmış olduğu birçok hastalık hakkında bilgi vermektedir.
]]>
Balgam Söktürücü Kür https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-kur.html Mon, 05 Nov 2018 09:25:08 +0000 Balgam söktürücü kür, Balgam akciğerlere soluk borusu ile devamlı salgılanan mukus salgısıdır. Soluk borusuna kaçmış olan toz vb yabancı maddelere yapışarak dışarı atılmasını sağlar.Genelde yapısı sudan oluşur ve sa Balgam söktürücü kür, Balgam akciğerlere soluk borusu ile devamlı salgılanan mukus salgısıdır. Soluk borusuna kaçmış olan toz vb yabancı maddelere yapışarak dışarı atılmasını sağlar.Genelde yapısı sudan oluşur ve saydam yapıdadır. Ciğerlerde oluşan iltihaplar sonucu rengi ve içeriği değişir. Ciğerlerde oluşan bu iltihabı balgamı atmak için bazı bitkisel kürler.

Balgam söktürücü kür tarifleri

Bal, zencefil, zerdeçal, karabiber tarçın kürü:

Bal: Boğazda oluşan tahriş, öksürük, soğuk algınlığını belirtileri azaltıcı özelliklere sahiptir. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri mevcuttur.

Zerdeçal: İltihap gidericidir, soğuk algınlığına iyi gelir sinirleri uyarır, vücutta biriken zehirli maddeleri atar

Zencefil: Vücutta kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, terlemeyi sağlar, antioksidan özelliğe sahiptir.

Karabiber: Öksürüğü önleyici ve soğuk algınlığını giderici özelliği vardır. İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde etkili bir antioksidan ve doğal antibiyotik özelliği vardır.
Tarçın: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, öksürük giderici balgam söktürücü

Balgam Söktürücü kür hazırlanışı

Yarım kiloluk bal içerisine bir çay bardağı toz zencefil, bir çay bardağı zerdeçal, bir çorba kaşığı karabiber, bir çorba kaşığı tarçın konulur ve iyice blender ile karıştırılır bu karışım macun haline geldikten sonra her sabah aç karna bir tatlı kaşığı yenilmelidir. Bu karışım özellikle kışın sürekli kullanılmalı böylece ciğerlerin yumuşadığını ve balgamın kalmadığını fark edeceksiniz.

Bal Soğan Kürü: Soğan ve bal balgam söktürücü özelliği vardır.solunum yollarının temizlenmesini sağlar, en güçlü doğal antibiyotiktir.

Hazırlanışı: Bir orta boy soğanı doğranıp iki bardak suda 15 dk kaynatılır. Kaynatılan soğanlar ateşten alınarak 5 dakika bekletilir bir bardak hazırlanmış bu suya bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak içilir.

Hangi tarif seçilirse bilinmesi gereken konu daha iyi ve bir sonuç alınabilmesi için bu kürlerin kullanımın en az bir iki hafta olması gerektiğidir.
]]>
Koyu Balgam https://www.balgam.gen.tr/koyu-balgam.html Mon, 05 Nov 2018 18:30:45 +0000 Koyu balgam, balgam renkleri birbirinden farklı renklerde olur bu balgam renklerinin farklı nedenleri vardır. Örneğin öksürük esnasında ağızdan gelen akciğer kaynaklı salgılara balgam adı verilir. Bu durumun haricinde gelen Koyu balgam, balgam renkleri birbirinden farklı renklerde olur bu balgam renklerinin farklı nedenleri vardır. Örneğin öksürük esnasında ağızdan gelen akciğer kaynaklı salgılara balgam adı verilir. Bu durumun haricinde gelen tükürük boğaz yolu ile gelen salgılar geğirme ve geniz akıntısı sebebi ile meydana gelen sıvılar balgam olarak adlandırılmaz. Gelen balgamın rengi birtakım hastalıkların tanısının konmasında oldukça önemlidir. 

Koyu balgam, karaciğerde oluşan amip kesesinin akciğere doğru açılması ve mantarların neden olduğu iltihaplı durumlardır. Koyu balgam, ayrıca balgama içinde bulunan kanlarda neden olmaktadır. Koyu balgam sizi endişeye düşürmesin bunun çeşitli birçok nedeni vardır endişe etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Koyu balgam herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Koyu Balgam Çokluğunu Azaltmaya Yarayan İlaçların Özelliği Nedir

Koyu renkte gelen balgamı azaltmak için amacıyla kullanılan ilaçların en önemli etken maddesi asetli sistein maddesidir. Alınan bu ilaçlar su içine bırakılarak köpürtülür köpüren ilaç içilir. Bazıları toz halinde satılır. Toz olsa bile ilaçlar yinede su kullanılarak içilmesi gerekir. İlaçların etken maddesi olan asetil sistenin vücuda alındığında  gluatyona bir hale gelir. Su ilacı çözerek etken bir hale getirir. Alınan bu balgam azaltıcı ilaçların en önemli özelliği mukolitik içerikli olmasıdır. Koyu balgam azaltıcı ilaçların bir diğer özelliği de ekspektoran olmasıdır. Bu özellikler siliaların etkisini artırır. Üçüncü ve son özelliği de antioksidan içerikli olmasıdır. İlaçların bu özelliği vücuda giren vücuda zarar veren radikalleri yakalayarak virüsleri etkisiz hale getirmesidir.
]]>
Rüyada Balgam Tükürmek https://www.balgam.gen.tr/ruyada-balgam-tukurmek.html Tue, 06 Nov 2018 13:21:28 +0000 Rüyada balgam tükürmek, bu rüya özellikle rüya sahibinin hem bolluğa hem de berekete kavuşmasına alamet sayılmaktadır. Aynı zamanda rüyayı gören kişi için şansa, kısmete, kurtuluş yollarına, çözüm ve çare anlamını Rüyada balgam tükürmek, bu rüya özellikle rüya sahibinin hem bolluğa hem de berekete kavuşmasına alamet sayılmaktadır. Aynı zamanda rüyayı gören kişi için şansa, kısmete, kurtuluş yollarına, çözüm ve çare anlamını taşımaktadır. Rüyasında balgam tükürdüğünü gören kişiler, umutsuzluktan, mutsuzluktan ve karamsarlıktan sönmüş olan gözlerinin yeniden parlayarak eski yaşam enerjisine dönmesine ve istediklerinin hayata geçmesi ile tabir olunmaktadır. Bir alimin tabirinde bu rüyayı gören kişinin, kurduğu hayallerinin bundan sonrada devam edeceğine ve bu hayallerin gerçekleşmesi için vesile olacak güzel ve hayırlı olayların peşi sıra geleceğini işaret etmektedir.

Rüyada balgam tükürmek, çoğunlukla hayırlara vesile olacak haberlerin meydana geleceğine rivayet edilmektedir. Aynı zamanda bu rüya sahibinin içerisinde bulunduğu bir takım problemleri çözüme ulaştırarak, dertlerinin sona ereceğine delalet olunmaktadır. Başka bir rüya yorumcusunun tabirinde, rüyayı gören kişinin başının üzerinde gezen kara bulutların dağılmasına ve şansının dönerek uğursuzluğun ortadan kalkacağını haber vermektedir. Bundan sonraki günlerini huzurlu ve senlik içerisinde geçirerek, kötü günleri arkasında bırakarak muhteşem günlerinin kendisini beklediğini müjdelemektedir.

Rüyada balgam tükürmek, eğer bu rüyayı gören kişinin gerçek yaşamında sağlık ile ilgili bir sorunu varsa, bu sorunundan kurtularak yeniden sıhhatine kavuşacağına alamet sayılmaktadır. Hatta kendi şahsi olan pek çok problemini çözüme kavuşturarak çekmiş olduğu acılarını zaman içinde unutarak eski neşesine yeniden kavuşmasını işaret etmektedir. Rüyada balgam tükürmek, rüya sahibi için hayır, güzellik ve iyilik olarak değerlendirilmektedir. İçini durmadan sıkan ve kendisini üzüntüye boğarak ağlamasına ve eve kapanmasına neden olan bazı olayları unutarak bundan sonraki adımının mutluluk için olacağına tabiri olunmaktadır. Ulu ulemanın tabirinde rüyayı gören kişinin er ya da geç kafasına koyduğu emeline ulaşacağına ve bu yolda önüne çıkarak mani olacak herkesi bertaraf ederek zafere ulaşacağına rivayet olunmaktadır. Ünlü bir rüya yorumcusunun tabirinde bu rüyayı ögen kişiler için hem eksilmeyen hem de çoğalmayan mal varlığı anlamını taşımaktadır. Ayrıca rüya sahibi hiç istemeden bazen fazla para savurganlığına gidebileceğini göstermektedir. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada balgam tükürmek hastalık ile yorumlanırken, bazı rüya yorumcularına göre de hastalıktan kurtulmayı işaret etmektedir.

Rüyada balgam tükürmek, rüya sahibinin büyümesi ve çoğalması olmayan birikmiş olan malını temsil etmektedir. Hatta sıkıntılarından oldukça kısa bir vakit içinde kurtulmasına da delalet sayılmaktadır. Rüyayı gören kişinin dert ve sıkıntılarının birer birer ardında bırakarak bundan sonraki yaşamını daha mutlu ve hayat dolu olarak daim ettireceğine alamet sayılmaktadır. Kısacası bu rüya her türlü sıkıntının arkada bırakması şeklinde tabir edilmektedir. 
]]>
Balgam Söktürücü Yiyecekler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-yiyecekler.html Tue, 06 Nov 2018 19:37:50 +0000 Balgam söktürücü yiyecekler, sayesinde vücuttan atılamadığı için akciğere zarar vere mukozadan daha kolay kurtulabilirsiniz. Balgam, öksürük anında boğaza gelen ve yapısı itibariyle burundan akan sümüksü yapıya benz Balgam söktürücü yiyecekler, sayesinde vücuttan atılamadığı için akciğere zarar vere mukozadan daha kolay kurtulabilirsiniz. Balgam, öksürük anında boğaza gelen ve yapısı itibariyle burundan akan sümüksü yapıya benzeyen bir maddedir. Balgam akciğerde bulunur ve kişinin öksürmesiyle bazen kolay bir şekilde boğazına kadar gelir. Bu aşamada hastanın biraz gayret ederek bunu tükürmesi gerekir. Eğer hasta balgamı çıkartabiliyorsa o zaman sorun yoktur. Asıl mesele balgamın akciğer yapıştığı durumlarda söz konusu olur. Hasta balgamı dışarı atamadığı takdirde daha sert öksürür hatta öksürürken belli bir süre sonra karın kaslarında bile ağrı şikayeti yaşanmaya başalar. Öksürük ne kadar yumuşak olursa balgam o kadar kolay çıkar ve tabi ki balgam ne kadar kolay çıkarsa öksürük de o kadar yumuşak olur. Sert öksürükten kurtulmak ve balgamı daha kolay sikmek için doktor tarafından genellikle balgam söktürücü özelliğe sahip şuruplar ve ilaçlar tavsiye edilir. Ancak bu ilaçları kullanırken evde hazırlayacağınız bazı basit doğal çözümlerle balgamın daha kolay sökmesini sağlayabilirsiniz.

 Balgam söktürücü yiyecekler nelerdir
 • En etkili balgam söktürücü yiyecek hiç şüphesiz kuru incirdir. Balgamdan kurtulmak için kuru inciri tek başına tüketebileceğiniz gibi incir kullanarak hazırlayacağınız basit bir yiyecekle de bu tedaviyi başarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey birkaç adet inciri küp küp doğrayıp kaynamış sütün içine atmaktır. Daha sonra kapağını kapatın ve tıpkı süt mayalar gibi yaklaşık 4 saat boyunca bekletin. Elde edilen kürü sabah akşam düzenli olarak tüketin. Farkı göreceksiniz. Ancak incir uyutmasını iyi kaynamış doğal sütle yapmanız gerekir.
 • Diğer balgam söktürücü yiyecek baldır. Doğa mucizesi olarak kabul edilen bal her derde devadır. Bunun için balı kaşık kaşık yiyebilirsiniz. Ancak balın içine bazı besin maddelerini katarak daha etkili bir yiyecek haline getirebilirsiniz. Örneğin toz zencefil ve balla hazırlanan macun öksürüğe birebirdir. Bu sayede kısa süre içinde balgam söker ve öksürük iyileşmeye başlar. Tabi bu macunu günde 2-3 defa yemeniz gerekir.
 • Kuru soğanı da unutmamak gerekir. Bir kaç yemek kaşığı balın içine kuru soğan rendesi veya rendelenmiş kuru soğanın suyunu sıkarak yiyin. Tadı ve görüntüsü itici gelse de bu karışım oldukça etkilidir. 
 • Balgam söktürücü yiyecekler arasında kara turp da yer almaktadır. Kara turpu yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra ortasını bir bıçak yardımıyla oyarak içine bal doldurun. Turpu 3-4 gün boyunca bekletin. Daha sonra içinde sulanan balı sabah akşam için. Bal bittiğinde kalan kısmı balın içine rendeleyip tüketebilirsiniz.
]]>
Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-dogal-yontemler.html Wed, 07 Nov 2018 17:22:05 +0000 Balgam söktürücü doğal yöntemler, Balgam hemen hemen herkesin karşılaşabileceği durumlardan biri olmaktadır. Özellikle kış aylarında daha çok yaşanmaktadır. Genellikle balgam bazı hastalıkların belirtisi olabil Balgam söktürücü doğal yöntemler, Balgam hemen hemen herkesin karşılaşabileceği durumlardan biri olmaktadır. Özellikle kış aylarında daha çok yaşanmaktadır. Genellikle balgam bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Boğazda birikmekte olan mukus kişilerde öksürük oluşumuna neden olur. Yapısından gencine herkesin karşılaşabileceği bu hastalık bazen kulak ardı edilerek kendisinin geçmesi beklenir. Ancak ilerleyen balgam sıkıntı olabileceğinin haberini vermektedir ve kısa sürede uzman bir doktora görünerek testler yapılmalıdır. Herhangi bir hastalık yok ise doğal yöntemler seçerek kendi kendinize tedavi uygulayabilirsiniz. Balgam için uygulanan pek çok doğal yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemler oldukça basit ve uygulanışı pratik olduğundan dolayı herkesin rahatlıkla yapabileceği gibidir. Hem basit hem pratik olan bu yöntemler kişilere herhangi bir zarar vermez. 

Balgam söktürücü doğal yöntemler hangileridir
 • Limon suyu veya çayı: İlk olarak balgamı dağıtmakta en etkili doğal yöntemler arasında yerini almaktadır. Limon çayı kullanarak mukusi dağıtmaya yardımcı olurken boğazın açılmasına yardımcı olursunuz. Çoğunlukla limon çay içerisine eklenerek tüketilmektedir. Bu şekilde tüketilmez ise limon ile bal karıştırılarak tüketilebilir. Bal boğazı yumuşatırken limonda strik asit sayesinde balgamı çözülmesini sağlar.
 • Tuzlu suyla gargara: bir bardak su ısıtılır ve içerisine bir çay kaşığı tuz eklenir. Her gün düzenli bir şekilde gargara yapılır. Yutmamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde midede bulantı oluşturur. Ancak kısa sürede balgamın atılmasını sağlar.
 • Biber ile zerdeçal: Bir bardak sıcak süt içerisine bir çay kaşığı biber, zerdeçal ve bir kasıkta bal eklenerek içilir. Bu doğal yöntem sayesinde balgam dağılırken meydana gelen soğuk algınlıkları da rahatlıkla giderilir.
 • Okaliptüs yağı: Geçmişte en doğal ve en güzel uygulanan yöntemlerden biri de okaliptüs yağı ve hindistan cevizi yağının karışımıdır. Ancak bu yöntem ağız yolu ile kullanılmamalıdır. Göğüs üzerine uygulanmalıdır. Sadece okaliptüs yağı tek başına direk olarak kullanılmamalıdır. Bu ikili karışım göğüse masaj şeklinde uygulayarak göğsü yumuşatır ve balgamın dağılmasına yardımcı olurken öksürüğü keser.
 • Üzüm: Balgam ile savaşabilen en doğal yöntemler arasında yerini almaktadır. Boğazı yumuşatarak meydana gelen balgamın dağılmasına yardımcı olur. Üzüm tüketemeyen kişiler ise bir bardak üzüm suyu içine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek tüketebilir. En etkili balgam söktürücü olmaktadır.
 • Soğan: Balgam söktürücü için doğal yöntemler arasında yerini almaktadır. İçerisinde yüksek miktarda anti inflamatuar özelliği bulundurduğundan en hızlı balgam söktürücü olmaktadır. Doğranmış soğan içerisine 2 yemek kaşığı şeker eklenir ve bir süre bekletilir. Daha sonra suyu sıkılarak gün içinde ara ara içilir. Böylece kısa sürede balgamın sökülmesi sağlanır. 
 • Limon: Balgamı söktürmek için bir limon kesilerek içerisine karabiber ve biraz tuz koyularak yenilir. En kısa sürede boğazın temizlenmesine ve balgamın sökülmesine yardımcı olur. 
]]>
Balgam Söktürücü Gıdalar https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-gidalar.html Thu, 08 Nov 2018 04:21:34 +0000 Balgam söktürücü gıdalar; denildiğinde özellikle hayat tecrübesi olan insanların aklına birbirinden farklı pek çok besin maddesi gelebilir. Öksürük ve balgam hastada genellikle birlikte görülen şikayetlerdir. Özellikle Balgam söktürücü gıdalar; denildiğinde özellikle hayat tecrübesi olan insanların aklına birbirinden farklı pek çok besin maddesi gelebilir. Öksürük ve balgam hastada genellikle birlikte görülen şikayetlerdir. Özellikle öksürük tedavi edilmediği takdirde hastayı yorar. Hastanın öksürüğü yumuşak bir yapıdaysa öksürürken balgam gelme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bazı hastalar balgam çıkartırken zorluk çekebilir. İşte bu durumda bulunan hastalar için mutlaka rahatlatıcı bazı girişimlerde bulunmak gerekir. Akciğer en hayati organlarımızdan bir tanesidir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmeden mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Ancak bunun yanı balgam söktürücü gıdalardan da istifade ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. 

Her biri ayrı bir şifa kaynağı olan besin maddelerinin içerisinde bu konuda en etkili olanlara aşağıda sayılmaktadır. Ancak balgamdan kurtulmak için balgam söktürücü gıda tüketmek kadar balgamın kabarmasına sebep olan besinlerden ve alışkanlıklardan da uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin süt ve sigara bunlardan sadece iki tanesidir. Tabi bol sıvı almayı da ihmal etmemek gerekir.     

Balgam söktürücü gıdalar:
 • Turp ve balla hazırlanan macun çok etkilidir.
 • Bal ve toz zencefil en çok tercih edilen doğal balgam söktürücüdür. 
 • Yine bal ve soğan suyunu da deneyebilirsiniz.
 • Tere yağı veya zeytin yağı kullanılarak hazırlanan ılık pekmez içildiğinde boğaz yumuşar ve balgam daha hızlı söker. 
 • Keçi boynuzu özü veya keçiboynuzunun kendisi de balgamı söktürür. Özellikle keçi boynuzunu kaynatıp suyunu içerseniz kısa sürede eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.  
 • En son olarak ısırgan otunu kaynatıp balın içine katarak düzenli olarak yerseniz balgam hızlı bir şekilde söker. Ancak gebeler için pek tavsiye edilmez.
]]>
Çoçuklarda Balgam Söktürücüler https://www.balgam.gen.tr/cocuklarda-balgam-sokturuculer.html Thu, 08 Nov 2018 06:17:47 +0000 Çocuklarda balgam söktürücüler, Çocuklarda balgam genellikle kış aylarında en sık rastlanan durumlardan birisidir. Buda soğuk havadan ve maruz kalınan etkenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Yaşanılan bu durumda çocuklar balgam Çocuklarda balgam söktürücüler, Çocuklarda balgam genellikle kış aylarında en sık rastlanan durumlardan birisidir. Buda soğuk havadan ve maruz kalınan etkenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Yaşanılan bu durumda çocuklar balgam için mücadele etmektedir. Büyük insanlar gibi rahat atlatılamamaktadır. Ayrıca çocuklarda ki balgam başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bununla birlikte hırıltıya neden olur, nefes almakta zorluk çekilir ve kuru öksürüğe neden olur. Çocuklarda balgam yaşanması durumunda ilk yapılması gereken şey uzman bir doktora götürmektir. Bütün kontroller ve tetkikler yapıldıktan sonra anne ilaca gerek duymaz ise evde balgam söktürücü şeyler hazırlayarak atlatılmasını sağlayabilir. Ancak balgam söktürücü olarak bitkilerin kullanılması en faydalı ve çözüm yollarından birisidir. Ayrıca hiçbir zararı olmayıp yan etki oluşturmamaktadır. 

Çocuklarda balgam söktürücüler nelerdir
 • Ihlamur: Genellikle küçük yapraklı ıhlamurlar seçilmektedir. Ihlamur sıcak su içerisinde oldukça fazla şekilde kaynatılır. Ne kadar fazla kaynatılır ise o kadar hızlı balgam söktürücü etkisine sahip olur. Ihlamur kaynatıldıktan sonra mutlaka dinlendirilmeli ve hafif ılık bir şekilde çocuklara verilmelidir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde solunum yollarını yumuşatarak balgamı hızlı bir şekilde söktürür. Bu sayede çocuklar hızlıca mikroplardan ve balgamdan kurtulmuş olur. Ancak en az 1 yaş üzeri çocuklara verilebilir.
 • Marul: Günlük olarak çocuklara taze taze marul yedirilmesi oldukça faydalıdır. Boğazdaki balgamın sökülmesine yardımcı olur ve solunum yollarını rahatlatır.
 • Elma kabuğu: Taze olan elma kabuğunun soyularak suda kaynatılması ve çocuklara birer bardak içirilmesi kısa sürede yaşanılan balgamı sökerek atılmasına yardımcı olur. Elma kabuğu kaynatılarak içirilen çocuğum göğüs bölgesi ve boğazı hemen yumuşayarak etkisini gösterir. En sağlıklı ve en doğal yollardan birisidir. Aynı zamanda balgam ile birlikte yaşanan kuru öksürüğün iyileşmesini sağlar.
 • Bal ve limon: Günlük olarak bir kaşık bal ile üç damla limon karıştırılır ve yedirilir. Bu sayede boğaz yumuşatılır ve meydana gelen balgam kolayca sökülür.
 • Çörek otu: Bir miktar çörek otu ile şu kaynatılır ve ılıdıktan sonra çocuklara içirilir. Bu şekilde boğazdaki balgam kolaylıkla atılmasını sağlar.
Tüm bunların yanı sıra çocuklarda meydana gelen balgam sökülmez ve devam ederse uzman bir doktora götürerek uygun şuruplar kullanılır. Bu sayede çocuklardaki huzursuzluk da giderilir.
]]>
İltihaplı Balgam https://www.balgam.gen.tr/iltihapli-balgam.html Thu, 08 Nov 2018 20:17:50 +0000 İltihaplı balgam, aslında kendi başına bir hastalık olarak ortaya çıkmamaktadır. Bu durum birçok zaman farklı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar ve kişide rahatsızlıklara neden olur. İnsanlarda solunum sistemind İltihaplı balgam, aslında kendi başına bir hastalık olarak ortaya çıkmamaktadır. Bu durum birçok zaman farklı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar ve kişide rahatsızlıklara neden olur. İnsanlarda solunum sistemindeki nemlendirme işlemini sağlayan ve aynı zamanda solunum yollarına filtre olan balgam, iltihapla karışması durumunda normal bir durumun olmadığı anlaşılabilir. İltihaplı balgamın genellikle yeşil bir rengi bulunmaktadır. Bu durum için küçük muayeneler dahi hastalığın tespit edilmesi için yeterli olmaktadır. Bazen astım hastalarında bu durum çok görülmektedir. Sürekli iltihaplı balgam durumları ise zaten astım hastalığına işaret olarak ele alınmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında iltihaplı balgam rahatsızlığı, akciğerde oluşan hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu duruma neden olan birçok hastalık bulunmaktadır. Özellikle bronşit, grip, akciğer apseleri ve zatürre gibi birçok hastalık... 

İltihaplı balgam durumlarında insanlar genellikle doktora bile gözükmeden antibiyotik ilaçlarını tüketerek sorunları gidermeye çalışmaktadır. Aslında iltihaplı balgam sorununda öncelikle bir muayene şarttır. Çünkü kullanılan antibiyotikler bazen daha fazla sorunlara neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey bu iltihaplı balgam sorununun iki günden daha fazla süre meydana gelmesi durumunda doktora gitmektir. Bu süreçte balgamın arttığı hissedilirse iki günü beklemek yerine de doktora gidilebilir. Çünkü ne kadar erken müdahale edilirse bu gibi rahatsızlıklar o kadar erken ortadan kalkacaktır. Eğer iltihaplı balgam sorunu var ise balgamı yutmak yerine çıkarmak çok daha iyi olacaktır. Aksi durumda sindirim sisteminde de küçük sorunlar ortaya çıkabilir. 

İltihaplı balgam belirtileri nelerdir
 • İltihaplı balgam sorunu olan insanlarda genellikle ağız içerisinde hafif öksürme durumlarında bile koku oluşmasıdır. Bu koku zaten iltihaplı balgamın kokusudur. Dışarıdan diğer insanlar tarafından hissedilmese bile kişinin kendisinin rahatsız olmasına neden olur. 
 • Balgam üzerinde beyaz sıvılar bulunabilir. Bunlar da iltihaplı balgam başlangıcı belirtilerindendir. 
 • Yukarıdaki belirtilere birlikte sık sık balgam birikmesi durumu da iltihaplı balgam belirtilerindendir.
İltihaplı balgam tedavisi: 

İltihaplı balgam için yapılabilecek birçok tedavi bulunmaktadır. Ancak bu tedavilerin yapılabilmesi için neden bu sorunun ortaya çıktığının anlaşılması gerekmektedir. Aksi halde sorunun ortadan kaldırılması zorlaşacaktır. Yapılan ilk tedavi balgam sökücü ilaçların kullanılmasıdır. Bazen gerekirse doktorlar düşük dozda antibiyotik ilaçlar verse bile bitkisel tedavilere de başvurabilirsiniz. 
]]>
Sürekli Balgam https://www.balgam.gen.tr/surekli-balgam.html Fri, 09 Nov 2018 00:45:41 +0000 Sürekli balgam, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve bazen insanlarda ciddi bir sorun haline gelen bir rahatsızlıktır. Sürekli balgam genellikle birkaç gün sonra kişi tarafından sorun haline getirilmektedir. Sürekli balgam, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve bazen insanlarda ciddi bir sorun haline gelen bir rahatsızlıktır. Sürekli balgam genellikle birkaç gün sonra kişi tarafından sorun haline getirilmektedir. Çünkü bu urum kişinin konuşmasından yemek yemesine kadar birçok alanda rahatsızlıklar duymasına neden olmaktadır. Sürekli balgam özellikle tütün ürünleri kullanan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu durum zamanla artabileceği için çok aşırı bir hale geliyorsa bu durum için kesinlikle doktora gitmek gerekecektir. Bu gibi durumlarda balgamın ne kadar yoğun olduğu ve şiddetli olduğuna bakılarak bir hastalık belirtisi mi yoksa değil mi tahmin edilmesi çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra oluşan balgamın rengi, kokusu ve yoğunluğuna bakılarak balgamın bir hastalık  belirtisi olduğu anlaşılacaktır. Sürekli balgam, boğaz bölgesinde oluşmaktadır. Bu durumlarda balgamın nedenini araştırmak kişiye kalmıştır. Ancak birçok zaman tıbbi testlerin yapılması insanlara önerilmektedir. Normal bir balgam, kalın, köpüklü ve berrak bir şekilde ya da sarı, yeşil renk ile tarif edilebilir. Bu standardın haricinde olan balgamlarda anormallikler olabilmektedir. Çok yoğun bir şekilde sürekli balgam sorununun oluşması, kişinin nefes yollarını temizleyememesine de neden olabilir. 

Sürekli balgam ile birlikte oluşacak olan belirtiler: 
 • Kuru öksürük sorunu oluşacak olan en büyük belirtilerden biridir. Balgamlı olan solunum yollarında öksürük boğazı çok ciddi bir şekilde tahriş etmese de sürekli balgam ile birlikte sürekli öksürük kaçınılmaz olacaktır. Bu durum da kişiye rahatsızlıklar verecektir. 
 • Boğazda oluşan sürekli balgam, kişide konuşma ya da nefes alma sırasında titreşerek boğazda, kulakta ve hatta burunda bile kaşıntılara neden olacaktır. Bu durum ise kısa bir süre sonra yine kişide ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. 
 • Sürekli balgam oluşan insanlar uzandıklarında burun tıkanması, geniz akıntısı ve buna benzer sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum ise beraberinde direk olarak horlama ve uyku problemlerini getirmektedir. 
 • Hapşırma sorunu da sürekli balgam sorunu ile birlikte ortaya çıkarak rahatsızlıklara neden olan durumlardan biridir. Hapşırma sorunu genellikle balgamın buruna etki etmesi nedeni ile ortaya çıksa bile rahatsızlık vermektedir. 
 • Bunların yanı sıra insanlarda zor konuşma, yutkunma sırasında ağrı, kanlı balgam, göğüs ağrısı, dudaklarda ve cildin farklı yerlerinde renk atması, bilinç düzeyinde azalma, boğulma hissi ve hırıltılı solunum gibi belirtilere neden olabilir. 
Sürekli balgam nedenleri;

Sigara: Sürekli balgam sorununa neden olan en önemli etken sigara kullanımıdır. Sigara içen insanlarda normal bir şekilde sürekli balgam ortaya çıkar. Ancak bu durum için ancak sigara kullanımı ortadan kaldırılmalıdır. 

Hava kirliliği: Eğer kişinin çalışma ortamındaki hava çok kirli ise ya da yaşadığı bölgede böyle bir durum var ise sürekli balgam ortaya çıkabilir. 

Farenjit: Solunum yolu hastalıklarından biri olan bu hastalıkta bademcikler de olumsuz bir şekilde etkilenerek sürekli balgam oluşumuna neden olabilir.

Bronşit: Yine solunum hastalıklarından biri olan bu rahatsızlıkta insanlarda sürekli balgam sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun için tıbbi destek çok önem taşımaktadır. 
Yukarıdaki durumların yanı sıra sürekli balgam sorununun birçok nedeni vardır. Bunlar; gebelik, akciğer kanseri, süt ürünleri, gırtlak tümörü, astım ve alerji, kalp yetmezliği ve diğer birçok solunum hastalıkları...
]]>
4 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır https://www.balgam.gen.tr/4-aylik-bebeklerde-balgam-nasil-atilir.html Fri, 09 Nov 2018 05:44:34 +0000 4 aylık bebeklerde balgam nasıl atılır, Balgam; solunum organları tarafından salgılanan sümüksü yapıdan olan bir maddedir. Balgam rahatsız edici ve beraberinde öksürük, boğaz hırıltısı, boğazda yumru hissi tarcı birtakı 4 aylık bebeklerde balgam nasıl atılır, Balgam; solunum organları tarafından salgılanan sümüksü yapıdan olan bir maddedir. Balgam rahatsız edici ve beraberinde öksürük, boğaz hırıltısı, boğazda yumru hissi tarcı birtakım sıkıntıları getirir. Özellikle çocuklar da balgam ve balgamın nasıl atılacağı oldukça sıkıntıdır Genel olarak çocuklara ilaç vermemeye çalışılır. Hastalıkların tedavisini doğal şifa kaynakları olan besinlerden elde etmeye çalışılmalıdır. Bebeklik döneminde çocuğun vücudu oldukça hassastır. Uzman doktorların tavsiyesi 6 aya kadar bebeklere anne sütü dışında herhangi hiçbir şey verilmemesi yönündedir. 

4 aylık bebeklerde balgamın varlığı nasıl anlaşılır 4 aylık bebeklerde balgam olup olmadığını anlamanın yolu bebeklerde nefes hırıltısından anlaşılır. 4 aylık bebe kucağa alındığı zaman eli sırtına koyun ve titreşim geliyorsa, öksürük tonları değişmişse ve öksürük yaş ve dolu dolu olmaya başladı ise balgam vardır. 

4 Aylık Bebeklerde Balgam Oluşumu Nasıl Önlenir; Bunun en güzel yolu bebeğin enfeksiyon kapmasını önlemektir. Fakat bebek sosyal ortamlarda olması nedeni ile bu pek mümkün olan bir durum değildir. Ama yine de bebeği olabildiğince korumak gerekir. Bebekler korunması gereken en hassas dönemlerinde olduğu için özen gösterilmeli ve hasta olmaması için elden gelen herşey yapılmalıdır. 

4 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır; Öncelikle 4 aylık bir bebekte ilaç kullanımı kesinlikle istenen ve tavsiye edilen bir durum değildir. Bebeklerde ilaç kullanımı 1 yaş üstünde olmalıdır, ki bu çok çok zorunda kalınmadığı sürece kullanılmamalıdır. Çünkü kullanılan her ilaç tedavi etmenin yanı sıra yan etkileriyle bebeğe daha fazla sıkıntı verir. Bu nedenle doğal şifa kaynaklarını tercih edin. Bitkiler yan etkileri olmadığı için en güzel ilaçlardır. Fakat doğal kaynaklarda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bebek 1 yaşından küçük ise balgam atılması için bal kullanılmamalıdır. Bebek 2 yaşından daha küçük ise balgam söktürmek, balgam atmak için karanfil kullanılmamalıdır. 

4 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Doğal Çözüm Yolları; Havuç oldukça etkili bir balgam söktürücüdür, bebeğe havuç suyu içirebilirsiniz. Bunun yanı sıra adaçayı mükemmel bir balgam söktürücüdür. Bunu azar azar bebeğe verebilirsiniz. Fakat tadından dolayı bebek içmekte zorlanabilir, şeker tavsiyesine uymayın. Bu yaşta bir bebek için şeker oldukça zararlıdır. 

4 aylık bebeklerde balgamın oluşmaması için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız. Çünkü 6 aydan önce bebeklere anne sütü dışında birşey vermemek çok daha iyidir. Bu nedenle herhangi bir hastalığa yakalanmaması için gerekli önlemlerin alınması tavsiye edilir. 
]]>
Boğazda Hırıltı Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/bogazda-hirilti-ve-balgam.html Fri, 09 Nov 2018 20:56:21 +0000 Boğazda Hırıltı ve Balgam, Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için soğuk ve sıcağın olumsuz etkilerine karşı tedbirler almak zorundayız. Aşırı soğuk ve sıcak vücut bağışıklık sistemini etkileyerek boğazımız
Boğazda Hırıltı ve Balgam, Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için soğuk ve sıcağın olumsuz etkilerine karşı tedbirler almak zorundayız. Aşırı soğuk ve sıcak vücut bağışıklık sistemini etkileyerek boğazımızda ve alt solunum sistemlerinde hastalığa yol açar. Hastalık iltihaplanma şeklinde kendini gösterir. Nefes borusunda üşütmeye bağlı oluşan hastalıklar balgam oluşturur. Bu durumda boğazda hırıltı ve balgam ortaya çıkar. 

Boğazda hırıltı ve balgam çocuk ve yaşlılarda daha fazla görülür. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin bu gruplarda daha zayıf olmasıdır. C vitamini ağırlıklı beslenmek bu hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar. Boğazda hırıltı ve balgam oluştuğunda burun üst boşlukları ve sarı bölge de iltihaplanır. Nefes alma ve konuşmayı etkileyerek insanların konforunu bozan bu hastalığa tonsilit veya faranjit neden olabilir.

Boğazda hırıltı ve balgam neden olur
 • Aşırı soğukların neden olduğu faranjit ve tonsilit,
 • Nefes borusunu tıkayan bronşit,
 • Astım,
 • Kimyasal, hayvan tüyü, toz, yiyecek, polen ve böceklere karşı meydana gelen alerjiler,
 • Akciğere kaçan yabancı bir cisim,
 • Konjestif kalp hastalıkları.
 • Koah hastalığı,
Boğazda hırıltı ve balgam nasıl tedavi edilir

Hastalığın tedavi edilmesi için evde yapacağınız bazı uygulamalar yeterli olabilir. Bunun için bitki çaylarından ve C vitamini ağırlıklı beslenmek yeterli olabilir. Fakat astım ve kalp hastalıkları için hekiminize başvurmanız gerekir. Aksi durumda hastalık kronik hale gelerek tedavisi güç bir hal alabilir.

Boğaz sağlığı için ısırgan otu: Isırgan otu ile ilgili yapılan çalışmalarda kendine özgün antibiyotik etki gösteren maddelere rastlanmıştır. Her sabah ağız ve diş temizliği yapıldıktan sonra yarım saat yürüyüşten sonra bir fincan ısırgan otu çayı içmek bir hafta içinde boğazda hırıltı ve balgam oluşumunu yok edecektir. Hatta bununla birlikte vücudunuzda cilt ve saç sağlığınızda olumlu değişikliklerde görebilirsiniz. 

Nane limon: Geleneksel içeceğimiz haline gelen biu iki besin maddesi uygun koşullar altında kaynatılarak çay haline getirilip içildiğinde boğazınızı yumuşarak temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda enerjiniz artacak ve bağışıklık sisteminiz güçlenecektir.

Sarımsak ve zeytinyağı: Bu iki önemli iksir insan sağlığı için mutlaka hergün tüketilmesi gerekir. Sarımsak içinde bulunan kükürt ve kolejan üretiminde kullanılan yüksek C vitamini boğazda oluşan iltihabın azaltılarak yok edilmesini sağlar. Ayrıca küçük doğranmış sarımsağın akşamdan bir yemek kaşığı zeytinyağının içine atıp bekletilmesi ile tam bir antibiyotik elde edilmiş olur. Sabah aç karna içilmesi ile boğazda hırıltı kesilecek, balgam yok olacaktır.

Yukarıda sayılanlardan başka karanfil çayı, çörek otu ile bal kaşımı, adaçayı, anason çayı, antepfıstığı ve bal karışım ile C vitamini yönünden güçlü diğer bitkilerin çaylarıda boğazda hırıltı ve balgamın geçmesinde önemli etkileri vardır.


]]>
Balgam Söktürücü Meyveler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-meyveler.html Sat, 10 Nov 2018 04:46:05 +0000 Balgam Söktürücü Meyveler; Kış mevsimlerinin gelmesi ile birlikte hastalıklarının artması ve bu hastalıklarının beraberinde öksürük, nezle, grip ve bunlara bağlı olarak kişide balgam oluşu görülür. Bir süre sonra bu has Balgam Söktürücü Meyveler; Kış mevsimlerinin gelmesi ile birlikte hastalıklarının artması ve bu hastalıklarının beraberinde öksürük, nezle, grip ve bunlara bağlı olarak kişide balgam oluşu görülür. Bir süre sonra bu hastalık çekilmez bir hal alacağı için kişi hemen çözüm arayışları içerisine girer. İnsanlar genel olarak balgam söktürücü bitki çaylarının var olduğunu bilirler. Oysaki öksürük ve balgam sökmeye iyi gelen meyvelerde bulunur. Meyveler genel olarak kış meyveleridir. Öksürüğe bağlı olarak boğazda yüksek oranda tahriş, kaşıntı, boğaz ağrısı ve balgam oluşumunu kontrol altına almaktadır. Meyveler en doğal olan antibiyotik görevi gören besinlerdir. Hastalıklarda vücudun kaybettiği vitamin ve enerji ihtiyacının karşılanması için kişi bol miktarda A ve C vitamini bulunduran meyveler tüketmelidir.

Balgam Söktürücü Meyveler ve Kullanımı;

Ayva: Bu meyvenin kendisi kullanıldığı gibi yaprakları da kullanılmaktadır. Ayva yaprağını 3 su bardağı su içerisinde kaynatarak, yemek aralarında 1 bardak tüketilmelidir. Meyvenin kendisinin yenmesiyle boğazdaki ağrı ve şişkinlik, öksürük ve öksürüğe bağlı olan balgamı söktürücü özelliğe sahiptir.

Portakal ve Badem: Taze sıkılmış olan portakalın içerisine kurutulmuş bademler toz haline getirilerek karışım yapılır ve bal ile tatlandırılarak günde 1 bardak tüketilir. Bu tüketime bağlı olarak öksürük ve beraberinde ortaya çıkan balgamı ortadan kaldırır. Eğer bu imkan yoksa portakalın sade tüketilmesi de vücut direncini artırarak öksürük şikayetlerini azaltır.

Elma: Elmanın tek başına tüketilmesi de veya kabuklarının soyularak, kabuklarından çay yapılması öksürüğü kesmede, boğazı yumuşatmada, boğazdaki şişkinliğin alınmasında içerdiği vitamin sayesinde boğaz ağrılarının yok edilmesinde yardımcı olur.
]]>
Rüyada Balgam Görmek https://www.balgam.gen.tr/ruyada-balgam-gormek.html Sat, 10 Nov 2018 21:52:25 +0000 Rüyada Balgam Görmek, genel olarak bu rüyanın tabiri hem artmayan hem de eksilmeyen mala delalet etmektedir. Rüyasında balgam gören kimseler eğer hasta ise kısa zaman içinde iyileşir, sağlıklı olan bir kimse de sevinir. Kişi rü Rüyada Balgam Görmek, genel olarak bu rüyanın tabiri hem artmayan hem de eksilmeyen mala delalet etmektedir. Rüyasında balgam gören kimseler eğer hasta ise kısa zaman içinde iyileşir, sağlıklı olan bir kimse de sevinir. Kişi rüyasında öksürdüğünü ancak hiç bir şekilde balgam çıkarmadığını görmüşse, istemeden parasını israf etmesine alamet sayılmaktadır. Bir alimin tabirinde rüyada balgam görmek, genellikle hastalığı işaret etmektedir. Başka bir alimin tabirinde siyah balgam görülmesi, sıkıntıya ve üzüntüye alamet sayılmaktadır. Eğer kan ile karışık olan balgam çıkarmış ise, mal varlığının azalmasına ya da malının yabancı kişilere harcayacağına rivayet olunmaktadır. Nablusinin tabirinde hastalar iyileşir, sevince ve feraha kavuşur şeklinde yorumu yapılmaktadır. Bu rüyayı gören kişi alim ise, ilim konusunda kıskançlık yapacağına alamet sayılmaktadır. 

Başka Tabirlerde Rüyada Balgam Görmek, rüyayı gören kişinin işlerinin yolunda gideceğine ve hastalığından kurtularak sıhhatine kavuşacağı ile müjdelenmektedir. Rüyasında balgam çıkardığını gören kimseler, eline güzel fırsatların geçeceğine, talihinin döneceğine, mutluluğa ve sevince kavuşacağına işaret eder. Ulu ulemanın tabirinde kişi ağzından değilde, burnundan balgam geldiğini görürse, büyük bir sağlık sorunu yaşayacağına delalet olunmaktadır. Rüya sahibinin bu hastalığının büyük ya da küçük olması özellikle bu rüyanın nasıl görüldüğüne bağlı olarak tabiri yapılmaktadır. Rüyada balgam görmek, rüyayı gören kişinin çocukları yüzünden çok üzüleceği ve büyük sıkıntılara gireceğini işaret etmektedir. Rüyasında balgam gören kişiler, yaşamış olduğu sıkıntılı ve kötü günlerinin son bulacağına ve kendisini üzen kişiler ile paylaşamadığı bir takım gerçeklerin gün yüzüne çıkarak rüya sahibinin çektiği bu yükten kurtulmasına tabiri olunmaktadır. Ünlü rüya yorumcusunun tabirinde rüya sahibinin hiç beklemediği bir anda büyük bir mirasa konmasına ve feraha ulaşmasına alamet sayılır. Aynı zamanda rüyayı gören kişinin hayatındaki tereddütlerini atarak bütün vesveselerinden kurtularak mutlu bir yaşam süreceği yönünde farklı rivayetlerde bulunmaktadır. 

İslami Tabirde Rüyada Balgam Görmek, bu rüyayı gören kişilerin önceden yapmış olduğu borçlarından kurtulmasına ve üzerine almış olduğu bir takım sorumluluklarını yerine getireceğini işaret etmektedir. Hatta bazı hayallerini kısa bir süre içinde gerçekleştirerek istediklerini yerine getireceğine delalet olunmaktadır. Rüyada farklı renklerde balgam görmek, değişik şekillerde yorumlanmaktadır. Mesela sarı balgam görmek, rüya sahibinin başından üzüntü ya da hastalık geçeceğine rivayet olunmaktadır. Ayrıca yaşamış olduğu üzüntülerinden kısa süre içerisinde kurtularak yeniden eski neşesine kavuşacağı ile müjdelenmektedir. Rüyada yeşil balgam görmek, yapmış olduğu bazı işlerin hayır ile sonuçlanarak rest gideceğine yorumlanmaktadır. Aynı zamanda bütün zorluklara karşı direnerek üstesinden geleceğine alamet sayılmaktadır. 
]]>
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür https://www.balgam.gen.tr/3-aylik-bebekte-balgam-nasil-sokulur.html Sun, 11 Nov 2018 07:46:48 +0000 3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür, 3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür kış aylarında özellikle bebeklerin bakımına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle soğuk algınlığından meydana gelen balgam bebeklerde üst solunum yo 3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür, 3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür kış aylarında özellikle bebeklerin bakımına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle soğuk algınlığından meydana gelen balgam bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu veya gribal enfeksiyonlar sebebi ile oluşur. 

3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür mümkün olduğu kadar bebekleri virüslerden uzak tutmak gerekiyor. Balgam atması için öncelikle bebeğin öksürmeyle dışarı atması gerekir. Bebek için ilaç tedavisi oldukça zor olacağını için öncelikle bitkisel çözümlerle geçirmeye çalışmak gerekir. 

3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür, bebeklerde akciğer ve solunum yolları gelişmiş olmadığı için çabuk hasta olurlar. Mikroplara ve enfeksiyon durumlara çabuk yenilir ve vücutları hassas olduğundan hemen, en ufak bir mikroptan balgam oluşabilir. Burun tıkanıklığı, genizde mukus oluşumu, mikropların birikmesi ve solunum yollarında tahriş oluşu sebebiyle de balgam oluşur. Ayrıca balgam oluşmasının sebeplerinden biride temiz olmayan yaşama ortamı ve sigara içilen yerlerde bebeklerin kalması, biberon, emzik gibi beslenmeye bağlı hijyen olmayan bebek eşyaları balgam olmasını hızlandırır. 

3 aylık bebekte balgam nasıl sökülür 
 • Öksürükle çıkan balgam bebekte ağızda akıntıyla çıkar 
 • Vücudun ve bebek eşyalarının oldukça hijyen olması gerekir 
 • Bebeğe bol su içirilmesi ve balgamın sıvıyla atılması 
 • Balgamın bebeğe ilaçla değil doğal yollarla atılması gerekir 
 • Sigara içilen ortamda bebek olmamalı 
 • Odası temiz ve sık sık havalandırma yapılmalıdır 
 • Bebeği sırt üstü yatırıp sırtını ovmak balgam atmasına neden olur.
 • Bal ,limon ve ılık su karıştırılıp bebeğe içirilir 
 • Çörek otu kaynatılıp suyu süzülür ve ılık bir şekilde bebeğe verilir 
 • Bebeğin boğazını yumuşatmak için ıhlamur veya ada çayı içirilir, balgam söktürücü özelliği vardır ıhlamurun ve ada çayının 
 • Havuç suyu içine biraz bal iyi gelecektir 
 • Elma ve armut kabukları kaynatılıp tarçın ilave edip içirilir 
 • Zencefil katı balgamın sökülmesi için çok önemli bir etkendir
 • Bebek öksürürken sonrasında öksürük şurubu verilmemelidir 
 • Odasının nemli kalması sağlanmalıdır. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü https://www.balgam.gen.tr/ibrahim-saracoglu-balgam-sokturucu.html Sun, 11 Nov 2018 17:37:19 +0000 İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü, bitkisel tedavileri ile dünya çapında tanınan İbrahim Saraçoğlu, aslında kimya profesörüdür. Profesör olduktan sonra bitki özlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ve hastal İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü, bitkisel tedavileri ile dünya çapında tanınan İbrahim Saraçoğlu, aslında kimya profesörüdür. Profesör olduktan sonra bitki özlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ve hastalıkların tedavisinde doğal bitki kürlerinin kullanımı üzerinde çalışmalar yapmış ve bir çok kür ile kitaplara konu olmuştur. Balgam ise solunum yolu ile alınan toz ve mikropların vücudumuzdan atılması için akciğerlerin salgıladığı salgıdır. Aslında bir miktar bulunması normaldir. Balgam salgısı sigara, üşütme, boğaz enfeksiyonu gibi nedenlerle iltihaplı bir hal almış ise sorun burada başlıyor. Rahatsızlığınız başladığınızda ile akla gelen doktora gitmektir. Tabi size ilaç reçete edecektir. İlaçlar ile de tedavi olmak mümkün ama bitkisel  yollar ile bunu yapmak daha sağlıklıdır. İlaçların hiç de azımsanmayacak yan etkileri vardır.

İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü, tedavisi için en etkili olarak tereyi taze olarak tüketilmesini öneriyor. Bir ayda 5 gün boyunca yenmesi gerektiğini söyleyen Saraçoğlu, bir bağ terenin sapları da dahil olarak, yarısını kahvaltıdan bir saat sonra diğer yarısını ise öğle yemeğinden bir saat sonra yenmesini tavsiye ediyor. Arzuya göre, üzerine limon sıkılabilir. Limondan başka bir şey ilave edilmesi tavsiye edilmiyor. Sigarayı fazla kullananlar için tere yemenin nikotine karşı harika bir panzehir olduğunu söylüyor. Tereyi çiğ tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise terenin iyi bir şekilde yıkanmasıdır. İyi yıkanmayan tere üzerindeki parazitler hastalıklara sebep olur. Yıkama suyuna 1-2 damla sirke ile temiz bir şekilde yıkayabilirsiniz. 

Tere otu kürü ise: Bir bağ taze tere otu kaynayan yarım litre suya 15-16 tane atılır. Kısık ateşte 3 dk. haşlanıp süzülür. Soğuduktan sonra aç karnına haşlanmış suyun tamamı içilir. 5 gün, gün atlamadan uygulanır. Her kullanımda taze olarak yapılması gerekir.
İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü olarak keçiboynuzu pekmezinin soğuk pres olanını tavsiye ediyor. Günlük bir yemek kaşığı keçi boynuzu pekmezi kullanımının çok iyi bir balgam sökücü olduğunu, özellikle sigara kullananların keçi boynuzu pekmezi sonrası  balgam atıp rahatlayacaklarını belirtiyor. Keçi boynuzunu pekmez olarak tüketemiyorsanız yapabileceğiniz basit bir kür var.

Keçi boynuzu kürü: Bu kür için 6-7 tane keçiboynuzunu soğuk suyla yıkayınız .Yarım litre suyun içinde 3-4 dk. kaynatıp, 20dk. soğumaya bırakın. Bu kürü ikiye bölüp bir bardak sabah, bir bardak akşam içiyoruz.
Saraçoğlu, boğaz enfeksiyonundan dolayı oluşan balgam için adaçayı kürünü öneriyor.

Adaçayı kürü: Bir tutam adaçayı bir bardak suyun içine  atıp 10dk. kaynatın. Süzüp bir şişe içine koyup ağız gargarası olarak kullanın. Eğer daha etkili bir gargara yapmak isterseniz bir tutam adaçayı ile birlikte bir tutam ebegümeci eklerseniz boğaz iltihaplanmalarda daha da etkili olacağını söylüyor. Yaptığımız gargaranın antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır.

İbrahim Saraçoğlu balgam sökücü, bir başka kürü ise 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırıp  her gün yatmadan önce yenilir ise kısa sürede balgamın sökülmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Ayrıca, su en iyi balgam söktürücüdür. Tabi ki ılık su içilmesi gerekir. İbrahim Saraçoğlu yaptığı kürlerden fayda gören sayısız insan vardır.
]]>
Balgam Söktürücü Elma Çayı https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-elma-cayi.html Mon, 12 Nov 2018 09:08:24 +0000 Balgam Söktürücü Elma Çayı, Balgam; solunum sistemi organları tarafından salgılanır ve sümüksü yapıda olan bir maddedir. Balgam beraberinde boğazda hırıltı, yorgunluk, boğazda yumru oluşumu, hapşırma, öksürük gibi etk Balgam Söktürücü Elma Çayı, Balgam; solunum sistemi organları tarafından salgılanır ve sümüksü yapıda olan bir maddedir. Balgam beraberinde boğazda hırıltı, yorgunluk, boğazda yumru oluşumu, hapşırma, öksürük gibi etkenleri de getirir. Özellikle kış aylarında hem çocukları hem de yetişkinleri bırakmayan balgam rahatsız edicidir. Balgamın beraberinde gelen öksürük ve balgamın söktürülmesi için en sağlıklı olan yol, doğal şifa kaynaklarıdır. Kimyasal bileşenler ile hazırlanmış olan ilaçlar yan etkileri ile beraber geldiği için genel de tercihe edilmemesi tavsiye edilir. Özellikle çocuklarda belirli bir yaşa kadar ilaç tavsiye edilmediği için her hastalık için mucivezi bir şekilde farklı farklı var olan bitkileri bilmek gereklidir. Bitkisel kaynaklı besinler doğal oldukları için yan etkileri olmaz ve çocuklar da dahil olmak üzere endişe etmeden kullanabilirsiniz. 

Balgam Söktürücü Elma Çayı Tarifi

Balgam Söktürücü Elma Çayı İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 tane orta boy elma (yeşil yada kırmızı fark etmez)
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 4 yada 5 tane karanfil
 • 2 su bardağı kadar kaynar su
Yapılışı; Öncelikle elmanın kabukları soyulur. Ardından kaynamış su içine elmanın kabuklarını çaydanlığın içine koyun. İçine toz tarçın, zencefil ve karanfili de ekleyin. Çaydanlığın ağzını kapatın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Balgam söktürücü elma çayı demlendikten sonra süzün ve günde 1 yada 2 fincan kadar tüketin. Düzenli kullanımda en fazla 3 yada 4 günde tedavi edicidir. 

Elma kabukları ile hazırlanan balgam söktürücü elma çayı göğsün yumuşamasını sağlar, balgamın sökülmesini kısa zaman içinde gerçekleştirir. Sağlık için herhangi bir sakıncısı olmayan balgam söktürücü elma çayını rahatlıkla tüketebilirisiniz. Fakat şeker hastası olan bireylerin bu çayı tüketilen doktora danışmaları tavsiye edilir. Çünkü elmadaki şeker oranı hastalıklarında etkili olabilir. 
]]>
Balgam Söktürücü Öksürük Şurubu https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-oksuruk-surubu.html Mon, 12 Nov 2018 13:02:52 +0000 Balgam söktürücü öksürük şurubu, hem bitkisel hem de tıbbi yollar ile boğazda biriken balgamları atmak ve balgamın birikmesine sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmak adına kullanılan ilaçlara denilir. Genellikle
Balgam söktürücü öksürük şurubu, hem bitkisel hem de tıbbi yollar ile boğazda biriken balgamları atmak ve balgamın birikmesine sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmak adına kullanılan ilaçlara denilir. Genellikle tıbbı şekli balgam sökücü öksürük şurubu şeklindedir. Balgam söktürücü öksürük şurubu genellikle nasetil sistein ve ambroksol içeren ilaçlardır. Eğer bireyin rahatsızlığı ciddi bir problem söz konusu değilse bu şuruplar yeterli olacaktır. Balgam rahatsızlığı eğer farklı nedenlerden dolayı görülüyorsa ilk olarak nedeni araştırılmalı ve hastalığın giderilmesi için tedavi uygulanmalıdır. Tıbbı yollar dışında alternatif olarak yararlanılan diğer şuruplar ise bitkilerden oluşan yöntemdir. Bitkisel yollarla oluşturulan balgam sökücüleri düzenli olarak kullandığınız taktirde azaldığını göreceksiniz. 

Balgam sökücü öksürük şurubunu doktorunuza veya eczaneye danışmadan kesinlikle kullanmayınız. İnternet sitelerinde verilen bilgiler her ne kadar doğru olsa da doktorunuzun sizi muayene ederek vereceği ilacın yerini hiçbir şekilde tutamaz. Doktor balgamın hangi sebeplerle görüldüğünü teşhis ettikten sonra, ona göre tedavi yöntemi uygulayacaktır. Belli başlı balgam söktürücü öksürük şurubu listesi aşağıdaki gibidir. 

Balgam Sökücü Öksürük Şurubu
 • Ambreks 30 mg ve 150 ml Endikasyon Şurup: Mukusun yapışkan ve koyu bir hal aldığı zaman, akut ve uzun bir süre boyunca devam eden solunum sistemi rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılan bir tür balgam söktürücü öksürük şurubudur.
 • Asist 100 ml Granül Endikasyon Şurup: Yoğun ve koyu kıvamlı balgamların azaltılmasını kolaylaştıran bir şuruptur. Ayrıca yüksek dozlarda parasetamol alımıyla birlikte görülen karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde de kullanılmaktadır. 
 • Bromeksin 200 ml Şurup: Jenerik ilaç sınıfında olan bu şurup Sağlık Bakanlığı İEGM tarafından 6.63 TL satış fiyatı üzerinden satışa sunulmaktadır. 
 • Erdostin 175 mg/ 5 ml-100 ml Endikasyon Şurup: Etkin maddesi erdostein olan bu şurup balgam sökücü öksürük şurubudur. Bu şurup genellikle gırtlak iltihabı, yutak iltihabı, akciğer iltihabı ve soluk borusu iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kronik bronşit ve özellikle de KOAH hastalığı görülen bireylerde yoğun kıvamlı balgamı sökmek amacı ile kullanılmaktadır. 
 • Pulmor 30 mg ve 150 ml Endikasyon Şurup: Uzun süreli devam eden solunum yolu rahatsızlıklarında ve yapışkan ve koyu bir halde görülen balgam rahatsızlığının giderilmesi için kullanılmaktadır. 
 • Evotsen 100 ml Şurup Tozu: Genellikle yutak, gırtlak, akciğer ve soluk borusu iltihaplarında, üst solunum yolları ile ilgili olan iltihaplı rahatsızlıklar durumunda balgamın atılması için kullanılan balgam sökücü öksürük şurubudur. Ayrıca bronşit hastalarında ve kronik akciğer rahatsızlıklarında solonum yollarında biriken balgamların atılması için kullanılır. 
]]>
Boğazdaki Balgam Nasıl Geçer https://www.balgam.gen.tr/bogazdaki-balgam-nasil-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 16:53:54 +0000 Boğazdaki balgam nasıl geçer; bu en çok kış mevsiminde merak edilir. Öksürük başta soğuk algınlığı olmak üzere bir çok solunum yolu hastalığının en sık görülen belirtileri arasından yer almaktadır. Bu nedenle he Boğazdaki balgam nasıl geçer; bu en çok kış mevsiminde merak edilir. Öksürük başta soğuk algınlığı olmak üzere bir çok solunum yolu hastalığının en sık görülen belirtileri arasından yer almaktadır. Bu nedenle hemen hemen her birey yılda sadece birkaç defa da olsa öksürük gibi rahatsız edici bir şikayetle karşı karşıya kalabilir. Aslında öksürük, burun akması ve öksürürken balgam gelmesi hastayı rahatsız etse de bunlar hastalığın iyileşme evresinde çok etkilidir. Yani bizim hastalık olarak gördüğümüz bu şikayetler tıpkı kısır bir döngü gibi iyileşmeyi de hızlandırmaktadır. Örneğin öksürüğe bağlı olarak boğaza kadar gelen balgam her ne kadar hasta için rahatsız edici olsa da akciğerin temizlenip hastanın bir an evvel eski sağlığına kavuşması için çok önemlidir. Bu nedenle öksürürken veya gıcık geldiği anda aniden boğaza kadar gelen balgamdan kurtulmak hastalığın tedavisinde önem arz etmektedir. Bunun için yapılması gereken bazı basit uygulamalar bulunmaktadır.

Boğazdaki balgam nasıl geçer
 • Boğazdaki balgamdan kurtulmanın en etkili ve kolay yolu hiç şüphesiz tıbbi yardım almaktır. Piyasada balgamı geçirmek için pek çok ilaç çeşidi satılmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu şurup şeklinde olsa da yetişkinler için tablet olanları da mevcuttur. 
 • Boğazdaki balgam nasıl geçer, buna verilecek diğer etkili çözüm önerisi de bol sıvı alınmasıdır. Sıvı sayesinde akciğer balgamı daha hızla dışarı atar ve öksürük yumuşadıkça balgam boğazdan ağız ucuna kadar gelir. Bunun için özellikle ılık su tavsiye edilir. Eğer su tüketmek konusunda zorluk çekiyorsanız suyu limon ve nane gibi kokulu besin maddeleriyle tatlandırmayı deneyebilirsiniz.
 • Balgamlı ve öksüren hasta için sıcak süt tavsiye edilmez. Bunun temel sebebi sütün balgam yani mukoza yapımını arttırmasıdır. Bu nedenle bu evrede süt tüketimini mutlaka azaltın. Ancak süt yerine sütle yapılmış ve son derece faydalı olan incir uyutmasını deneyebilirsiniz.
 • Kutsal bir meyve olarak görülen incirin tazesi ve kurusu tam bir şifa kaynağıdır. Boğazdaki balgamı geçirmek için her gün birkaç tane kuru incir yemeye özen gösterin. Boğazı yumuşatması için ayrıca zeytin yağını da deneyebilirsiniz. Bunun için inciri zeytin yağına batırıp yemelisiniz. 
 • Üzüm pekmezi ve harnup pekmezi olarak bilinen keçiboynuzu pekmezinden de istifade edebilirsiniz. Bunun için her gün sabah düzenli olarak pekmez içilmesi önerilir. Ancak pekmezin boğazı daha iyi yumuşatmasını sağlamak için içine bir miktar zeytinyağı katabilirsiniz. Bu sayede boğaz kaygan hale gelir ve yumuşar. Aynı amaçla tereyağı da kullanabilirsiniz. Pekmezi tereyağıyla birlikte ocakta ılık hale getirin ve ılıkken tüketin.  
]]>
Hırıltılı Öksürük Ve Balgam https://www.balgam.gen.tr/hiriltili-oksuruk-ve-balgam.html Mon, 12 Nov 2018 23:34:37 +0000 Hırıltılı öksürük ve balgam, daha çok sinüzit, bronşit, astım,kalp hastalıkları, tüberküloz ve zatürrenin belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Daha çok kış aylarında görülen, soğuk havanında etkisi ile tekrarla Hırıltılı öksürük ve balgam, daha çok sinüzit, bronşit, astım,kalp hastalıkları, tüberküloz ve zatürrenin belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Daha çok kış aylarında görülen, soğuk havanında etkisi ile tekrarlayan bir öksürüktür.

Öksürük, vücudun dışarıdan gelen uyarılara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Dolayısı ile her öksürük farklı bir durumun habercisi, belirtecidir ve bu konuda uzman kişilerce yani uzman hekimlerce takip ve kontrol edilmelidir.

Hırıltılı Öksürük ve Balgam İkilisi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir
 • Öksürük, hırıltılı öksürük ve balgam çıkarma şeklinde değil de aniden gelişen bir öksürük şeklinde ise bu durum boğaza yabancı bir cisim kaçması veya enfeksiyon olarak değerlendirilebilir. 
 • Kuru bir öksürük şeklindeyse ve kişi halsizlik hissinden yakınıyorsa üst solunum yolu enfeksiyonları söz konusu olabilir.
 • Uzun süreli ancak balgamsız öksürükler söz konusu olduğunda sinüzit kökenli bronşit, astım, reflü ve bazı tansiyon ilaçlarının yan etkileri hastada görülüyor olabilir.
 • Hırıltılı öksürük ve balgam sigara kullanan kişilerde sıklıkla görülür, çıkarılan balgamın rengi beyaz ise bu sigara kullanımından doğan bir durum olarak nitelendirilebilir.Sigaradan kaynaklanan hırıltılı öksürük ve balgam ikilisi için evlerde basit tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ihlamur çayı, tarçın, zencefil çayları bu gibi durumlarda tedaviye yardımcı olan doğal yöntemlerdendir.
 • Balgamın rengi beyazdan giderek koyulaşarak sarıya ve sarı renge dönüşüyorsa bu durumun sebebi sigaradan başka ciddi bir hastalık da olabilir. Sabahları çıkarılan balgamın rengindeki değişim derhal uzman bir hekime gidilerek bildirilmelidir.Çünkü vücutta gelişen bir enfeksiyon olma ihtimali çok yüksektir.Öksürükten sonra çıkarılan sekresyon (balgam) özellikle sarıdan yeşile çalan bir renge dönüşüyorsa bu durum hastalığın ağırlaştığının belirtisidir. Balgamda kan görülmesi ise öncelikle akciğer kanserini düşündüren bir bulgudur.
 • Hırıltılı öksürük ve balgama enfeksiyon da eklenmişse şayet kişide nefes darlığı başlar, gece terlemeleri, ani kilo kayıpları gibi sıkıntılar gelişir. Bu nedenle yaşanan sıkıntılar dikkate alınmalı ve tıbbi müdahale için uzman bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü sık sık tekrarlayan bu hırıltılı öksürük ve balgam çıkarma başta müzmin sinüzit, astım, bronşit, zatürre, kalp hastalıkları, tüberküloz ve hatta akciğer kanserinin belirtileri olabilir.
 • Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen hırıltılı öksürük ve balgam durumlarında tedavi daha özenli yapılmalıdır. Rastgele verilen öksürük şurupları hastaya fayda sağlamak şöyle dursun zarar da verebilir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce hasta mutlaka hekime gösterilmeli ve onun yönlendirmeleriyle hareket edilmelidir.
]]>
Kuru Balgam https://www.balgam.gen.tr/kuru-balgam.html Tue, 13 Nov 2018 09:12:36 +0000 Kuru balgam: Ciddi bir durum olmasa da kişinin mutlaka önlemini alması gereken bir durum olan kuru balgamın en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Özellikle de kuru balgam kişinin boğaz bölgesinde meydana gelerek kişide i Kuru balgam: Ciddi bir durum olmasa da kişinin mutlaka önlemini alması gereken bir durum olan kuru balgamın en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir. Özellikle de kuru balgam kişinin boğaz bölgesinde meydana gelerek kişide inanılmaz bir öksürüğe neden olur. Zaten halk arasında da bilindiği üzere kuru balgam aslında kuru öksürük demektir. Kişinin tam olarak ciğerlerinden gelen bu öksürük tedavi edilmediği takdirde kişide oldukça büyük bir sorun oluşturabilir. Bu yüzden öncelikle kuru öksürüğe yani kuru balgam oluşmasına neden olan etkenin belirlenmesi gerekmektedir. 

Kuru balgam aslında kişiye oldukça büyük bir rahatsızlık verebilmektedir. Çünkü kişinin rahat bir şekilde nefes alıp verebilmesine ayrıca rahat bir şekilde yutkunmasına bile neden olabilir. Bu yüzden öncelikle kuru öksürüğe neden olan etken belirlenmelidir. Çünkü kuru öksürük kendi başına bir hastalık değildir. Sadece kuru balgam bir hastalık belirtisidir. Özellikle de soğuk kış mevsimlerinde kişinin ince giyinerek ya da kendine dikkat etmemesi sonucunda oluşan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kuru balgam kendini belli etmektedir.  

Kuru balgam oluşumunun nedenleri:

Kuru balgam oluşmasına hemen hemen tüm kişilerin başına gelebilecek bir durumdur. Özellikle de bazı hastalıkların sonucunda kişide kuru öksürük oluşabilir. Daha çok sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde görülse de grip gibi soğuk algınlığı gibi durumlarda da kuru balgam meydana gelebilir. Kuru balgam sinüs boşluklarına biriken mukustan dolayı da oluşabilmektedir. Bunun yanında akciğer hastalıklarından dolayı, herhangi bir alerjik reaksiyona tepki olarak, aşırı derecede tütün ürünlerinin kullanımı ya da kişinin kullanmış olduğu bir ilaçtan dolayı kuru öksürük gelişebilmektedir.

Kuru balgam tedavisi:

Kişide herhangi bir nedenden dolayı oluşan kuru balgamın kişide meydana getirdiği etki son derece büyük ve önemlidir. Çünkü kuru balgam kişinin solum yollarının tahriş olmasına ya da rahat nefes alıp verilmesine neden olmaktadır. Kuru balgama karşı en etkili yöntemler öncelikle doğal olarak hazırlanmış bitki çaylarıdır. En önemli bitki çaylarından biri olan ıhlamur, kuşburnu, tarçın ve zencefil karışımı çok etkilidir. Bu doğal olarak hazırlanmış bitki çayları hem daha zararsız hem de daha sağlıklıdır. Kişinin solunum yollarının açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda da tahriş olan boğazın da iyileşmesini sağlar. Eğer ilaç kullanmak istiyorsanız, mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek önce muayene olmalı daha sonra doktorunuzun vermiş olduğu ilacı kullanmalısınız.
]]>
Balgam Mide Bulantısı Yaparmı https://www.balgam.gen.tr/balgam-mide-bulantisi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 08:43:33 +0000 Balgam mide bulantısı yapar mı; bu hastanın kendisinde gizlidir. Bilindiği üzere yapısı itibariyle burundan akan sümüğe benzeyen hatta ondan daha yoğun bir görünüme sahip olan balgam akciğerin temizlenmesini sağlar. Bir Balgam mide bulantısı yapar mı; bu hastanın kendisinde gizlidir. Bilindiği üzere yapısı itibariyle burundan akan sümüğe benzeyen hatta ondan daha yoğun bir görünüme sahip olan balgam akciğerin temizlenmesini sağlar. Bir hastalık veya hastalık belirtisi olarak kabul edilen öksürük aslında akciğer sağlığı için çok önemlidir. Bir refleks olarak gelen ve engellenemeyen öksürük sayesinde akciğer dışarıya balgam atar. Eğer balgamı dışarıya atma işlemi tam olarak gerçekleşemezse hasta zamanla mide bulantısı şikayetiyle karşı karşıya kalabilir. Balgam öksürük yoluyla vücuttan dışarı atılmak ister. Bu nedenle de öksürükten sonra çoğu defa boğaza kadar gelir dayanır. Hastaya düşen şey basit bazı hareketlerle balgamı tükürmeyi başarmaktır. Bu aşamaya kadar yani boğaz kadar gelmiş bir balgamı çıkarmak akciğerdeki balgamın sökmesini sağlamaktan daha kolaydır. Eğer hızlı bir şekilde öksürükten ve onun yaşattığı sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız bu konuda tembellik etmeden öksürdükten sonra mutlaka banyoya gidip tükürmek gerekir. 

Balgam mide bulantısı yapar mı

Balgam boğaza kadar gelse de hafif uğraşarak onu dışarı atmak için belirli bir yaşa gelmiş olmak önemlidir. Özellikle bebekler ve çocuklar öksürdükten sonra bu aşamayı başaramadıkları için çıkma aşamasına gelmiş balgamı yutarlar. Ancak artık balgam tekrar akciğere değil, doğal olarak mideye kadar gider. Buradan dışkı yoluyla veya kusarak dışarı atılır. Bu nedenle küçük yaştaki öksürük hastaları çok sık kusarlar. Bunun temel sebebi midede bulunan balgamın mide bulantısına sebep olmasıdır. Hasta eğer kusmayı başarırsa rahatlar. Ancak kusma da gerçekleşmezse başta iştah kaybı olmak üzere bazı şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Tabi yetişkinler de balgamı yuttukları takdirde mide bulantısı yaşayabilir. Bu konuda bilinçli olmak gerekir. Vücuttan çıkmak için çabalayan balgamı tekrar başka bir organa göndermek sağlığa zararlıdır. 
]]>
Balgam Giderici https://www.balgam.gen.tr/balgam-giderici.html Thu, 15 Nov 2018 07:29:30 +0000 Balgam giderici, balgamın sökülüp vücuttan atılma sürecini hızlandıran tıbbi veya doğal ilaçlardır. Bu ilaçlar doktorların yönlendirmesiyle eczanelerden alınan balgam gidericiler, balgam söktürücüler olabileceği Balgam giderici, balgamın sökülüp vücuttan atılma sürecini hızlandıran tıbbi veya doğal ilaçlardır. Bu ilaçlar doktorların yönlendirmesiyle eczanelerden alınan balgam gidericiler, balgam söktürücüler olabileceği gibi, doğal yollarla hazırlanmış bitki çayları, bitki çorbaları şeklindeki doğal balgam gidericiler de olabilir. Balgam sigara kullanımından, hava sirkülasyonunun olmadığı kapalı ortamlardaki havayı veya kirli havayı solumaktan veya bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Balgam, akciğerlere giren partikülleri vücuttan atmak amacıyla soluk borusundaki hücreler tarafından oluşturulan bir mukustur. İçeriğinde hastalık yapan mikrop ve bakteri kolonileri, toz tanecikleri ve akyuvarlar vardır. Yani görüntüsü her ne kadar itici ve tiksindirici olsa da balgam vücudun dış etkenlere karşı geliştirdiği bir savunma aracıdır. 

Yaşam kalitesini bozan bu mukusun, vücuttan atılmasına yardımcı olan ve balgamın atılma sürecini hızlandıran balgam giderici pek çok tedavi yöntemi vardır.

Doğal Balgam Gidericiler
 • Her sabah tüketilen limon suyu, bal ve ılık su karışımı en kolay hazırlanabilen bir doğal balgam gidericidir.
 • Bir bardak soğuk suya iki kaşık hatmi çiçeği doğranıp karıştırılırsa oluşan bu bitki çayının her sabah süzülüp içilmesi balgam giderici olarak kullanılabilir.
 • Bir bardak kaynar suya iki kaşık ıhlamur yaprağının karıştırılması ve buna bal ve limon suyu eklenerek tüketilmesi halinde de bu içecek balgam giderici özelliği sayesinde balgamın atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Bir diğer balgam giderici doğal içecek olarak, 3 yemek kaşığı keten tohumu suda 10 dakika haşlanır ve daha sonra içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ilave edilerek bu karışım 20 dakika dinlenmeye bırakılır.Dinlenme süresinin sonunda günde bir kaç kez içilirse balgamın atılma sürecini hızlandıran bir doğal balgam giderici elde edilmiştir.
]]>
Genizde Balgam https://www.balgam.gen.tr/genizde-balgam.html Thu, 15 Nov 2018 14:42:54 +0000 Genizde balgam, geniz,  burnun bitiminden başlayan bir oda olarak tarif edebiliriz. Burun, kulaklar bu odaya borularla bağlıdır. Tam ortasında lambayı andıran şekilde geniz eti bulunur. Geniz akıntısı bütün insanlarda meydana gel Genizde balgam, geniz,  burnun bitiminden başlayan bir oda olarak tarif edebiliriz. Burun, kulaklar bu odaya borularla bağlıdır. Tam ortasında lambayı andıran şekilde geniz eti bulunur. Geniz akıntısı bütün insanlarda meydana gelir. Burun içinde günlük mukus sıvısı üretilir. Bu mukus sıvısı, buruna giren yabancı maddelerin polenlerin tozların temizlenmesinde görev alır. Bazı durumlarda bu salgıda olumsuz koşullardan yada hastalıklardan kaynaklanan yoğunlaşmalar meydana gelir. Bu durumda boğazda salgının kıvamındaki artıştan kaynaklanan balgam, hissedilir duruma gelir. Genellikle altında sinüzit, reflü, mevsim değişikliği, sigara, az su tüketimi veya başka sağlık sorunları yatar.

Genizde balgam belirtileri
 • Boğazın sık sık temizlenme isteği
 • Balgam çıkarma isteğinde artış olmasının yarattığı durum kişiyi zor durumda bırakabilir.
 • Boğazda gıcık hissi
 • Sabahları mide bulantısı ve buna bağlı olarak iştahsızlık
Genizde balgam olmasına neden olan durumlar
 • Balgam en fazla enfeksiyonla ortaya çıkar. Bakteriyel veya virüslerden kaynaklı bir durum yaşanıyorsa, bronşlarda bulunan sekresyon bezleri daha çok çalışarak, enfeksiyonun da etkisiyle öksürükler meydana getirir ve birlikte balgamda artış görülür. 
 • Genizde balgam bazı burun içi kanserlerde de görülebilir. Burun içi kanserlerde burundan genze salgılanan mukus, aşırı şekilde yoğunlaşarak genze akar,
 • Bronşit hastalarının sabahları balgam çıkarması hastalığın gidişatı içinde yer alır.
 • Eğer genizde balgam, gribal bir enfeksiyon sonrasında meydana gelmişse ve koyulaşmışsa ayrıca rengi sarı yeşile dönmüşse genellikle ilaç tedavisi başlanmalıdır. Ancak bu durumu muhakkak bir uzman doktorun değerlendirip karar vermesi gerekir. 
 • Genizdeki balgam eğer bir koah hastalığına bağlı oluşuyorsa, balgamın dışarı atılmasını kolaylaştırıcı tedaviler verilmektedir. 
 • Genizdeki balgam kronik yada akut bronşitten kaynaklı ise antibiyotikler kullanılarak tedavisi yapılmaktadır 
 • Genizdeki balgamın sebebi genellikle sinüzit hastalığıdır. O zaman balgamın yok olması için önce sinüzit tedavisinin yapılması gerekmektedir.
 • Bazı durumlarda alerjik rinite bağlı olarak genizde balgam oluşmaktadır. Bu gibi alerjik hastalıklarda, alerjik riniti kesip genze olan akıntıyı durduracak alerji ilaçları verilir. 
Genizde balgam sorunlarında altında yatan başka bir hastalığın yatıp yatmadığını anlamak için ileri tetkik yöntemleri kullanılır. Basit gribal enfeksiyonlarda genizdeki balgam birkaç gün sürüp genelliklede kendiliğinden geçebilir. Ancak uzun süren gitgide artan bir balgam sorunu varsa, yanı sıra ateş kırgınlık gibi durumlarda yaşanıyorsa ciddiye alınıp derhal uzman bir doktor tarafından uygun görülen yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gerekir. Eğer balgamın rengi kırmızı ise çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.
]]>
Balgam Söktürücü Şurup https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-surup.html Thu, 15 Nov 2018 23:52:59 +0000 Balgam Söktürücü Şurup; Kış aylarında soğuk havalar nedeni ile viral hastalıkların beraberinde balgam da gelir. Balgam solunum organları tarafından salgılanan içerisinde mikrop ve bakteri barındıran vücuttan atılması gereke Balgam Söktürücü Şurup; Kış aylarında soğuk havalar nedeni ile viral hastalıkların beraberinde balgam da gelir. Balgam solunum organları tarafından salgılanan içerisinde mikrop ve bakteri barındıran vücuttan atılması gereken sümüksü yapıda olan maddedir. Vücut doğal olarak balgamın sökülmesi için öksürük üretir fakat bu uzun sürerse boğazda tahrişe neden olur. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Ağır tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Balgamın sökülmesi için medikal tedavi yeterli olacaktır. Hem eczanelerde satılan balgam söktürücü şurup, kapsül tarzı ürünler hem de ev yapımı doğal balgam söktürücü şurup kullanılabilir. 

Balgam Söktürücü Şurup
 • Ambreks Pediatrik Şurup 15 mg 100 ml
 • Ambreks şurup 30 mg 150 ml
 • Bromeksin şurup 200 ml
 • Existin Pediatrik Şurup 200 mg/5 ml 100 ml
 • Fluibron  Pediatrik Şurup 15 mg 150 ml
 • Mucocure şurup %4 100 ml
 • Mucalator Pediatrik Şurup 
 • Mukobron şurup 250 mg/5 ml 100 ml
 • Mukoral Pediatrik Şurup 15 mg 100 ml
 • Mukozera şurup %4 100 ml granül
 • Mukotik Pediatrik Şurup 100 ml
 • Pulmor Pediatrik Şurup 15 mg 100 ml
 • Sekrol şurup 30 mg 150 ml
Balgam Söktürücü Şurup, Ev Yapımı
Ev yapımı pratik olan balgam söktürücü doğal şurup sayesinde hem boğazınız tahriş olmaz hem de balgam kısa zaman içinde kolaylıkla atılır. Akciğerlerde biriken ve vücuttan kesinlikle atılması gereken balgam tedavi edilmez ise daha farklı sıkıntılara neden olacağı için ihmal edilmemelidir.

Balgam Söktürücü Şurup Tarifi
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane limonun suyu
 • 1 su bardağı kadar sıcak su
 • 3 yemek kaşığı kadar süzme bal
 • 2 çay kaşığı kadar toz tarçın
 • 1 diş kadar sarımsak
 • 1 çay kaşığı kadar toz zencefil
Balgam Söktürücü Şurup Yapılışı; Soğan ve sarımsak küp küp doğranır. Daha sonra temiz bir cam kavanoza koyulur. 1 su bardağı sıcak suyuda cam kavanoza ilave edin ve suyun soğumasını bekleyin. Su soğurken sarımsak ve soğanın vitaminleri suya geçer. Sonra karışımı süzün ve soğan sarımsak posasını alını Ardından karışımın üzerine toz tarçın ve toz zencefil ilave edilir. Cam kavanozun kapağı kapatılır ve 1-2 dakika kadar çalkalanır. Sonra cam kavanoz kapağı açılır, limon suyu ve balda eklenir. Tekrar cam kavanozun kapağını kapatılır ve çalkalanır. Balgam söktürücü şurup hazırdır. Endişe etmeden tüketebileceğiniz mucizevi bir balgam söktürücü şurup. 

Balgam Söktürücü Şurup Nasıl Tüketilmelidir; Balgam söktürücü şurubu her ana öğün sonrası 1 tatlı kaşığı kadar tüketin. Aç karnına tüketmemeniz tavsiye edilir. 
]]>
Grip Balgam https://www.balgam.gen.tr/grip-balgam.html Fri, 16 Nov 2018 06:58:54 +0000 Grip balgam: Kişi mevsimlerinde meydana gelen hastalıklar kişide bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle soğuk havalar kişinin çok çabuk hastalanmasına sebebiyet vererek kişinin bağışıklık sistem Grip balgam: Kişi mevsimlerinde meydana gelen hastalıklar kişide bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle soğuk havalar kişinin çok çabuk hastalanmasına sebebiyet vererek kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasını sağlamaktadır. Kışın daha çok rastlanan hastalıklardan olan grip, soğuk algınlığı, nezle ya da bronşit gibi solunumsal hastalıklar kişide oldukça büyük bir sorun teşkil eder. Çünkü bu saymış olduğumuz hastalıklar kişinin vücudunda bazı belirtilerin oluşumuna neden olur. Örneğin grip hastalığı kişinin vücudunda oluştuğu zaman ilk başlarda kendini balgam, öksürük, ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk ve daha birçok sayacağımız belirti ile kendini belli eder. Eğer kişi gerçekten çok fazla üşütmüş ise iyileşme süresi de bir o kadar uzun sürebilir. Bu süreçte ise kişinin kendisine çok dikkat etmesi ve oldukça iyi bakması gerekir.

Grip balgam ikilisinin birbiri ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Çünkü grip olan bir kişide aşırı derecede burun akıntısı ya da boğazdan gelen bir balgam görülebilmektedir. Çünkü kişinin mukus tabakası grip olunduğu zaman dışarıya çok zor bir şekilde atılır hatta kimi zaman da atılamayabilir. Bu yüzden grip olan bir kişinin vücudundaki balgamı atabilmesi için bazı bitkisel çayları ya da balgam söktürücü ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Grip balgam oluşmasına neden olur mu

Balgam son derece önemli bir belirtidir. Çünkü balgam kişide oldukça büyük bir rahatsızlık oluşturabilir. Bunun yanında balgam oluşması kişide rahat bir şekilde solunum yapılamamasına neden olur. Bu yüzden kişinin ses tonunda azalma ve bunun yanı sıra büyük bir rahatsızlık vermektedir. Grip balgam ikilisi incelendiği zaman kişisinin mutlaka bu duruma bir çözüm yolu bulması gerekir. Doğal olarak hazırlanmış olan balgam söktürücü şifalı bitkilerin kullanılması gerekmektedir.

Grip balgam tedavisi:

Soğuk algınlığı ya da grip gibi soğuk kış aylarında daha sık karşılaşılan bu hastalıklar kişide bazı belirtilere yol açmaktadır. Bu belirtiler arasında balgam da yerini almaktadır. Özellikle de grip hastalığında balgam oluşma ihtimali daha yüksektir. Çünkü kişide biriken mukus balgama dönerek kişinin vücudundan çok zor bir şekilde atılır. Balgam tedavisinde en etkili yöntem balgam söktürücü ilaçların kullanılmasıdır. Ayrıca balgam söktürmek için bal da oldukça etkili olmaktadır. Hem balgamın hem de gribin vücuttan atılması için kişinin kendisine çok iyi bakması gerekir. Özellikle de ıhlamur, kuşburnu, zencefil bal karışımı tüketilmesi gerekir.
]]>
Akciğerde Balgam https://www.balgam.gen.tr/akcigerde-balgam.html Fri, 16 Nov 2018 08:04:38 +0000 Akciğerde balgam, birçok insanin başına gelebilen bir durumdur. Genelde sigara, alkol ve kirli havadan meydana gelir. Akciğerde balgam belli bir süre sonra katran haline gelmektedir. Bu durumda Akciğerin işlevini yerine getireme Akciğerde balgam, birçok insanin başına gelebilen bir durumdur. Genelde sigara, alkol ve kirli havadan meydana gelir. Akciğerde balgam belli bir süre sonra katran haline gelmektedir. Bu durumda Akciğerin işlevini yerine getirememesine sebep olur. Buda olumsuz sonuçlar meydana getirir hatta kişi için hayati tehlikeler oluşturmaktadır. Akciğerde balgam oluşmasının en büyük nedeni sigaradır. Bu sebeple birtakım sorunlar oluşur. Mesela kişi merdiven inip çıkarken nefes alıp vermekte zorlanır. Hızlı ve tempolu bir şekilde yürüyemez ve koşar iken nefessiz kalma durumu meydana gelir. Eğer Akciğerde balgam bayağı birikmişse diyaframdan nefes alıp verirken sesler duyulur. Buda oldukça tehlikeli bir durumdur. Akciğerler yaradılış nedeniyle içerisinde bulunan pis ve zararlı maddeleri balgam ile birlikte dışarıya atar. Fakat dışarıya atılamayan balgam ciddi sorunlara neden olabilir. 

Akciğerde balgam tedavisi nasıl olur 

Akciğerde balgam doktorların yardımı ve tavsiyesi üzerine yazdığı ilaçlar ile birlikte dışarıya atılabilir. Fakat bu ilaçlar kişide fazlasıyla öksürük oluşmasını sağlar. Kişi öksürük yardımı ile balgamı dışarıya atabilir. Ama bu durum oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hatta bu ilaçlar gece alındığı taktirde kişinin uykusunu sürekli böler meydana gelen öksürük nedeni ile şöyle bir durumda vardır ki bazı insanlar ilaç tedavilerini yarıda keserler buda pek yararlı bir durum değildir. Bu sebep ile Akciğerde balgamın dışarıya atılması için günümüzde alternatif tıp tedavisi uygulanır. Yani bitkisel yolla tedavi gerçekleştirilir. Bu konuda balgamın dışarıya atılması için etkili bitkiler vardır.

Akciğerde balgam için bitkisel çözümler nelerdir 

Bunun için belli başlı bitkiler vardır. En etkili olan bitkiler ise ebegümeci, keçi boynuzu, zencefil, zerdeçal, elma, karanfil gibi bazı etkili bitkiler. Bunların yanı sıra bu bitkiler akciğer kanserine dahi iyi gelmektedirler. Peki ya bunların kullanımı nasıldır.

Keçi boynuzu: 5 su bardağı su içerisinde 5-6 dakika kaynatılması gerekir. Daha sonra ise 21 gün boyunca her gün aksatmadan içmek gerekir. Bu durum Akciğerde balgamı temizler ve dışarıya atılmasını sağlar. Oldukça etkili bir çözümdür ve kişiyi fazlası ile rahatlatır. Ayrıca kansızlık ve demir eksikliği gibi hastalıklarında oluşmasını engelleyen bir bitkidir. 

Ebegümeci: Tıpkı çay demler gibi atılır ve demlenmesi için kapağı kapalı vaziyette 5 saat boyunca bekletilir. Birkaç gün boyunca aç karnına içilir. Bu tedavi sonrası akciğer rahatlamaya başlar.

Elma, zerdeçal, zencefil ve karanfili ise birbirleri ile karıştırarak ocakta kaynatmak gerekir. Bunun için elmanın çekirdeklerini almak lazım. Daha sonra ise kaynamış olan karışımın içerisine bir miktar şeker ekleyip 10 dakika daha kaynatmak gerekiyor fakat şekerin nöbet şekeri olması gerekir. Daha sonra bu karışımı 2,5 ay her gün kullanmak gerekir ve oldukça faydalı bur çözümdür. Akciğerde balgam oluşmasını engeller ve dışarıya atmakta yardımcı olur. 
]]>
1 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır https://www.balgam.gen.tr/1-aylik-bebeklerde-balgam-nasil-atilir.html Fri, 16 Nov 2018 14:54:17 +0000 1 Aylık bebeklerde balgam nasıl atılır; bebeklerde balgam artışı ve nefes almada zorluk varsa, bunu anlayabileceğiniz en iyi yöntem bebeğinizdeki hırıltı sesi ile anlayabilirsiniz. Bebeğiniz nefes aldığında elinizi kabur 1 Aylık bebeklerde balgam nasıl atılır; bebeklerde balgam artışı ve nefes almada zorluk varsa, bunu anlayabileceğiniz en iyi yöntem bebeğinizdeki hırıltı sesi ile anlayabilirsiniz. Bebeğiniz nefes aldığında elinizi kaburga veya sırt kısmına koyduğunuzda elinize bir titreşim hissiyatı gelmektedir. Ayrıca bebeğinizin öksürük tonu değişmişse ve daha dolu dolu öksürüyorsa bebeğinizde balgam olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı durumlarda rahatsızlıklar ile birlikte balgam miktarı da arttığı zaman dışarıdan hırıltı sesi duyulmaya başlamaktadır. Bununla birlikte ateşi yükselmeye, iştahı kaçmaya, halsizleşmeye de başlar. Bu durumlarda mutlaka uzman bir çocuk doktoruna başvurulması gerekir.

1 Aylık bebeklerde balgam nasıl atılır ve neler yapılmalıdır;

1 Aylık bebeklerin akciğerlerinde ciddi derecede balgam meydana gelmesi ve bu balgamı atamıyor olması ciddi nefes alma zorluklarına sebep olabilmektedir. Nefes alamadıkları için sürekli ağlamaya başlarlar ve göğüslerinde titreme meydana gelir. Özellikle meme emerken nefes alamadıkları için sinirlenip, açlıktan da sürekli ağlamaya başlarlar. Bu durumda tüm enerjisini nefes almak için kullandıklarından dolayı halsizlik ve iştahsızlık ile beraber beslenme bozuklukları da ortaya çıkmaktadır.

1 Aylık bebeklerde balgam nasıl atılır, yapılması gereken önemli konulardan bir tanesi de yastıklarının altına destek konularak biraz daha dik uyumaları sağlanmalıdır. Bu şekilde balgamın boğaza akması önlenerek, balgamın boğazda daha fazla birikmesi önlenmiş olacaktır.

1 Aylık bebeklerde balgam oluşumunu engellemenin birinci yolu enfeksiyon kapmasını önlemek olacaktır. Ayrıca bağışıklık sisteminin her geçen gün güçlenmesini sağlamak için bol bol emzirmeniz gerekmektedir. Hastalık veya virüs bulaşması durumlarında özellikle kış aylarında, okula giden abisi veya ablasının olması durumlarında virüs kapma durumları daha yüksektir. 1 aylık bebekler oldukça küçük ve bağışıklık sistemleri çok düşük olduğu için hemen uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Doktorunuzun önereceği ilaç ve buhar yöntemleri ile kısa zamanda bebeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır.

Çok fazla solunum zorluğu çeken bebekler doktor tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hastanede gözetim altında tedavi edilebilmektedirler. Bu durum bebeğinizin daha kısa sürede iyileşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. 
]]>
Balgam İlacı https://www.balgam.gen.tr/balgam-ilaci.html Sat, 17 Nov 2018 10:04:41 +0000 Balgam İlacı: Hem tıbbi yoldan hem bitkisel yollardan boğazda oluşan balgamı dışarı atmak ve balgamın oluşuma neden olan durumları tespit edip bitkisel veya ilaç yolu ile boğazdan atmamıza olanak sağlarız. Balgam ilacı Balgam İlacı: Hem tıbbi yoldan hem bitkisel yollardan boğazda oluşan balgamı dışarı atmak ve balgamın oluşuma neden olan durumları tespit edip bitkisel veya ilaç yolu ile boğazdan atmamıza olanak sağlarız. Balgam ilacı genelde şurup şeklinde verilmektedir ve bu şurubu gün içerisinde hasta kullanmaktadır. Bitkisel açıdan da balgam söktürücü ilaçlar genel olarak çay ağırlıklı olmaktadır. Hasta evinde bu çayları yaparak gün içerisinde kullanırlar ve oluşan balgamı gidermede vücuda destek sağlarlar.

Balgam vücudumuzda genelde solunum yollarında birikir ve solunum organlarının salgıladığı koyu renkli bir sıvıdır. Gün içerisinde nefes alıp verirken ağza dolan toz, kir, ve bunun gibi olayları vücuttan atmayı sağlar. Balgam başlı başına hastalık değildir fakat rengine veya oluşan yoğunluğuna göre önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Vücuttaki balgam gri renkteyse bu durum bir hastalığın yaklaşım habercisi olabilir. Vücutta solunum yollarına dolan toz, kirli hava, kömür gibi zararlı maddelerin çok yoğun olduğunu gösterir. Böyle bir durumda da balgam söktürücü gibi balgam ilaçları yanında, buna neden olan ortamlardan da biran önce uzaklaşılması gerekir. Mesela; sigara kullanan bir kullanıcının sigarayı biran da bırakması, yaşanılan yerle alakalı bir durumsa bu yerden olabildiğince uzaklaşması ve daha temiz bir ortama gitmesi gerekmektedir. 

Astım hastalığının en yaygın belirtilerinden birisi de şeffaf balgamdır. Eğer vücudumuzda oluşan balgamın rengi kırmızıya doğru dönüyorsa akciğerle ilgili rahatsızlıklardan kaynaklandığını söylemek gerekir. Kesin bir teşhis koyabilmek için direk olarak hastaneye başvurmak kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Kişinin vücudundan atılan balgamlar normal sarımsı renklerde ise balgam ilaçları gibi faydalı balgam söktürücü bitki çaylarını gün içerisinde kullanarak oluşan iltihabı vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur ve iyileşme sürecini kısaltır.

Tavsiye Edilen ilaçlar Ve Kullanımı: Balgam şikayeti olan hastalar genellikle ambroksol ve nasetil-sistein içeren balgam ilacı, şurup şeklinde hastaya tavsiye edilir. Eğer hastada ciddi bir rahatsızlık söz konusu değilse bu şurup hastalığın tedavisi için yeterli olacaktır. Balgam sorunu yaşayan kişiler farklı bir sebepten kaynaklanıyor ise bu problemin ana sebebi klinik ortamlarda araştırılarak bunu giderici bir tedavi uygulanır ve ona göre balgam ilacı verilir. İlaç tedavisi yanında da bitkisel çaylarda balgam tedavisi için olmazsa olmazları arasında kullanılır. Kaynatılarak içilen bu balgam söktürücü özelliği olan bitkiler şunlardır, zencefil, ısırgan otu ve ıhlamur dur. Günde bir iki bardak içildiğinde balgamın atılmasına çok ciddi bir şekilde yardımcı olurlar balgam ilacı görevini görmektedir. 
]]>
Balgam Söktürücü Bitki Çayları https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-bitki-caylari.html Sat, 17 Nov 2018 12:33:02 +0000 Balgam Söktürücü Bitki Çayları, Balgam, vücudumuzun solunum yoluyla aldığımız toz ve mikropların dışarı atılması için akciğerlerin salgıladığı bir salgı'dır. Az miktarda olması normaldir.  Normalde işe yarayan bu s Balgam Söktürücü Bitki Çayları, Balgam, vücudumuzun solunum yoluyla aldığımız toz ve mikropların dışarı atılması için akciğerlerin salgıladığı bir salgı'dır. Az miktarda olması normaldir.  Normalde işe yarayan bu salgı, boğaz enfeksiyonu, üşütme ve akciğer rahatsızlıkları ile iltihaplı bir hal alır ve daha da olgunlaşıp bizi rahatsız etmeye başlar. Öncelikle doktora danışmak gerekir. Tabi doktorlar kimyasal içerikli ilaçlar yazarlar. Bu ilaçlarında iyileştirme özelliğinin yanında yan etkileri de var. Tam bu konuda imdadımıza bitkiler yetişiyor. Bitkiler ile yapılmış çaylar.

Balgam Söktürücü Bitki Çaylarının  bazı bitkiler  sıcak suya atılıp, demleme yöntemi ile çay yapılırken, bazı bitkiler ise kaynatıp demlemeye bırakılarak yapılır. Bazı bitkilerin kaynatılmasıdaki amaç içerisinde balgam sökmeyi sağlayacak müsilaj maddesinin suya geçmesini sağlamaktır. Bitki kaynadıkça yoğunlaşır ve rengi koyulaşır müsilaj tam bu esnada suya geçerek etkinlik göstermeye başlar. Ve çayınız  balgam sökücü bir çay haline gelir.

Balgam Söktürücü Bitki Çaylarına kekik bitkisi ile başlayalım.
Kekik çayı, hem iyi bir balgam sökücü hemde iyi bir  öksürük kesicidir.
 • Bir tatlı kaşığı kuru kekik
 • Bir su bardağı kaynamış su
Yapılışı; Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine kekiği atıyoruz. Bardağın ağzını kapatıp en az 15-20 dk. bekletip bu şekilde demleyin. Kekik çayının içine isterseniz bal katıp ılık şekilde tüketin.

Okaliptüs çayı, boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olur. İster çay demleyip için ister buharını soluyun her ikisi de balgam atmaya yardımcıdır.
 • 2 çay kaşığı okaliptüs yaprağı
 • Bir su bardağı kaynamış su
Yapılışı; Bir su bardağı kaynamış su içerisine okaliptüs yaprağını atıp, bardağın ağzını kapatıp 10 dk. dinlendirin. 2 bardaktan fazlasını tüketmeyin mide bulantısına, kusma ve ishale yol açar.
Okaliptüsün buharını solumak isterseniz, yarım tencere kaynamış suya 5-6 tane okaliptüs yaprağı katıp solumanız etkili olacaktır.

Meyan kökü çayı, iltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliği  vardır.
 • 1 çay kaşığı meyan kökü
 • 1 su bardağı kaynamış su
Yapılışı; Bir su bardağı kaynamış su içine meyan kökü atın.Bardağın ağzı kapalı bir şekilde 5-10 dk. dinlendirin. Farklı bir tat elde etmek isterseniz tarçın veya nane, acı geldiyse bir tatlı kaşığı bal katabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Bitki Çayları, sadece bunlarda ibaret değil. Rezene çayı, melek otu kökü çayı, nane çayı, anason çayı da aynı şekilde demleme ile yapılan çaylardır. Balgam sökmede çok etkili çaylardır. Bunlar dışında 2-3 bitki katılarak ve kaynatılarak yapılan çaylar vardır. 
]]>
Evde Balgam Söktürücü https://www.balgam.gen.tr/evde-balgam-sokturucu.html Sat, 17 Nov 2018 14:57:06 +0000 Evde balgam söktürücü: Kış aylarında en sık rastlanılan solunum yolları hastalıklarının başlıca belirtilerinde öksürük ve balgam görülmektedir. Balgam, hastalık yapan bakteri ve mikropları barındıran bir salgıdır. Bu Evde balgam söktürücü: Kış aylarında en sık rastlanılan solunum yolları hastalıklarının başlıca belirtilerinde öksürük ve balgam görülmektedir. Balgam, hastalık yapan bakteri ve mikropları barındıran bir salgıdır. Bu salgının vücuttan atılmaması halinde kronik öksürüğe sebep olmaktadır. Ayrıca ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Evde balgam söktürücü hazırlamak mümkündür. Ayrıca hiçbir yan etkisi yoktur.

Evde balgam söktürücü:
 • Bir tutam karabiber ve balı karıştırın ve günde iki defa tüketin. Mükemmel bir balgam söktürücü karışımdır.
 • Bir tatlı kaşığı tereyağı ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın ve her gece yatmadan önce tüketin. Bir hafta boyunca devam edilir.
 • Tarçın, zencefil, elma kabukları ve karanfil bir miktar suyun içerisinde kaynatılır. Balgam söktürücü çay, gün içerisinde içilir.
 • Küçük bir kavanozun içerisine ağzına kadar limon dilimleyin  ve taze zencefil rendeleyin. Son olarak üzerine kadar bal ilave edin. Kavanozun ağzını kapattıktan sonra, bu karışımı bir ay boyunca buzdolabında bekletin. Hazır olduktan sonra, kullanılacağı zaman bir çay bardağı sıcak suyun içerisine, bir  kaşık balından ilave ederek için.
 • Bir bardak ılık süt içerisine bir dilim zencefil kökü ilave edin. Gece yatmadan önce ılık olarak için. 
 • Kekik çayının içerisine bir tatlı bal ilave edin. Kısa sürede etkisini gösterecektir.
 • Küçük bir kavanozun içerisine orta büyüklükte bir soğan doğrayın. Doğranan soğanın üzerine bir fincan bal ilave edin. Kavanozun kapağını kapatarak, 8-10 saat beklemeye bırakın. Soğan posalarını aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Yetişkinler için 1 tatlı kaşığı, çocuklar için ise, 1 çay kaşığı verebilirsiniz.
 • Evde balgam söktürücü bir diğer yöntem ise, buhar yöntemidir. Bir tencerede kaynayan suya yüzünüzü yaklaştırın ve kafanızı havlu ile örtün. İsteğe bağlı olarak suyun içerisine okaliptus, adaçayı, kekik, nane gibi bitkiler ilave edebilirsiniz. Balgam söktürücü olarak, en eski yöntemlerden biridir.
]]>
Beyaz Balgam https://www.balgam.gen.tr/beyaz-balgam.html Sun, 18 Nov 2018 04:45:22 +0000 Beyaz balgam, günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıklardan birinin belirtisi olmaktadır. Eğer beyaz balgam sorunu sizleri iki günden daha fazla bir süre rahatsız etmiş ise bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir. Günüm Beyaz balgam, günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıklardan birinin belirtisi olmaktadır. Eğer beyaz balgam sorunu sizleri iki günden daha fazla bir süre rahatsız etmiş ise bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir. Günümüzde tıp alanında kişinin balgamına bakarak ve gerekli testler yaparak sorunun nedeni araştırılmaktadır. Fakat balgam probleminde en büyük sorun beyaz balgamının tek başına bir hastalık olmayışıdır. Yani beyaz balgam birçok zaman farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Beyaz balgam genellikle sigara içmeyen insanlarda çok sık karşılaşılan bir  durumdur. Eğer sigara içiyorsanız büyük olasılıkla beyaz balgam, sigaranın dumanından ve isinden dolayı daha koyu bir renk alacak ve gri ya da siyah bir yapıya gelecektir. Bu nedenle beyaz balgam görülen kişiler genellikle sigaradan uzak duran insanlardır.

Beyaz balgam sorunu görülen insanların vücut muayenesi çok sık bir şekilde yapılmalıdır. Bu hastaların balgamı çok iyi araştırılmalı ve balgamın köpüklü olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda sorunun enfeksiyonel durumlardan dolayı meydana geldiği daha rahat anlaşılabilir. Beyaz balgamda herhangi bir köpük var ise bu durum biraz daha tehlikeli olabilir. Bu durumun yanı sıra bazı insanlarda balgam beyaz olduğu için kan çok daha rahat görülür. Beyaz balgam içerisinde azda olsa kan varsa zaman kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Çünkü balgam içerisindeki kan sorununda genellikle kişinin ciğerlerinde küçükte olsa büyükte olsa bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde birçok insan balgam sorununu çok fazla önemsemez ve doktora gitmeyi bile düşünmez. Bu gibi durumlarda belirtisi beyaz olan bazı hastalıklar daha şiddetli sorunları meydana getirdikçe kişi istemese bile doktora gider.

Beyaz Balgam
Beyaz balgam neden olur
 • Beyaz balgamın en büyük nedeni farklı hastalıklardır.
 • Kişilerde görülen boğaz ya da solunum yolu enfeksiyonları bu sorun üzerinde çok büyük etkiler yapar.
 • Zatürre ya da bronşit hastalıkları
 • Hava kirliliği ile oluşan beyaz balgam biraz daha griye yakın olur.
]]>
Balgam Söktürücü İlaç https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-ilac.html Sun, 18 Nov 2018 05:07:59 +0000 Balgam söktürücü ilaç, hem  tıbbi olarak  hem de  bitkisel yollarla boğazda biriken balgamı atmak ve balgamın birikmesine sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlara verilen isimdir. Balgam söktü
Balgam söktürücü ilaç, hem  tıbbi olarak  hem de  bitkisel yollarla boğazda biriken balgamı atmak ve balgamın birikmesine sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlara verilen isimdir. Balgam söktürücü tıbbi olarak şurup şeklindedir. Bitkisel açıdan balgam söktürücü ilaçlar genelde çay ağırlıklı olmaktadır. 

Balgam, solunum yollarında biriken ve solunum organlarının salgıladığı koyu kıvamlı bir sıvıdır. Nefes alıp verirken ağıza dolan toz, kir, ve bunun gibi nesneleri vücuttan atmayı sağlar. Başlı başına hastalık değildir ancak rengine ve yoğunluğuna göre önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Balgam gri renkteyse bir hastalığın yaklaştığının habercisi olabilir. Çünkü solunum yollarına dolan toz, kirli hava, kömür gibi zararlı maddelerin çok olduğunu gösterir. Böyle bir durumda balgam söktürücü ilaçların yanında, buna sebep olan ortamlardan da uzaklaşmak gerekir. Mesela; sigara kullanan kişinin sigarayı bırakması, yaşanılan yerle alakalı bir durumsa bu yerden uzaklaşılması gerekmektedir. Astım hastalığının belirtilerinden biri şeffaf balgamdır. Eğer balgamın rengi kırmızıya dönüyorsa akciğerle ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Kesin bir teşhis koyabilmek için hastaneye başvurmak kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Balgam Söktürücü İlaç
Balgam şikayeti olan kişilere genellikle ambroksol ve nasetil-sistein içeren ilaçlar, şurup şeklinde hastaya tavsiye edilir. Eğer ciddi bir rahatsızlık söz konusu değilse bu şurup hastalığın tedavisi için yeterli olacaktır. Balgam sorunu farklı bir sebepten kaynaklanıyorsa bu problemin sebebi araştırılarak bunu giderici bir tedavi uygulanır. İlaç tedavisi yanında bitkisel çaylar da balgam tedavisi için kullanılabilir. Kaynatılarak içilen balgam söktürücü özelliği olan bitkiler, zencefil, ısırgan otu ve ıhlamurdur. Günde bir kaç bardak içildiğinde balgamın atılmasına yardımcı olurlar. 


]]>
Doğal Balgam Söktürücü https://www.balgam.gen.tr/dogal-balgam-sokturucu.html Sun, 18 Nov 2018 21:21:41 +0000 Doğal Balgam Söktürücü, Solunum yollarının salgıladığı, ağızdan dışarıya atılan sümüksü maddeye balgam denir. Balgam tek başına bir rahatsızlalık değildir. Solunum yolların da bir miktar balgam bulunmaktadır. Balgam Doğal Balgam Söktürücü, Solunum yollarının salgıladığı, ağızdan dışarıya atılan sümüksü maddeye balgam denir. Balgam tek başına bir rahatsızlalık değildir. Solunum yolların da bir miktar balgam bulunmaktadır. Balgam kimi zaman bronşit ve zatürre gibi hastalıklardan görülür. Kimi zaman ise siğarayı çok içen kişiler de olur. Bu balgam çoğu zaman sarı renkte görülür. Hastanın bu balgamı atması zordur. Balgamı tedavi edebilmek için sebebinin bulunması gerekir. Bir hastalık sonucu oluşuyor ise tedavi ettirmek gerekir. Bunla beraber balgamı azaltmak için evde bitkilerden bazı kürler yapabiliriz.

Balgam söktürücü

Malzemeler:
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 1 limonun suyu
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 diş sarımsak
Doğal Balgam SöktürücüHazırlanışı: Sarımsak ve soğanları doğrayalım temiz bir cam kavanozun içine alalım ve üzerine sıcak suyu dökelim. Kavanozun ağzını kapatalım su soğuyana kadar bekletelim. Çünkü soğan ve sarımsağın etkisini suya geçmesi gerekiyor. Su tamamen soğuduktan sonra ağzını açıp iyice karıştıralım ve süzelim. Sarımsak ve soğanın posasını atalım. Bize suyu lazım. Daha sonra bu karışıma zencefil ve tarçını ekleyelim. Kavanozun kapağını kapatıp bir dakika daha çalkalayalım. Sonra kavanozu açın ve içerisine limonun suyunu ve balı ilave edin. Tekrar iki üç dakika çalkalayın. Her öğünden sonra bir yemek kaşığı içebilirsiniz. Bu karışım balgam çıkarmada kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra evde hazırlayacağımız çayların da faydası olur. Ihlamur, nane, kekik, karanfil ve havlıcan çaylarından yapıp içilebilir. Ayrıca su en iyi balgam söktürücüdür. Tabiki suyu da ılık içmemiz gerekiyor.
]]>
Hamilelikte Balgam https://www.balgam.gen.tr/hamilelikte-balgam.html Mon, 19 Nov 2018 21:20:50 +0000 Hamilelikte Balgam, Alt solunum yolu ve üst solunum yollarında meydana gelen her türlü rahatsızlık kendisini öksürük ve beraberinde balgamlı öksürük olarak gösterebilir. balgamın dışarıya atılabiliyor olması aslında solun Hamilelikte Balgam, Alt solunum yolu ve üst solunum yollarında meydana gelen her türlü rahatsızlık kendisini öksürük ve beraberinde balgamlı öksürük olarak gösterebilir. balgamın dışarıya atılabiliyor olması aslında solunum yollarındaki rahatsızlığın giderilmesi açısından faydalı ve hatta gereklidir. Vücut balgam ile enfeksiyonun doğal yoldan atılmaya başladığının habercisi olarak düşünülmelidir. Atılan balgamın rengi kanla karışması sebebi ile kırmızı olmadığı sürece çoğu zaman endişelenecek bir durum yoktur. Balgam çıkarmak hastaya rahatsızlık veriyor ise, doktora danışarak balgam atma süresini ve şiddetini en aza indirecek bazı ilaçlar ve doğal balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. 

Normal insanlar için balgam atmak solunum yollarında bulunan enfeksiyonlar için faydalı, gerekli ve zararsız olabilir ama hamileler için durum biraz farklıdır. Anne adayının balgam çıkartmak için şiddetli öksürmesi bebek için risk oluşturabilir. Anne öksürüğün şiddeti ile nefessiz kalabilir veya öksürük esnasında karında şiddetli sarsıntıya neden olabilir, buda bebeğin kordona dolanmasına plesanta dan ayrılması gibi sonuçlar meydana getirebilir.

Hamilelikte Balgam
Hamilelikte balgam nasıl tedavi edilir

Hamile olan hasta öksürüğün fazla ilerlemesine fırsat vermeden hemen doktoruna başvurmalıdır. Doktor kendisi için en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Öksürüğün şiddetini azaltmak için pekmez ve zencefilli bal tüketebilir. Ayrıca ılık ballı süt, oda sıcaklığında taze sıkılmış elma suyu da balgamı yumuşatan ve öksürüğün şiddetini düşüren bazı yöntemlerdir. Anne adayının öksürük esnasında elinden geldiği kadar nefessiz kalmamaya çalışması bebeği için hayati öneme sahiptir.
]]>
Siyah Balgam https://www.balgam.gen.tr/siyah-balgam.html Mon, 19 Nov 2018 23:54:01 +0000 Siyah Balgam, Solunum sisteminin kir, toz ve enfeksiyonlardan korunması bakımından mukusun önemli bir yeri bulunmaktadır. Genelde temiz olan normal mukusun koyu renkte balgam şeklinde olması ciddi olabilecek bir sağlık sorunun Siyah Balgam, Solunum sisteminin kir, toz ve enfeksiyonlardan korunması bakımından mukusun önemli bir yeri bulunmaktadır. Genelde temiz olan normal mukusun koyu renkte balgam şeklinde olması ciddi olabilecek bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda solunum yollarında kirlenme olması ile de oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, siyah balgam oluşumunu engellemek amacı ile uygulanabilecek yöntemler mevcuttur.

Siyah Balgam Oluşmasına Sebep Olan Faktörler

 • Kir ve Toz: Mukus tabakasının görevlerinden bir tanesi de solunum yolunda bulunan kir ve tozları yakalamak ve vücuttan dışarı atmaktır. Kişide siyah balgam oluşmasındaki sebeplerden en fazla görüleni bu yakalanan kir ve tozlar olmaktadır. Tozlar hayatımızın her alanında mevcut bulunduğu için bunlardan korunmak pek mümkün olmasa da daha dikkatli davranarak bu kir ve tozların solunum yollarına girmesini en aza indirmek mümkündür.
 • Sigara Kullanımı: Genel olarak kahverengi balgam oluşumuna sebep olan sigara kullanımı kimi zaman siyah balgama da sebep olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin sürekli olarak siyah balgam ya da kanlı balgam çıkarması ise ciddi bir hastalık göstergesi olabileceği için bu kişilerin acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.
 • Çevre Kirletici Faktörler: Gün geçtikçe artan hava kirliliği ile birlikte siyah balgam oluşumu gelişebilmektedir. Bu sebeple, kömür madenciliği gibi bazı mesleklerde çalışan kişilerin korunma amacı ile daha dikkatli davranması ve mümkünse iş ortamında maske kullanması gerekmektedir.
 • Mantar Enfeksiyonları: Mantar enfeksiyonları ciddi olabilecek bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Aspergillozis, blastomikoz ve mukormikozlar gibi mantar ile ilgili olan enfeksiyon çeşitleri sinüzit ve akciğer enfeksiyonlarının oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Koyu ya da siyah olabilen balgam ve mukus bir diyabet hastası için ciddi olabileceğinden bu kişilerin acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve ilgili doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, amfizem yani doku ve organlar arasında hava kalması ve akciğer kanseri gibi bazı durumlar da siyah mukus ve balgam oluşmasına sebep olabilmektedir.

Siyah Balgam

Siyah Balgamdan Kurtulmak İçin Alınabilecek Önlemler

 • Siyah Balgam Çıkartmak: Siyah balgamı dışarı atabilmek için kişinin gün boyunca bol miktarda su ve sıcak bitki çayları tüketmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, derin nefes aldıktan sonra aralıklı olarak öksürmek ya da balgamın aşırı derecede olmasına sebep olan yiyeceklerden uzak durmak da siyah balgamdan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.  
 • Sigarayı Bırakmak ve Ciğerleri Temizlemek: Sigara içen bir kişinin bu alışkanlığından vazgeçmesi halinde mukus koruma özelliği de artmaktadır. Bunun yanı sıra, sigarayı bırakmak kişinin sigara içerken akciğerlerinde oluşan zararın giderilmesi için yeterli olmayacağından, kişinin daha düzgün bir tedavi alması ve tıbbi ilaçlar ile ilgili doktorlardan yardım alması gerekebilmektedir.
 • Yüz Maskesi Takmak: kişinin ağız ve burun kısmını tam olarak kapatan maske kullanması kir, toz ve çevreden gelen başka zararlı parçacıkların solunum yoluna ulaşmasına engel olmaktadır. Ayrıca, kişinin kendi maskesini başka kişiler ile paylaşması mikropların yayılmaması için gerekmektedir.
 • Mantar İltihabı Oluşumunu Engellemek:  Her yerde bulunabilen mantarlardan tamamı ile korunmak olanaksızdır ve özellikle de bağışıklık sistemi zayıf ya da çökmüş olan kişilerin bu konuda bağışıklık sistemi normal olan kişilere göre çok daha dikkatli davranması ve özel önlem alması gerekmektedir. özellikle de toprakta bulunan bir mantar türü olan aspergilus kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve bağışıklık sistemi ile uyuşarak akciğerde enfeksiyon oluşumuna sebep olan oldukça yaygın b]]> Kahverengi Balgam https://www.balgam.gen.tr/kahverengi-balgam.html Tue, 20 Nov 2018 12:42:47 +0000 Kahverengi Balgam, Balgam, akciğerler tarafından üretilen mukus yapısında olan bir salgı maddesidir. Balgamın asıl görevi akciğerlerimize gelen havayı ısıtmak, nemlendirmek ve temizlemektir. Biriken balgam fazla geldiği zaman ve Kahverengi Balgam, Balgam, akciğerler tarafından üretilen mukus yapısında olan bir salgı maddesidir. Balgamın asıl görevi akciğerlerimize gelen havayı ısıtmak, nemlendirmek ve temizlemektir. Biriken balgam fazla geldiği zaman ve yapısında anormallik olduğu zaman akciğerlerimizden dışarı atılmalıdır.
  Balgamın şeffaf renkli bir şekilde atılması her zaman patolojik bir olay değildir. Ancak bazı durumlarda balgamın rengi, kokusu ve içeriği değişebilir.

  Kahverengi balgam, salgılanan balgamın renginin kahverenginde olmasıdır. Bunun bir çok nedeni vardır. Nedenler, basit bir enfeksiyondan kansere kadar değişebilen çok geniş bir aralıktadır. Aynı zamanda mide kanaması ile oluşan hematemezle karıştırılmamalıdır. Hematemez, halk arasında kan kusmak olarak bilinir. Bu kan da kahverengidir. Ancak mideden gelen kusma ile gelir, akciğerlerden gelen ise öksürme ile gelir. 

  Kahverengi balgam nedenleri nelerdir
  • İlaçların yan etkileri,Vücut salgılarının rengini değiştirebilen ilaçlar vardır.
  • Mantara bağlı enfeksiyonlar.
  • Karaciğerde olan amip absesinin akciğere açılması. 
  • Balgamda bulunan kanın zaman aşımına uğrayarak renginin koyulaşması.
  Kahverengi BalgamBalgamda kan bulunmasının nedenleri nelerdir
  • Bronşektazi; Bronşların geri dönüşümsüz olarak gevşek halde kalması.
  • Travma
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Aşırı öksürmeye bağlı tahriş olma
  • Tüberküloz; Halk arasında verem olarak adlandırılır.
  • Akciğer embolisi; Vücutta oluşan pıhtının akciğere atması.
  • Akciğer kanserleri; Hastalar gördükleri her kahverengi balgama kanserleşmiş gibi yaklaşırlar. Ancak kanserlerin oranı nedenler arasında diğer hastalıklardan daha sonra gelir.
  Hasta balgamında renk değişikliklerini fark ettiği zaman en kısa sürede göğüs hastalıklarına başvurmalıdır. Yukarıda da söylendiği gibi altta yatan neden çok basit bir olaydan kansere kadar değişebilir. Doktor genelde hastanın bu sağlıksız görünümde olan balgamını atması için balgam söktürücü özelliğe sahip ilaçlar verir ve altta yatan neden ne ise ona göre tedavi planı çizer. Hastanın bilinçsiz bir şekilde öksürük kesici alması tehlikeli bir durumdur. Aldığı taktirde sağlıksız balgam akciğerlerinde kalır ve durum daha da kötüye gidebilir. Ancak balgam yumuşatıcı bir kaç tekniği evde deneyebilirler.

  Balgam yumuşatıcı alternatif tıp teknikleri nelerdir
  • Odanın nemli tutulması: Odaya ıslak bir bez asılabilir.
  • Limonlu ılık su içilmesi
  • Hardal, zencefil, kuru üzüm
  • Meyan kökü şurubu
  ]]>
  Köpüklü Balgam https://www.balgam.gen.tr/kopuklu-balgam.html Tue, 20 Nov 2018 18:34:03 +0000 Köpüklü balgam, aslında çok ciddi durumlardan biri olabilir. Birçok insanda meydana gelen bu gibi sorunlar genellikle 1-2 kez görüldükten sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat sürekli olarak bu gibi köpüklü balgam sorunları yaşanı Köpüklü balgam, aslında çok ciddi durumlardan biri olabilir. Birçok insanda meydana gelen bu gibi sorunlar genellikle 1-2 kez görüldükten sonra ortadan kalkmaktadır. Fakat sürekli olarak bu gibi köpüklü balgam sorunları yaşanıyorsa bu durumda kişilerde farklı hastalıkların bulunduğu söylenebilmektedir. Eğer sizlerde de köpüklü balgam sorunu birkaç günden daha uzun sürmüşse bu çok çeşitli hastalıkların belirtisi olduğu gibi önemli sorunların belirtisi olabilir. Köpüklü balgam iyi incelenmelidir. Bazen köpüklü balgam içerisinde azda olsa bir miktar kan görülebilmektedir. Görülen kan genellikle insanların akciğerlerinde meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Kişilerde köpüklü ve kanlı balgam varsa, genellikle akciğerlerde iltihap, bronşlarda zedelenme durumları görülebilmektedir. Bu oldukça ciddi olacağından zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz çok daha iyi olacaktır. Bazen görülen köpüklü balgam sorunu kişinin üst solunum yollarında meydana gelen olumsuzluklardan biridir. Bu urum genellikle üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon hastalıkları nedeniyle görülmektedir. Bu birçok zaman kişinin soğuk algınlığı ya da diğer boğaz hastalıklarında çok sert öksürmeler durumunda meydana gelmektedir. Eğer sizlerde köpüklü balgamda bu gibi bir duruma şahit olursanız elinizden geldikçe öksürerek boğazınızın zedelenmemesini sağlayın.

  Köpüklü balgam bazen kişilerin bademciklerinde iltihaplanma ve bakteri probleminden dolayı meydana gelmektedir. Bu bademciklerini aldırmamış kişilerde ve daha çok çocuklarda meydana gelmektedir. En çok kış aylarında köpüklü balgama neden olan bu gibi durumlarda yine en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Genellikle doktorla öncelikle balgamdan gerekli testleri yaparak kişideki muayenelerini de tamamladıktan sonra köpüklü balgam kişinin boğaz sorunlarından dolayı görülmüş işe antibiyotik ilaçları, öksürük kesici şuruplar vererek bu sorunun çözülmesini sağlarlar. Köpüklü balgam sorunu eğer boğazda sürekli kalıyorsa ve balgam çıkarmakta zorluk çekiyorsanız doktorunuz sizlere balgam sökücü ilaçta verecektir. Köpüklü balgamla birlikte kişilerde son zamanlarda nefes darlığı bunun yanında öksürük ve hırıltı gibi sorunlar bir arada görülüyorsa bu durumda sorun gerçekten çok büyük hastalıklar olabilir. Bu durumlarda özellikle astım sorunu olmak üzere bronşit, zatürre gibi ölümcül hastalıklar olabilir. Bu nedenle birkaç günü aşkın köpüklü balgam sorunu olan kişiler bunu kesinlikle önemsemelidir. Aksi durumlarda çok büyük tehlikeler meydana gelebilir. Doktor muayenesinden sonra doktorun bilgisi dahilinde bazı bitkisel yöntemlerin kullanılarak köpüklü balgam sorununa çözüm bulunması sağlanabilir. 

  Köpüklü Balgam
  Genel olarak köpüklü balgam enfeksiyonlardan ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Fakat görülen balgam sorunu eğer kişilerde siyah renkli ya da gri renkli ise bu balgam sorununun en büyük nedeni içilen sigaradır. Kişilerin çok fazla sigara dumanına maruz kalmasında bu gibi köpüklü balgam sorunları görülebilmektedir. Eğer sigara içmiyorsanız ve yine gri renkte ya da siyah renkte köpüklü balgam görüyorsanız bu durumda hava kirliliğini dikkate alın. Çünkü sürekli olarak hava kirliliğine maruz kalmış kişilerde bu gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu durumun yanı sıra eğer grip nezle gibi hastalıklarınız var ise yine köpüklü balgam görülmesi durumu çok normaldir. Bu durumda hastalığınız için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak çok kısa sürelerde bu gibi sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Eğer hamilelik gibi bir durumdan şüpheniz varsa doktorunuza bu şüphenizin olduğunu mutlaka bildirin. Doktorunuz yapacağı muayeneleri ve vereceği ilaçları buna göre belirleyecektir. 
  ]]>
  Koyu Yeşil Balgam https://www.balgam.gen.tr/koyu-yesil-balgam.html Wed, 21 Nov 2018 18:05:15 +0000 Koyu yeşil balgam, öksürük yoluyla ağızdan çıkarılan akciğerden kaynaklı salgılara denir.  Trake borusuna toz gibi maddelerin yapışması sonucunda oluşur. İlaçlarla balgamı atmak mümkündür. İlaçların %25 i bitkileri i Koyu yeşil balgam, öksürük yoluyla ağızdan çıkarılan akciğerden kaynaklı salgılara denir.  Trake borusuna toz gibi maddelerin yapışması sonucunda oluşur. İlaçlarla balgamı atmak mümkündür. İlaçların %25 i bitkileri içermektedir. Fakat ilaçların yan etkileri de vardır. Bundan  dolayı bence balgamı dışarı atmak için en güzel yol bitkisel olan yollardır. Balgam söktürücü olarak ilk başta ıhlamur gelir. Zerdaçal, anason, civanperçemi çayı, meyan kökü, ısırganotu tohumu da balgam sökücü olarak kullanılan bitkilerdir. Balgamın rengine göre hastalıklar farklılık gösterir. 

  Koyu Yeşil Balgam
  Koyu yeşil balgam da; solunum sistemlerinin iltihaplanması sonucunda oluşan balgam koyu yeşil balgamdır. Bu yeşil rengin olmasının nedeni bakterilerdeki bir pigmentin oluşmasıdır. Özellikle akciğer apsesi, bronşit, zatüre gibi hastalıkları olan kişilerde koyu yeşil balgam oluşur. Astım hastalarında da koyu yeşil balgam görülür. Bu hastalıktan ziyade balgamın içinde bulunan hücreden kaynaklanır. Bu hastalıklarda antibiyotik kullanımı doğru olmaz.
  ]]>
  Bebeklerde Balgam https://www.balgam.gen.tr/bebeklerde-balgam.html Thu, 22 Nov 2018 10:46:13 +0000 Bebeklerde Balgam: Vücut içerisinde birikip, daha sonra ise vücuda zarar verebilecek maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan balgam, bir hastalık belirtisi ya da boğaz veya solunum yollarında tahriş olması ortaya çıkabil Bebeklerde Balgam: Vücut içerisinde birikip, daha sonra ise vücuda zarar verebilecek maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan balgam, bir hastalık belirtisi ya da boğaz veya solunum yollarında tahriş olması ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerin çoğunda görülen balgam genel olarak öksürme ile vücuttan atılmaktadır, ancak bebeklerin balgamı vücutlarından atmaları yetişkinlerden daha zor olmaktadır.

  Akciğerde enfeksiyon olması durumunda oluşan ya da solunum yollarında biriken balgamın vücuttan dışarı atılması öksürük yolu ile olmaktadır.  Bebeklerin göğsünde hırıltı olması balgamın sökülememesi sebebi ile olabilmekte ve bu durumun giderilmesi amacı ile bebeklere doktorlar tarafından balgam sökücü özelliği bulunan ilaçlar ve çeşitli bitkisel ürünler verilebilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu bitkisel ürünlerin mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gerektiğidir çünkü doktor kontrolünde alınmayan ilaçlar bebeğe zarar verebilmektedir.

  Bebeklerde Balgam

  Balgam Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

  • Bebeğin balgamlı öksürüğü olması durumunda öksürük şurubu kullanılması doğru olmayacaktır, çünkü yapılması gereken şey bebeğin balgamı dışarı atmasıdır ve öksürüğü kesmeye çalışmak yerine bebeği yüzükoyun bir şekilde dize yatırmak ve sırtına yumuşak hareketlerle incitmeden yavaşça vurarak, bebeğin balgamını çıkarmasını sağlamak gerekmektedir.
  • Bebekte sebepsiz yere ve kuru öksürük başlaması durumunda bebeğin boğazına bir şey kaçmış olma riski olduğu için, bebeğin hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.
  • Öksüren bebeklerin öksürmesini engellemek için gece uyudukları zaman başlarının altına yastık yerleştirerek bebeklerin dik uyumalarını sağlamak gerekmektedir. Böylece bebeğin sümüğü boğazından aşağı akmış ve boğazda tahriş oluşumu da engellenmiş olmaktadır.
  • Bebeğin yattığı ve gündüzleri yaşadığı ortamın devamlı olarak nemli olması ve oda ısısının yükselmesinin engellenmesi bebekte balgam oluşumunu engellemek için gerekmektedir.
  • Bebeğin bulunduğu ortamlarda sigara içilmesi bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği için, buna izin verilmemesi gerekmektedir.
  • Bebek uykuya dalmadan önce boğazını yumuşatmak için bebeğe ılık bir şey içirmek gerekmektedir. Bir buçuk yaşını geçmiş bebeklere ılık suyun içine bal ve limon suyu katılarak verilebilmektedir. Ayrıca, gün içerisinde de bebeğin balgamdan kurtulabilmesi için bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir.
  • Bebeğin altı aydan küçük olması durumunda anne sütü ile beslenmesi sağlıklı gelişimi açısından gerekmektedir.
  • Balgam sıkıntısı çeken bebeğe doktorun verdiği balgam sökücü ilaçlar kesinlikle normal seyrinde ve aşırıya kaçmadan verilmelidir. Aksi takdirde, bu ilaçlar mide mukozasına zarar verebilmektedir.
  • Bebeğe ılık ıhlamur verilmesi bebeğin balgamından kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
  • Balgam sorunu olan bebeklere balgamlarından kurtulmaları için kaynatılmış elma kabuklarının suyunun ılıtılarak verilmesi fayda sağlamaktadır.
  • Bebeklere çok az adaçayı verilebilmektedir.
  • Yine, taze sıkılmış havuç suyunun ya da kaynatılmış ve ılıtılmış çörek otunun da bebeklere içirilmesi balgam söktürücü özelliklerinin olması bakımından faydalıdır.

  ]]>
  Balgam Söktürücü Bitkiler https://www.balgam.gen.tr/balgam-sokturucu-bitkiler.html Thu, 22 Nov 2018 16:12:54 +0000 Balgam Söktürücü Bitkiler, genellikle soğuk havaların olumsuz etkisi ile birlikte üst solunum sistemini olumsuz yönde etkileyen bazı farklı rahatsızlıklar sebebi ile kendini gösteren öksürük ve balgam benzeri sempt Balgam Söktürücü Bitkiler, genellikle soğuk havaların olumsuz etkisi ile birlikte üst solunum sistemini olumsuz yönde etkileyen bazı farklı rahatsızlıklar sebebi ile kendini gösteren öksürük ve balgam benzeri semptomları hafifletmek için bazı şifalı bitki çeşitlerinden faydalanılabilir. Sıcak olarak içilen bitki çayları özellikle boğazı yumuşatarak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olurken meydana gelen enfeksiyonu ise balgam ile birlikte dışarıya atılmasına yardımcı olur.

  Balgam Söktürücü Bitkiler

  Bitkilerin insan sağlığı için faydalı olan şifasından yararlanmak amaçlı bitkiler demlenerek hazırlanan bitki çayları ciğerlerin temizlenerek arınmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle bazı değişik bitkiler özellikle nane, kekik ve okaliptüs ile demlenen çayların buharını içe çekerek nefes alıp vermek ciğerlerin açılmasını sağlayarak rahatsızlık esnasında soluk alış verişini kolaylaştırır.  

  Nane Çayı: Öksürük tedavisi ve dolu ciğerlerin ilk tedavisi için ön sıralarda yer alan bitkilerden olan nane bunların yanı sıra kas ağrıları ve bulantıyı da hafifletir. Demlenen nane çayının buharı ciğerleri açarken çayın tüketilmesi ise boğazın yumuşamasını sağlayıp öksürüğü iyi gelir. Ayrıca soğuk kış aylarının müzmin hastalığı olan gribin belirtilerini en aza indirmek için boğaz ve göğüs bölgesine nane yağı yardımıyla masaj uygulanabilir.

  Okaliptüs Çayı: Özellikle okaliptüs bitkisi balgam söktürücü olarak bilinen bitkilerin en etkili olanlarındandır. Okaliptüs bitkisi ile demlenen çay özellikle boğazda toplanan balgamın dışarıya atılmasını sağlamasının yanı sıra boğazı yumuşatarak öksürüğü en aza indirir. Ayrıca 3-4 su bardağı su uygun bir tencereye alınıp kaynatıldıktan sonra içine 4-5 adet okaliptüs yaprağı eklenerek buharının solunması halinde solunum yollarının ve ciğerlerin açılmasına yardımcı olur.

  Balgam Söktürücü Bitkiler

  Kekik Çayı: Asırlar öncesinden bu yana özellikle öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde baş vurulan kekik bitkisi mükemmel bir balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Tüketilmesinin hemen ardından etkisini göstererek boğazın yumuşamasını sağlayan kekik çayı bunların yanı sıra ağrıları hafifletir, mideyi rahatlatır ve vücudun terlemesine yardımcı olarak rahatsızlığın daha çabuk atlatılmasını sağlar. Kekik çayının balla tatlandırılarak içilmesi ile boğazı yumuşatma etlisi artarak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

  Anason Çayı: Özellikle ağız yaralarının iyileşmesinde ve şişliği gidermek amaçlı baş vurulan anason bitkisinde var olan alpapinene ve creosol diye bilinen bileşenler tıkanıklığın açılmasını sağlayarak öksürüğü alır. Aynı zamanda anason bitkisi çayının buharı ile nefes alıp vermek ciğerlerin açılmasına yardımcı olarak balgamın sökülüp atılmasına yardımcı olur.

  Rezene Çayı: Genellikle rezene bitkisi ile hazırlanan çay bronşit sebebiyle meydana gelen kuru öksürüğe oldukça iyi etkiler sağlarken aynı zamanda da boğazı yumuşatır, mide kramplarına karşı iyi gelerek hazımsızlık nedeni ile meydana gelen şişkinlik ve gaz sorunlarının giderilmesinde büyük faydalar sağlar.

  Melekotu Kökü Çayı: Özellikle soğuk algınlığı, yüksek ateş ve burun tıkanıklığı rahatsızlıkları nedeniyle kullanılan bitkiler içinde yer alır. Ayrıca melekotu kökü Özellikle akciğeri uyaran ve aynı zamanda ısıtan etkisi nedeni ile balgamın hızlıca atılmasını sağlarken aynı zamanda stres sebebi ile oluşan sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde ve şiddetli adet krampları ve gaz sorunlarını en aza indirerek büyük faydalar sağlar.

  ]]>